Водеща: В студиото вече е министърът на икономиката Божидар Лукарски. Здравейте!
Божидар Лукарски: Здравейте в този тъжен ден. Поднасям моите съболезнования и в качеството си на председател на СДС, и на цялата партия към близките на загиналите в този терористичен акт. Много е жалко, когато такъв сблъсък на цивилизационни модели взема невинни жертви по този начин и когато тероризмът стига до там, че посяга и на свободата на словото, и на свободата на журналистическите изказвания, дори в най-веселия им вид.
Водеща: Сега, Вие вероятно не успяхте, тъй като в този момент влизахте и сядахте, да чуете това, което казва Тома Томов – вече има сякаш два свята. Наистина Евразия от едната страна и от другата страна Европа и Америка. Икономически това усеща ли се, г-н Лукарски?
Божидар Лукарски: Икономически не бих казал, че толкова се усеща, но със сигурност се усеща политически. Политически, цивилизационно и всякак. Няма как, това, в крайна сметка, съм сигурен, че ще се отрази в един момент и на икономиката. Това разделение, така човешко на цивилизации, винаги дава ефект икономически. Въпреки че…
Водеща: Неизбежно е, казвате.
Божидар Лукарски: Неизбежно е, да.
Водеща: Сега да Ви върна в нашата действителност. Чух преди няколко дена, че вашият колега Радан Кънев казва, че пукнатините в управлението са се поизгладили. Според Вас Кънев говори истината или взема желаното за действителност? Наистина ли всичко се успокои след онзи сюжет с пенсионните фондове, в което звучеше пътя към ада и не знам още какво?
Божидар Лукарски: Аз мисля, че всичко се е успокоило и че самата пенсионна реформа ще бъде проведена след дебат. Дебат, който ще проведем и вътре в управляващата коалиция и до 31 март съм сигурен, че ще излезем изцяло с предложение за промяна в пенсионната система, не само по отношение на пенсионните фондове, защото това е една част от целия пъзел, а изобщо с пенсионната реформа, свързан е и с това каква да бъде възрастта за пенсиониране и размерите на пенсиите и т.н.
Водеща: Икономически имаше ли логика това, което поиска Горанов, министърът на финансите? Ето това е една любопитна гледна точка, защото ние видяхме повече политическия ефект – вашата изненада на реформаторите, светкавиците между вас. Но какъв е ефектът икономически от това, което предлага Горанов? Може и да има. Може да се окаже много хубаво, де да знам.
Божидар Лукарски: Винаги е хубаво да има алтернативност във всяко едно икономическо мероприятие, в това число и в това кой в какъв фонд да избира, но, пак казвам, нека оставим дебатите да протекат и вътре, и в парламента, за да може до датата 31 март наистина да имаме изкристализиран модел, който да бъде подкрепен от мнозинството в парламента.
Водеща: Тоест Вие казвате, че наистина напрежението е спаднало, така ли?
Божидар Лукарски: Да, да.
Водеща: Усещате го?
Божидар Лукарски: Усещам го, аз имах разговор и с премиера по този въпрос и мисля, че нещата ще си дойдат на мястото. Коалиционната формула е сложна, създадена е сравнително скоро и естествено е да има такива процеси и такива пукнатини, за които Радан говори.
Водеща: Добре, тогава така да Ви попитам – като говорехте с премиера Борисов усетихте ли, че той смята, че това, което се е случило е проблем, или смята, че Вие сте преувеличили проблема – реформаторите? Любопитно ми е неговата гледна точка, ако може да ни я предадете.
Божидар Лукарски: Е, това, което сме си говорили с премиера все пак ще си остане между мене и премиера, защото е чисто мъжки и човешки разговор, но мисля, че проблемите са изгладени.
Водеща: Добре, а остава ли перспективата за предсрочни избори на пролет, за която твърди, всъщност говори и каза, че ще работи Местан, ако “Патриотичният фронт” и вие не си вземете там… патриотите да ги няма, пък вие не знам какво точно трябваше да направите.
Божидар Лукарски: Ами сигурно на Местан му се искат нови различни неща, сигурно се чувства в известна изолация, но аз не виждам причини да насилваме българския народ да този тежка политическа криза и икономическа такава, да насилваме българския народ с поредния избор.
Водеща: Вие не виждате причини, а виждате ли признаци обаче, ако част от хората не приемат “Патриотичния фронт” в парламента, в случая ДПС?
Божидар Лукарски: Това пак казвам е лична позиция на г-н Местан и…
Водеща: Не, партийна е вероятно.
Божидар Лукарски: … и партийна позиция на ДПС. Аз не мисля, че трябва да се драматизират толкова много нещата.
