Loading...

Божидар Лукарски: 2015 е година на макроикономическа стабилност

Интервю с Божидар Лукарски, министър на икономиката за Bloomberg TV

Водеща: Здравейте, благодаря ви за тази наша среща. В навечерието на най-светлият християнски празник, правите ли си равносметки?

Божидар Лукарски: Естествено и преди празници, и в края на всяка година човек трябва да си прави равносметки, независимо от това, какви задължения има и какво е изпълнил през годината. Така съм и аз, поглеждам към 2015-та назад…

Водеща: И какво виждате?

Божидар Лукарски: Виждам, че общо взето, това управление и състоянието в България, което бе постигнато, е едно състояние на макроикономическа и финансова стабилност.

Водеща: Така може да определите 2015г.?

Божидар Лукарски: Да, да и в частност в ресора, който аз ръководя, мисля че беше постигнат един доста добър резултат третото тримесечие на 2015г. Имаме растеж на БВП от 2,9%…

Водеща: Всъщност, това не се очакваше, ако трябва да бъдем искрени.

Божидар Лукарски: Това е доста сериозно постижение на фона на единия процент, който беше заложен и по статистически данни на ЕС, и в сравнение с растежът на БВП, който се предвиждаше за 2016 от 1,5-1,3-1,6, в този порядък проценти. Това, което в момента сме постигнали е добре, но разбира се, може и повече. Надяваме се през следващата година да постигнем по-добри резултати.

Водеща: Какви са ви приоритетите поглеждайки към 2016г.? Как да се увеличат инвестициите, да постигнем икономически растеж по-висок от очакването? Защото знаете, рейтинговата агенция S&P каза: „Ще повишим рейтингът на България, ако повишите инвестициите, ако икономическия ви растеж е повече от това, което сте си предвидили в рамките на бюджета.“

Божидар Лукарски: Той, икономическият ръст най-вероятно ще е повече, въпреки че нека бъдем реалисти, тъй като през 2015 постигнахме един сериозен ръст. През 2016, на фона на постигнатото през 2015 няма да е толкова лесно. Докато 2015 мина под знака на стабилността, това е нещото, което привлича инвестициите, то в 2016 трябва да заложим на изграждане освен на стабилна макроикономическа среда и на такава, която предполага развитието на бизнесът особено на малкия и среден. Намаляване на административната тежест, повече от колкото…Това е нещо, което бяхме предвидили, но не успяхме в такава степен да го придвижим…

Водеща: А, защо не се случи? Всъщност не едно и две правителства искаха това да се случи и някак си…

Божидар Лукарски: По-бавно стават, понякога реформите стават по-бавно от предвиденото поради най-различни съображения, вкл. и свързани в конкретният случай с местни избори, с местни администрации. И с това, че голяма част от административната тежест е свързана именно с нормативна уредба, която се прилага на местно ниво от общинските администрации. Голяма част и от постъпленията от тази административна тежест отива там и поради тази причина в контекстът на местните избори беше малко по-трудно. Това, което, развивам вашият предишен въпрос, трябва да заложим през 2016 е иновации, развой на изследователска дейност и по-тясно сътрудничеството с научноизследователските среди. В частност, имаме доста добри връзки с БАН, с които се надявам да развием и да има определен ефект през 2016г., тъй като това е бъдещото и България може да бъде една дестинация, която е свързана с иновативни продукти с по-висока добавена стойност.

Водеща: Това е нещо, което не използвахме през предишните години?

Божидар Лукарски: Да. Което никога не сме използвали, ако трябва да бъдем реални. Малко консервативно сме разсъждавали, малкият и средния бизнес също. Но програмите, които имаме ние в Министерство на икономиката и тяхното прилагане, особено ОП „Иновации и конкурентоспособност“ и първата процедура, свързана с подобряване на производството на малки и средни предприятия ми направи много добро впечатление, че в България има готов бизнес, който да развива иновативното мислене и да го имплементира в реални продукти с висока добавена стойност.

