Актуално към 26.03.2021 г.
Към настоящия момент програмният период 2014-2020 г. е изтекъл и е в ход подготовката на бъдеща рамкова програма „Хоризонт Европа“, която е продължение на програмата „Хоризонт 2020“. Повече информация за програмата „Хоризонт Европа“ можете да намерите тук.
Какво представлява програмата?
Програма Хоризонт 2020 представлява финансов инструмент за научни изследвания и иновации в рамките на инициативата на ЕС Европейски съвет по иновации. Програмата се управлява от Генерална дирекция научни изследвания и иновации на ЕК.
Каква е основната цел на програмата?
Хоризонт 2020 е най-голямата програма за научни изследвания и иновации на ЕС до сега. Нейната цел е да доведе до повече научни постижения, открития и нововъведения, пренасяйки иновативните идеи от лабораторията до пазара.
Какъв е размерът на бюджета на програмата?
За периода 2014-2020 г. програмата разполага с бюджет от близо 80 млрд. евро за инвестиции в растеж и нови работни места.
Как се разпределя бюджетът по програмата?
Програма „Хоризонт 2020“ е организирана в следните три приоритетни оси (към всяка една от тях спадат изброените по-долу инструменти и подпрограми):
- Високи постижения в научната област:
– Европейски съвет за научни изследвания;
– бъдещи и навлизащи технологии;
– дейности по програма Мария Склодовска-Кюри;
– европейски научноизследователски инфраструктури;
- Водещи позиции в промишлеността:
– базови и промишлени технологии;
– достъп до рисков капитал;
– иновации в МСП (включително инициативата Инструмент за МСП);
- Обществени предизвикателства:
– здравеопазване, демографски проблеми и благосъстояние;
– продоволствена сигурност, устойчиво селско и горско стопанство, морски и вътрешноводни изследвания и биоикономика;
– надеждна, чиста и устойчива енергийна система;
– интелигентен, екологосъобразен и интегриран транспорт;
– климат, околна среда, ресурсна ефективност и суровини;
– приобщаващи, новаторски и мислещи европейски общества;
– сигурни европейски общества.
Допълнителни линии за финансиране по програма Хоризонт 2020 са:
- разпространение на върховите постижения и разширяване на участието;
- наука с и за обществото;
- междусекторни дейности;
- директен път към иновации;
- Европейски институт за иновации и технологии;
- ЕВРАТОМ;
- съвместни научноизследователски центрове.
Кои са видовете дейности и бенефициенти, които се финансират?
- Дейности за научни изследвания и иновации – степен на финансиране от ЕС – 100%:
– Дейности, целящи да установят нови знания и/или да проучат осъществимостта на нова или подобрена технология, продукт, процес, услуга или решение. За тази цел те могат да включват основно и приложно изследване, разработване и интегриране на технологии, тестване и валидиране на малък прототип в лабораторна или симулирана среда. Проектите могат да съдържат тясно свързани, но ограничени демонстрационни или пилотни дейности, имащи за цел да покажат техническа осъществимост в среда, близка до оперативната;
– Кой може да участва – обединение (консорциум) от поне три несвързани помежду си юридически лица (вкл. научни организации, университети, НПО и др.) от три различни държави (от ЕС и от асоциирани по смисъла на програмата);
- Иновационни дейности – степен на финансиране от ЕС – 70% (с изключение на организации с нестопанска цел, които се финансират 100%):
– Дейности, насочени пряко към изготвянето на планове или проекти за нови, променени или подобрени продукти, процеси или услуги. За тази цел те могат да включват прототипи, тестване, демонстрационни и пилотни дейности, валидиране на продукти в голям мащаб и пазарни репликации;
– Кой може да участва – обединение (консорциум) от поне три несвързани помежду си юридически лица (вкл. научни организации, университети, НПО и др.) от три различни държави (от ЕС и от асоциирани по смисъла на програмата).