Водеща: Не виждате признаци.
Божидар Лукарски: Не.
Водеща: Добре, сега искам да започнем един разговор, който сякаш не се е състоял достатъчно ясно в обществото, а е може би един от най-важните икономически теми – това Трансатлантическо търговско споразумение между Европа и САЩ. До къде е стигнало?
Божидар Лукарски: Това е въпрос, който доста се обсъжда не само в България.
Водеща: В света сякаш има по-голяма дискусия, отколкото в България.
Божидар Лукарски: Ами не е точно така. Не е точно така, защото на съветите по външна търговия, които аз посетих в края на миналата година в Брюксел, това беше основният дебат, свързан с TTIP.
Водеща: Да, да, аз това казвам – в Европа да.
Божидар Лукарски: И всъщност основният дебат беше по това, че няма яснота, включително и в Европа, не само сред широката общественост, но и сред политическия елит какви са проектоклаузите на това споразумение. Това касае и България. Истината е, че наистина трябва да има по-широк дебат по това споразумение и наистина клаузите да бъдат извадени по-широко и открито наяве, нещо, което към днешна дата и от гледна точка Брюксел, не е съвсем така. Това е притеснението и на другите колеги-министри от ЕС. Така че върху това се работи, да има широк достъп на обществеността, до информацията по отношение клаузите на това споразумение.
Водеща: Брюксел вчера разсекрети част от споразумението, но не достатъчно.
Божидар Лукарски: Това беше в следствие на срещите, в които и аз участвах, да. Това беше и нашата позиция, че трябва широката общественост да й бъде осигурен достъпа до тези клаузи.
Водеща: Ние нали няма да сме такива много верни, моментално разписващи тези клаузи, г-н Лукарски?
Божидар Лукарски: Абсолютно сме поставили…
Водеща: Вие ще защитите ли българския интерес, не просто европейския?
Божидар Лукарски: Абсолютно сме поставили тези изисквания. За нас е важно първо… и за мен като министър на икономиката, който се грижи основно за малкия и среден бизнес, информацията за тези преговори да стигне до малките и средни предприятия, които могат да бъдат основни бенефициенти във връзка с тези преговори, защото достъпът на тях до американския пазар в момента е доста ограничен. И другото, което е – аз съм твърдо застъпник на идеята, която се приема от правителството и особено от вицепремиера Кунева, че България трябва да застъпва високите стандарти на ЕС по отношение на стоките, които биха дошли от Америка като внос.
Водеща: Точно това.
Божидар Лукарски: Особено по отношение на ГМО-то, на продуктите, които съдържат генно-модифицирани организми, както по отношение на добива на шистов газ, който е болна тема не само в България, но и в целия ЕС и доста от страните в ЕС. Това са европейски стандарти, по които ние не бихме били готови да отстъпим и мисля, че в това срещаме разбирателство и колегите и партньорите в ЕС.
Водеща: Дано срещате, защото в Европа започва вече този… и в ЕП знаете, че има лобисти на ГМО, които в момента отново възстановят тази дискусия. Можете ли да поемете ангажимент като български министър, че докато сте на този пост Вие няма да разпишете клауза в това споразумение, което да може да пристигат в Европа и в България генно-модифицирани храни?
Божидар Лукарски: Абсолютно да, абсолютно да. Това не е нужно дори да го правя като декларация, понеже все пак аз оглавявам една партия…
Водеща: Нужно е. Един министър с…
Божидар Лукарски: … която първа…
Водеща: А да.
Божидар Лукарски: Нека да напомня, че СДС първи поведе борбата срещу ГМО.
Водеща: Факт. Така че това Ви го признавам. И затова Ви търся за съюзник.
Божидар Лукарски: Имате съюзник в мое лице.
Водеща: Това е национална кауза.
Божидар Лукарски: Аз съм и човек, който по принцип се опитва да води здравословен начин на живот и ГМО, и продуктите, свързани с тях не се вписват в моите виждания като такива. Нещо друго обаче ще ви обърна внимание, че широката общественост може би не си дава сметка, но аз от моето работно посещение в САЩ установих, че все повече и повече противници на ГМО има сред по-високата средна класа в САЩ и там храненето, лишено от ГМО е издигнато в култ. Така че мисля, че нещата и в Европа, а и лично като мой поглед, в България, ще застъпваме тази тенденция.
