Loading...

ПРОГРАМА НА НАТО – НАУКА ЗА МИР И СИГУРНОСТ: ПОКАНА ЗА ПРЕДЛОЖЕНИЯ

Дата на обявяване: 04.06.2025
Крайна дата за подаване на документи: 06.07.2025

Министерството на икономиката и индустрията информира за програмата на НАТО „Наука за мир и сигурност“ (Science for Peace and Security – SPS). Тя цели да насърчава диалога и практическото сътрудничество между държавите-членки на НАТО и страните партньори на Алианса, основани на научни изследвания, технологични иновации и обмен на знания. Програмата дава възможност на учени, експерти и служители от съюзническите държави и страните партньори на НАТО да работят заедно за справяне с нововъзникващите предизвикателства пред сигурността и тяхното въздействие.

Чрез програмата SPS НАТО демонстрира дългогодишния си ангажимент към науката, иновациите и практическото сътрудничество с партньорите от НАТО. Програмата SPS предлага финансиране, експертни съвети и подкрепа за специално разработени дейности, свързани с гражданската сигурност, които отговарят на стратегическите цели на НАТО. Участието в програмата SPS позволява на експерти и учени да разработват иновативни решения за днешните предизвикателства пред сигурността и да изграждат партньорства със своите колеги в съюзническите държави и страните партньори на НАТО.

За повече информация относно програмата SPS и нейните дейности, може да намерите на уебсайта на НАТО SPS на адрес: www.nato.int/science.

Важни срокове и изисквания:

Пълните предложения за събития и предложенията за фаза 1 за многогодишни проекти трябва да бъдат подадени преди 6 юли 2025 г. (23:59 ч. централноевропейско време) чрез платформата за безвъзмездни средства SPS. Данните, отнасящи се до непълни заявления, ще бъдат загубени след крайния срок.

Ще бъдат раглеждани само заявления, отговарящи на всички от следните критерии.

Заявленията, подадени по програмата SPS, трябва:

  1. Да допринасят за стратегическите цели на НАТО и да имат ясна връзка със сигурността;
  2. Да са насочени към поне един от ключовите приоритети на SPS;
  3. Да са разработени съвместно от учени или експерти от поне една държава членка на НАТО и една отговаряща на условията държава партньор на НАТО.
  4. Всички участници в предложената дейност трябва да са граждани на държава членка на НАТО или на една отговаряща на условията държава партньор на НАТО;
  5. Да бъдат разработени и внедрени от съдиректори, наети от правителството, академични или други нестопански институции. Частните компании нямат право на финансиране по SPS;
  6. Да включват реалистични планове и бюджети;
  7. Да бъдат разработени и управлявани в съответствие с правилата и разпоредбите, посочени в наръчниците за SPS, достъпни на уебсайта на SPS на следния линк: https://www.nato.int/cps/en/natohq/88007.htm.

Всяка дейност трябва да включва учен или експерт, поемащ ролята на директор на проект за държава членка на НАТО (NATO country Project Director). Това лице трябва да е пребиваващо и работещо в държава членка на НАТО; Всяка дейност трябва да включва учен или експерт, поемащ ролята на директор на проект за държава партньор (Partner country Project Director. Това лице трябва да е пребиваващо и работещо в отговаряща на условията държава партньор на НАТО (вижте списъка по-долу);

Допълнителни съдиректори от НАТО или от отговарящи на условията държави партньори на НАТО могат да бъдат включени в предложенията за многогодишни проекти

Индивидуалните кандидати трябва да имат предвид, че не могат да притежават повече от един грант по програмата SPS едновременно. Потенциалните съдиректори трябва да се уверят, че всяка друга дейност по програмата SPS, ръководена от някой от тях, е официално приключена, преди да кандидатстват.

Как да кандидатстваме:

За да се запозанете с информацията, необходима за подаване на пълно предложение, потенциалните кандидати могат да намерят шаблони на формулярите за кандидатстване за всеки механизъм за отпускане на безвъзмездни средства на SPS на уебсайта на SPS в раздела „Управление на безвъзмездни средства на SPS“ – (Managing SPS grants).

Предложенията обаче трябва да бъдат изготвени и подадени чрез платформата за отпускане на безвъзмездни средства на SPS – https://natosps.grantplatform.com. Предложения, подадени в друг формат или чрез други средства (напр. по имейл), няма да бъдат разглеждани.

Следователно, заинтересованите кандидати трябва:

Да регистрират акаунт на платформата за отпускане на безвъзмездни средства на SPS. Да идентифицират наличните възможности на началната страница на платформата за отпускане на безвъзмездни средства на SPS.

Да кликнат върху „Стартиране на кандидатстване“ – (Start application), за да получат достъп до формуляра за кандидатстване, да изберат механизма за отпускане на безвъзмездни средства, който ги интересува, и да подадат своето предложение.

Всички документи, необходими за подаване на пълно заявление, са достъпни чрез формуляра за кандидатстване на платформата за отпускане на безвъзмездни средства на SPS. Те са достъпни и за изтегляне от уебсайта на SPS в раздела „Управление на безвъзмездни средства на SPS“.

Особено за кандидатите, които не са запознати с платформата за безвъзмездни средства SPS, програмата SPS силно препоръчва да не подават заявления в последния момент.

За пълната информация посетете уебсайта на SPS на адрес: https://www.nato.int/cps/en/natohq/78209.htm.

Споделете