- Дейности за координация и подкрепа – степен на финансиране от ЕС – 100%:
– Съпътстващи мерки като стандартизация, разпространение, повишаване на осведомеността и комуникация, изграждане на мрежи, координация или помощни услуги;
– Кой може да участва – не е необходимо обединение/консорциум. Участник може да е всяко едно юридическо лице от допустимите по програмата държави.
Как можете да кандидатствате по програмата?
Кандидатстването се осъществява чрез следните стъпки:
Намиране на възможност |
Можете да откриете възможност на страницата на Европейската Комисия.
Следва да се отбележи, че по програмата съществуват три варианта за кандидатстване/получаване на безвъзмездна помощ:
- Цялото проектно предложение се подава на един етап (single-stage model);
- Проектното предложение се подава на два етапа (two-stage model), като първоначално, накратко (до 10 стр.), се описва идеята и едва ако етапът бъде успешно преминат, се подава пълно проектно предложение (до 70 стр.);
- При някои от темите по инструмента за МСП, можете да представите предложение по всяко време, а крайните дати означават, че всички предложения, получени до дадена крайна дата, ще бъдат оценени след този краен срок.
По програмата се провеждат и конкурси за награди, при които се предвижда парично възнаграждение за участници, които могат най-ефективно да изпълнят определена задача или да решат определен проблем.
Когато инвестициите са в икономически дейности, свързани с преработващата промишленост, минималният размер на инвестициите в един обект е:
Намиране на партньор
|
Можете да откриете партньор на страницата на Европейската Комисия.
Създаване на профил („account”)
|
Създаването на “account” се инициира през страницата на Европейската Комисия.
Регистриране на кандидата
|
Регистрацията на кандидата се извършва чрез страницата на Европейската Комисия.
Подаване на предложение
|
Проектното предложение се изготвя на английски език и се подава през електронна система. Следва да се отбележи, че има разработено „онлайн“ ръководство, в което подробно са описани всички стъпки, свързани с кандидатстването.
Какъв е редът, критериите и методиката, по които се оценяват проектните предложения?
Оценката на проектните предложения преминава през два етапа, както следва:
Оценка на административното съответствие и допустимостта:
В съответствие ли е съдържанието на предложенията с изискванията на процедурата; има ли изискуем брой от допустими участници и др.
Оценка:
Извършва се само за проектните предложения, които са преминали успешно оценка на административното съответствие и допустимостта. Преди да се премине към оценка се преценява дали кандидатите имат необходимия оперативен и финансов капацитет, за да изпълнят проекта.
В процеса на оценяване, на предложенията се дава оценка за достойнства (excellence), въздействие (impact) и качество и ефикасност на изпълнението (quality and efficiency of implementation). По описаните критерии се оценяват следните предимства:
- Excellence – яснота и уместност на целите; обоснованост на концепцията и достоверност на предложената методология за изпълнение;
- Impact – степен, до която резултатите от проекта биха допринесли за постигане на очакваното въздействие от процедурата;
- Quality and efficiency of implementation – качество на работен план, вкл. ресурси; наличие на подходящ екип и адекватно разпределени задачи по проекта, процедури по управление на риска и др.
Кои са допустимите разходи по Хоризонт 2020?
- преки разходи за персонал (заплати, осигуровки, командировки и др.);
- преки разходи за подизпълнение;
- други преки разходи – разходи за пътувания; наем, лизинг, доставки, услуги и др.;
- непреки разходи – фиксирана ставка в размер на 25% от стойността на допустимите преки разходи по проекта при определени ограничения.
В какъв срок мога да кандидатствам по процедури по програмата?
В поканата за всяка една отделна процедура (call for proposals) e посочен конкретен срок за кандидатстване.
Програмата е с краен срок 2020 г.
Повече информация | |
Повече информация относно програма „Хоризонт 2020” можете да откриете на интернет страниците на: |
Повече информация | |
Информация относно четирите инструмента по линия на програма “Horizon 2020”, които са пряко свързани с финансиране и развитие на МСП, можете да откриете на следните интернет страници: Както и на детайлните описания на посочените инструменти в настоящата секция на този наръчник. |