Водеща: Казахте малък и среден бизнес, в Евробюджет 2016 развитието на малкият и средния бизнес е приоритет. Как да си го развием тук, какви методи ще използваме, защото знаете, една голяма част от малкия и средния бизнес е в сивия сектор? Как да го изсветлим или ще става все по-сенчесто, изобщо…

Божидар Лукарски: Не, борбата със сенчестата икономика, всъщност, трябва да се води на всички нива и тя е двустранна – и от страна на бизнесът, и от страна на правителството, и в частност на Министерство на финансите. Ние се опитваме да го стимулираме да развива именно такива научноизследователски развойни дейности, иновативни производства и пак казвам – основен момент в това развитие е успешното прилагане на ОП „Иновации и конкурентоспособност“.Както и използването на лесни финансови инструменти през еврофинансирането по т.нар. програма „Инициатива за малки и средни предприятия“. Ние сме една от 5-те държави, първи в ЕС, които използваме тези финансови инструменти, моето мнение е, че това ще се усети в малкият и среден бизнес, много сериозно през 2016-2020г. Освен това, разбира се, трябва да развиваме и законодателно да помогнем, това е идеята всъщност на /…/

Водеща: Дайте, да, да започнем от там, защото има много нужда от законодателни промени.

Божидар Лукарски: Има, има и едно от нещата, които искаме да направим т.г. напреднахме доста и се надявам 2016 да завършим с тази законодателна дейност, е промяната в Законът за нормативните актове и въвеждането на тест за малки и средни предприятия, ефективно, но само както е по стратегия. За да може всеки нормативен акт да бъде оценен като такъв, който въздейства върху реалният гръбнак на икономиката – малките и средни предприятия.

Водеща: Други законодателни промени, от които има нужда?

Божидар Лукарски: Други законодателни промени, разбира се, те са свързани не само с малки и средни предприятия, в частност. Развиваме една стратегия, която трябва да завърши със закон, това е стратегията за развитие на индустриалните зони. Индустриалните зони и индустриалните паркове…

Водеща: За да привлечем повече инвеститори, това е в основата?

Божидар Лукарски: Така, да. Това ми направи много силно впечатление, понеже една от стратегиите на китайското правителство беше за тази година. И ние всъщност нямаме развитие в тази насока буквално от началото на 90-те години, нищо не е правено. Надяваме се да изработим един закон за развитие на индустриалните зони, който да включи редица мерки за подобряване и нормативна рамка за растеж на индустрията именно в тези зони, привличане и на инвеститори, не само чуждестранни, разбира се, и местни.

Водеща: Как да ги привлечем тези инвеститори? Защото това наистина е огромен проблем, знаете, инвеститорите преди 2008г. ,тук, изглеждаха по един начин, защото…

Божидар Лукарски: Ние си говорихме и с вас преди, всъщност, основният момент, основния фактор за привличане на инвестиции, аз смятам, че сме го постигнали…

Водеща: Е една стабилна среда…

Божидар Лукарски: Стабилност. Но не само аз смятам и числата го смятат по този начин, защото…

Водеща: Е то това е най-важното, с факти боравим.

Божидар Лукарски: …защото имаме растеж на преките инвестиции спрямо същият отчетен период на мин.год…

Водеща: Дайте с цифрички направо.

Божидар Лукарски: …1,3 млрд. евро за периодът януари-октомври 2015. Нарастването е близо 38% в сравнение с инвестициите за същият период мин.год. в частност, понеже имаше лек спад и така говорихме с ваши колеги, дали няма да се забавят. Имаше известен спад в периодът август-септември на инвестициите, обаче октомври т.г., преките чуждестранни инвестиции нарастват с 63,5 млн. евро само за този месец.

