
С Решение №РД-16-1077/07.06.2019 г. бе открита процедура за обществена поръчка с предмет:"Извършване на междинна оценка на изпълнението на Иновационната стратегия за интелигентна специализация 2014 - 2020 г." (ИСИС), в резултат на която бе избран изпълнителят Глобал Метрикс ЕООД, по сключен договор№104/11.10.2019 г.
Междинната оценка на Иновационната стратегия за интелигентна специализация 2014-2020 г. включва следните основни дейности:
1.Анализ и оценка на постигнатите резултати в изпълнението на оперативните цели на ИСИС и на степента на напредъка по стратегическата цел за периода от 03.11.2015 г. до 31.12.2018 г. при отчитане на приноса на инструментите за изпълнение на ИСИС. (Виж доклад по дейност №1)
2.Съответствие на обявените процедури с целите на ИСИС, анализ и оценка на ефективността от финансовата помощ по региони, по тематични области и по инструменти (Виж доклад по дейност №2).
3.Анализ и оценка на системата за управление и мониторинг на ИСИС (Виж доклад по дейност №3).
4.Анализ и оценка на развитието и на промените в нуждите. Препоръки във връзка с програмирането на слезващия програмен период (Виж доклад по дейност №4).
5.Изготвяне на обобщен доклад от извършената междинна оценка на изпълнението на ИСИС. Изводи и препоръки от "научените уроци"(Виж доклад по дейност №5).
При изпълнението на междинната оценка на прилагането на Иновационната стратегия за интелигентна специализация 2014-2020 г. е използвана комбинация от количествени и качествени методи, в т.ч:
1.Изследвания и анализи
Основните източници бяха доклади, презентации и други документи за изпълнението на оперативните програми, ИСУН2020, Европейското иновационно табло, Глобалния индекс за иновации, Глобалния доклад за конкурентоспособност, Класацията по ресурсна ефективност, Евростат и др. Те бяха използвани за оценка на постигнатите резултати при изпълнението на оперативните цели на ИСИС и напредъка в постигането на стратегическата й цел. Използвайки показателите за мониторинг и оценка на ниво оперативни цели, бе изчислен приноса на отделните индикатори за развитието/напредъка на всяка от тематичните области.
2.Задълбочени интервюта
По време на изпълнението на междинната оценка бяха проведени задълбочени интервюта с представители на дирекция "Икономическа политика" в Министерство на икономиката, с Управляващите органи на оперативните програми, със Заместник-председателят на Съвета за интелигентен растеж и неговият екип, с Централното координационно звено към Министерски съвет, с администраторите на Националния иновационен фонд и Фонд научни изследвания, със звеното за мониторинг в ИАНМСП, както и на бенефициенти по оперативна цел 1 и оперативна цел 2 на ИСИС.
3.Фокус групи
По време на изпълнението на оценката бяха проведени фокус групи с участници в партньорства, финансирани от Фонд Научни изследвания, от Националната пътна карта за научноизследователска инфраструктура, Университетски изследователски комплекси, както и с бенефициенти по оперативна цел 1 и оперативна цел 2 на ИСИС.
С Протоколно решение №4 от 18.12.2018 г. от заседание на Съвета за интелигентен растеж бе одобрена първата актуализация на тематичните подобласти на Иновационната стратегия за интелигентна специализация на Република България 2014-2020 г.
С направената актуализация на ИСИС 2014 - 2020 г. са добавени и изменени следните подобласти:
- тематична област "Информатика и ИКТ" - добавено ново направление "Телемедицина и телегрижа" и „Производства, включително Fabless, особено на създадени в България продукти, устройства и системи“;
- тематична област "Мехатроника и чисти технологии" - добавени с изменения направление "Роботизирани системи и автоматизация на процеси, в т.ч. вграждане на ВЕИ, 3-D моделиране, системи за инструментална екипировка" и направление "Синя икономика - технологии за развитие";
- тематична област "Индустрия за здравословен живот и биотехнологии" - добавено с изменение направление "Приложение на нови методи и технологии в устойчиво ползване на речни и морски ресурси";
- тематична област "Нови технологии в креативни и рекреативни индустрии" - няма предложения за промяна.
Направената актуализация на подобластите е в резултат на получените предложения на заинтересованите страни (представители на бизнеса, научни и академични среди, местни структури и НПО организации) през 2018 г. Тя отразява усилията на Министерство на икономиката в реализацията на т.н."предприемаческо откритие" и непрекъснатия диалог по региони със заинтересованите страни относно развитието на интелигентната специализация и нуждата от промяна на Стратегията, когато е необходимо.
С Решение на МС № 384 от 13.07.2017 г. бе одобрена актуализираната "Иновационна стратегия за интелигентна специализация на Република България 2014 - 2020 г.", като основа за изпълнение на тематично предварително условие 1 по Приложение XI към Регламент (ЕС) № 1303/2013 г. на Европейския парламент и на Съвета.
Промените отразяват положените усилия за изпълнение на дейностите, предвидени в одобрения от Европейската комисия План за действие.