Водеща: В Китай какво успяхте да договорите? Видяхме, между другото миналата седмица и китайски инвеститор за АЕЦ „Козлодуй“, така че…

Божидар Лукарски: Аз за енергетика няма да говоря, защото това е една много дълга…

Водеща: Но това пак е за …да, разбира се, по-скоро от гледна точка на инвестицията…

Божидар Лукарски: Ще се спра на това, което е свързано с моят ресор. Ние подписахме, между другото, няколко важни споразумения между български и китайски фирми и то за производство на български продукти в Китай, и износ на български продукти в Китай. Като почнем от розово, лавандулово масло, кисело мляко…Другата седмица, между другото, откриваме една огромна китайска инвестиция в един фуражен завод в Добрич, това ще бъде може би най-големият завод за преработка на територията на България. Предстои и откриване…

Водеща: Някаква сума можете ли да кажете, за каква инвестиция става въпрос?

Божидар Лукарски: Не мога да кажа. Не мога да кажа, по-специално, тук работим и основната заслуга е на Министерство на земеделието, работим заедно и нека да похваля колегата Десислава Танева, която постигна, така, доста добри резултати в /…/ Китай…

Водеща: И в усвояването на евросредствата…

Божидар Лукарски: Да, разбира се. Това, което аз мога да кажа е, че надяваме се и предстои голяма инвестиция, има вече закупени масиви от слънчоглед и предстои, надявам се в индустриалната зона, в Бургас, която е собственост на Министерство на икономиката, предстои голяма китайска инвестиция, да се случи. За завод, който е за преработка на слънчогледово семе в слънчогледово олио – единствено и само за износ за китайският пазар, който няма нужда да обясняваме какво представлява като размери.

Водеща: Хайде да минем към следващата тема, а именно – цената на тока през призмата на бизнесът? Защото, знаете…

Божидар Лукарски: Аз ще говоря повече за цената, понеже много напоследък говорихме за цената на тока за тежката индустрия…

Водеща: И след либерализацията…

Божидар Лукарски: …но аз ще говоря именно след реализацията на либерализацията на цената на тока, по-специално енергийната борса, това, което би се случило с малките и средните предприятия.

Водеща: Нали вие видяхте, между другото, това което казва Пламен Димитров – че очаква 20% да поскъпне цената на тока и най-вече ще удари малкият и средния бизнес, и потребителите, разбира се.

Божидар Лукарски: Аз, обаче, не очаквам да се случат тези мрачни прогнози, които синдикатите дават. Разбира се, тяхната работа е винаги да дават по-мрачни прогнози, естествено, работниците са по-близо до синдикалната среда, това е нормално. Първо, след нотификацията, която би следвало да се случи, нотификацията на наредбата във връзка с облекчението за едрият бизнес и големите индустриални предприятия, които между другото, също бележат много голям ръст, индустриалното производство тази година бележи повече от 5% ръст, в сравнение с мин.год. Бих искал да отбележа, че за малките и средни предприятия либерализацията и по-лесният и диференциран достъп до електроенергия, при всички положения ще се отрази благоприятно и ще има ефект към понижаване на цената. Много дружества, между другото, вече има заявка, да се възползват от либерализацията и така първите симптоми, и първата информация, която имам от страна на бизнесът е, че тези мрачни прогнози няма да се сбъднат за високи цени, които ще затрият цели производства или цели бизнеси, особено в сектора малки и средни предприятия.

Водеща: Да, защото в крайна сметка това е и смисълът на либерализацията, цените да се нормализират, да останат трайно по-ниски. Нормално е, че в първите 6-7 месеца, може би до 1г. те ще скочат и след това на пазарен принцип – ще спаднат.

Божидар Лукарски: Така е, най-вероятно така ще се случи. Разбира се, времето ще покаже, но моите лични прогнози…

Водеща: Готов ли е бизнесът, това е въпроса?

Божидар Лукарски: Това е по-сложен въпрос. Едрият, индустриалците са готови. Ръстът, нали, този сериозен ръст от 5,7% за тази година показва, че те са готови и за промените, които се случиха и за тази стабилност на средата. Малкият и средния бизнес би следвало да бъде малко по-флексибилен , в България разсъждаваме малко консервативно. Наблюдавам го и при търсенето на нови пазари и през погледа на малкият и средния бизнес към евентуални ниши за износ. Надявам се да се подготви първото тримесечие, така да го кажа, по-дипломатично.

Водеща: Мисли ли се в тази посока? Данъчно облекчение за бизнеса, защото с данък „Уикенд“ видяхте, бизнесът веднага скочи! Вашият съветник беше при нас, Владимир Каролев и каза – „То, всъщност, може би данък „уикенд“ няма и да се случи.

Божидар Лукарски: Аз не бързам да гледам толкова черно в бъдещето. Принципно и в програмата, предизборната от миналата година на Реформаторския блок, и в тази на ГЕРБ беше предвидено да не въвеждаме нови данъци. Естествено, че всеки данък пълни от една страна хазната, но утежнява положението на бизнеса и в никакъв случай не е белег за стабилност на макроикономическата среда. Специално за данък „уикенд“, докато още нямаме наредбата, която не е пристигнала от Министерството на финансите, не бих искал да коментирам. Когато я получим, видим подробностите, първата работа,която ще направя е да свикам Националния икономически съвет, чиято дейност подновихме след дълго прекъсване тази година, там са представителите на всички работодателски организации, представителите на реалния бизнес, ще обсъдим…има представители на всички ведомства, ще видим как би се отразило и ще чуя основно реалния бизнес какво разсъждава по въпроса, за да вземем нашето становище, като Министерство на икономиката. За да говорим за повече данъчно облекчение, малко може би ще бъде прекалено. От друга страна, пак…

Водеща: но пък бизнесът винаги иска това!

Божидар Лукарски: Данъци е меко казано неприятно. Аз мисля, че няма да стигна до такива, така твърди промени на данъчната основа.

Водеща: Така! Нека да поговорим, за да спрем с темата данъци, нека да поговорим за стокообмена на България с другите страни. Ако искате да се фокусираме върху България-Русия. След руско-турското ембарго, България как може да спечели? Видяхме, че продължават санкциите на ЕС към Русия, заради Минск.

Божидар Лукарски: Да, санкциите на ЕС продължават и в резултат на това продължение България, като един основен износител и основния стокооборот с Русия, търпи вреди. Не можем да го отречем. Именно поради тази причина и отношенията, които в момента се развиват между Турция и Русия, в контекста на ембаргото на ЕС, най-вероятно няма да имат това благоприятно въздействие, което на нас би ни се искаме да има върху стокообмена с Русия. Ние, обаче независимо от отношенията Турция-Русия и отношенията между Русия и ЕС, имаме традиционно добри отношения с нашите руски партньори и се стремим всячески, както сме си казали – говорил съм и със зам.-министъра на индустрията на Русия, и с руския посланик, и с доста други колеги…

Водеща: Има ли стъпки напред?

Божидар Лукарски: Да! Традиционно добрите ни отношения от икономически план трябва да се пренесат и възможно най-малко да се отрази сегашното политическо състояние на нещата между Русия и ЕС, да се отрази върху нашите вътрешни отношения…

Водеща: Но факт е, че България много загуби от това!

Божидар Лукарски: България загуби по-малко от други страни! Нека така да го кажем! България загуби не само от ембаргото. Нека да бъдем честни. Понеже това е само едната страна на ембаргото. България загуби от понижаване покупателната способност на руския бизнес, който е знаете базиран на цената на суровините, които паднаха – нефт, газ, други суровини. Паднаха изобщо на борсовите пазари по света и продължават да падат. И това се отразява, естествено на мощността на руската икономиката.

Водеща: Да и такава ще е тенденцията всъщност! Анализаторите това твърдят.

Божидар Лукарски: Тенденцията, нека да кажем, че не само за състоянието, включително и тази злободневна тема, която не ми е в ресора – притокът на туристи. Това също се отразява. Падането на покупателната способност, така да кажем на мощта на руската икономика, се отразява на тези неща. Но нека да подчертая, че в началото на февруари, края на януари по-точно, колегата Теменужка Петкова ще председателства на междуправителствената комисия между България и Русия за научно-икономическо сътрудничество, която не беше заседавала от доста дълги години. Руснаците се подготвят много сериозно, както и ние за тази среща и очакват тази комисия да даде тласък на нашите икономически отношения. Аз съм сигурен, че така ще се получи и ще имаме едно нормализиране в стокооборотите с Русия…

Водеща: Защото така ще се спечелят и двете страни, нали?

Божидар Лукарски: Естествено! Руснаците също, така да кажа в кавички, тъгуват за нашите традиционни продукти, които са с доказана марка на техния пазар.

Водеща: И те са свикнали с тях! Нека така да го кажем. Понеже говорим за отношенията ЕС-Русия, нека да поговорим за отношенията ЕС-САЩ, по-скоро TTIP. Как България може да спечели от TTIP? Изобщо, знаете веднага излязоха един куп по медиите, един куп анализатори, които казаха – имаше много критики срещу това споразумение, но реално да си говорим в цифри. Защото имаше, а и те много внесоха, не знам дали помните преди месец и половина, около 3 млн. подписа бяха внесени в ЕК срещу TTIP.

Божидар Лукарски: Аз съм един от хората, които следи тази тема, може би най-внимателно. Непрекъснато на европейските съвети, на които ходя, си говоря с колегите от другите страни-членки на ЕС и стигам до извода, че основният проблем с преговорите е това, че нямам достатъчно яснота и гласност. Надявам се през тази година да има повече. Те се позабавиха преговорите, истината е такава. Мисля, че България, за разлика от други по-големи държави в ЕС, със сигурност ще има повече положителни емоции във връзка с подписването на това споразумение. Разбира се не трябва да забравяме за запазването на високите стандарти на ЕС. Нека, разбира се да доставим време и за преговорите, нещата да се случат и да имаме повече яснота за подробностите и тогава бихме могли да коментираме повече. Но това, което си говорим с колегите е, че при всички положения американския пазар е огромен пазар и да се откажем, ЕС да се откаже да участва на този терен, ще го направи изключително неконкуретноспособен, особено на фона на мощните далекоизточни икономики.

Водеща: Да, знаете зелените веднага скочиха. Казаха едно-друго ГМО и т. н.

Божидар Лукарски: Да, това са едни постулати, едни клишета, които се използват доста фриволно. Не мисля, че преговарящите и ние, като ЕС, защото след това ще има период на ратификация както от Европейския парламент, така и от местните парламенти. Изобщо ще допуснем най-малко пък ГМО стоки да дойдат на нашите пазари, да не говорим за други неща! Но понеже се използва това клише мисля, че…

Водеща: Да, това са основните критики са тук, в България основно заради това!

Божидар Лукарски: Да, защото звучи по-лесно смилаемо и по-така, нали развявано, като знаме. Изобщо не мисля, че може да става и дума за достъп на ГМО продукти до европейския пазар.

Водеща: Понеже говорим с вас за политики за стимулиране на икономиката ни, за инвестиции, чухме онзи ден в студиото на Bloomberg Румен Гълъбинов каза нещо много интересно – банките печелят доста! В тях има капитал 62 млрд.! как този капитал да се инвестира в икономиката? Защото тях ги е страх инвеститорите, че всъщност няма…

Божидар Лукарски: Банките са се превърнали в едни доста закостенели институции, които много трудно отпускат кредити и избягват да рискуват, по отношение на какъвто и да било бизнес. Не е това идеята на банките! Именно поради тази причина ЕК разви планът за инвестиции Юнкер, който цели точно това – огромни, мощни капитали, които са съсредоточени в банковата система, не само в България, но и в ЕС, да бъдат раздвижени, да бъдат вкарани в реалния бизнес и в проекти, които да донесат и да …..

Водеща: Да се инвестират в икономиката!

Божидар Лукарски: ..съответно, да! Да развият икономиката. Надяваме се в България да има ефект и от този план, а и също така и от стратегиите, които ние развиваме, включително и тази стратегия, която ние развиваме, включително и тази стратегия, която казах за индустриалните зони, за парковете, да събудят някакво финансиране, както и инструментите по европейско финансиране да движат и банковите институции в България, така че и те да мислят малко по-разкрепостено, защото непрекъснато се срещаме с колеги от банковата система, говорим си и те казват – Да, да! Бихме искали да инвестираме, но когато стигаме да даваме кредити за развиването на инвестиционни проекти, когато стигнем вече до конкретни проекти, отговорът е – това не става, това е много рисково, това е много рисково. С този начин на разсъждение, няма да постигнем голям икономически растеж!

Водеща: Знаете, предстоят стрес-тестовете в банковия сектор, които според анализаторите, поне 6-7 месеца ще свият още повече кредитирането.

Божидар Лукарски: Сигурно така ще се получи! Но българските банки непрекъснато отчитат добри показатели, но те ги отчитат, тези добри показатели, единствено на принципа на, така да го кажа –някаква спестовност, а не на кредито-инвестиционна дейност.

Водеща: Именно! Толкова много капитал имат! Могат да бъдат инвестирани тези пари. Понеже вече вървим към финала на нашия разговор, кои са големите рискове за българската икономика през идната година? От какво се плашите?

Божидар Лукарски: Най-големият риск за мен е свързан с политическата среда и това е рискът от нестабилност. Затова апелирам и към колегите, които се занимават не само с икономика, но и с политика, като мен, да гледаме по-реално на нещата и да си дадем сметка, че всеки трус в тази зона, в която се намира България, която и без това е земетръсна на Балканския полуостров, би довел до сериозно нарушение на икономическата среда и в никакъв случай няма да доведе до някакъв растеж, и няма да се усети по джоба на обикновения българин, което в крайна сметка е основа…

Водеща: Защо това е основното? Защото ние казваме – генерира се някакъв ръст от 10%, но реално българина няма да го усети в портфейла.

Божидар Лукарски: Това става забавено, а не само като числа. Разбирам ви много добре и аз го знам, защото непрекъснато си говоря с приятели и с хора от провинцията, и с хора партийни съратници от по-малките населени места, които казват – Абе всичко е добре, но ние не го усещаме. За да го усетим, наистина трябва да мине време и трябва по-дълго време да се задържи тази стабилност.

Водеща: Да, защото бизнесът казва – За да инвестираме, за да се развиваме, ни трябва една стабилна среда. А пък /?/ излезе преди две седмици с един доклад, в който бизнесът именно се притеснява от нестабилната среда. В този ред на мисли има ли доверие между коалиционните партньори? Пропука ли се доверието? И как ще го залепите, ако – да?

Божидар Лукарски: Аз полагам всякакви усилия, не само да лепя, то за да лепиш, трябва преди това да пропукаш! Аз се надявам да не пропуквам! И предполагам…

Водеща: Има ново коалиционно споразумение!!

Божидар Лукарски: То, всъщност е анекс към старото и доразвива постулатите, които сме развили в старото, така че не би следвало да се разглежда, като някакъв революционен драматизъм на ситуацията, която има в момента. Аз съм сигурен, че заедно с основния коалиционен партньор – ГЕРБ ще продължим да развиваме тази политическа и икономическа, финансова стабилност.

Водеща: Много ви благодаря за това участие.

Божидар Лукарски: Благодаря и аз!

Водеща: Много успех в реформите, защото има необходимост. До нови срещи

Споделете