Водеща: Това е много хубаво, че сте го видели в САЩ, но сте видели онези хора, които ядат непрекъснато генно-модифицирани храни, преработени със специални антибиотици, които изглеждат като…
Божидар Лукарски: Така е, но аз казвам каква е тенденцията – тенденцията в САЩ в момента е да се консумират храни…
Водеща: Но това е сред високо образованите…
Божидар Лукарски: Не само сред високо образованите, виждам и че благодарение на сериозна маркетингова индустрия, естествено, тези стоки са и по-скъпи, които не са с ГМО и тези, които са т.нар. organic, които са био-храните. Те са с по-високи цени и производителите на тези продукти се разширяват като асортимент. Влагат доста пари в реклама и виждам ефекта от такова нещо дори в САЩ.
Водеща: Аз наистина се радвам, че толкова категорично декларирате нещо важно, защото не знам дали си спомняте, няма да казвам кой сега, но с гласа на един български министър една генно-модифицирана царевица от Америка получи шанс да се развива в Европа. Нека повече такива позорни точки да няма за български правителства и за български министри. Така че има и някои други смущаващи факти в това споразумение, трансатлантическо. Това е например т.нар. Арбитражен съд, който заобикаля правосъдието на практика.
Божидар Лукарски: Това като юрист…
Водеща: А да, всъщност Вие като юрист можете да го коментирате.
Божидар Лукарски: … бих могъл да го коментирам, защото съм го обсъждал и с колегите и с посланиците на европейските страни. Това изключително много занимава колегите от големите адвокатски кантори най-вече в Франция и Германия.
Водеща: Защото получават много пари.
Божидар Лукарски: Колегите там се притесняват, че силните…
Водеща: Ами, разбира се.
Божидар Лукарски: …адвокатски кантори от САЩ, които са специализирани в арбитражни дела, биха могли да прокарват интересите на големите американски фирми на европейския пазар…
Водеща: И дребния и среден бизнес – край, да умре.
Божидар Лукарски: … с арбитражни клаузи. Ние обаче, да Ви кажа, имаме такива арбитражни клаузи по двустранно споразумение с Щатите не от вчера и не от онзи ден. И мога да Ви кажа и като юрист, и като мнение на много от колегите, че всъщност дявола не е толкова черен и че всъщност арбитражните клаузи са нож с две остриета, но в никакъв случай не е единственото острие, което е насочено от Щатите към България и едва ли не че ще дойдат големите адвокатски кантори и ще ни отнесат с техните познание. Не е съвсем така. Мисля, че тук проблема малко е завишен, но е факт, че особено Франция има много твърда позиция по този въпрос и ние естествено като техни колеги в ЕС ще ги подкрепим по отношение на това арбитражните клаузи да не бъдат широко застъпени в TTIP.
Водеща: Така е, но френските адвокатски кантори, които са добре развити и също богати се притесняват. А си представете за българския среден и дребен бизнес, който няма да може по никакъв начин да устои на една голяма европейска или американска адвокатска кантора. И това на практика ще е победа за едрия бизнес над бедния. А Вие нали казахте, че ще работите за средния бизнес, г-н Лукарски?
Божидар Лукарски: Факт, факт. Но аз пак Ви казвам – тези арбитражни клаузи, до толкова до колкото има яснота дали ще бъдат приложени, защото пак казвам основният проблем на TTIP е липсата на яснота по отношение на клаузите. Мисля, че малко се преувеличава тяхната толкова тежка роля. Все пак всичко е сблъсък на право и може да бъде решено, всичко е сблъсък на познания. Мога да Ви кажа, че в адвокатския бизнес, особено и в България, и в Европа делението на големи и малки адвокатски кантори е доста условно.
Водеща: Така е, Вие знаете, със сигурност познавате…
Божидар Лукарски: Така че в крайна сметка познанията на съответния адвокат не са свързани с големи, чак толкова големи разходи, но да не влизаме в тези подробности.
Водеща: Разбира се, да не. Въпросът е, че ние водим като страна активни преговори, про-европейски сме настроени и няма да се предаваме без бой. Сега Вие имахте една радикална идея, мисля, че са Ви я спрели да замените там, да замените онова споразумение с визите за Америка.
Божидар Лукарски: Не, не. Първо идеята не е толкова радикална. Естествено, че въпроса за визите…
Водеща: Никой до сега не го беше казал така и няма да го каже.
Божидар Лукарски: Министър Калфин днес прави такива изказвания. Това е наше частно искане, но в никой случай не…
Водеща: Но е добре.
Божидар Лукарски: … непреодолимо условие, което ще спре преговорите по TTIP. За нас е важно просто в контекста на Трансатлантическото споразумение визите или по-скоро липсата, отпадането на визите би помогнало за свободно движение на стоки и капитали.
Водеща: Не, аз знам, че дипломатите не смятат като Вас.
Божидар Лукарски: Което е и основната идея.
Водеща: Но аз не мисля, че има нещо лошо да го изговорим.
Божидар Лукарски: Аз пак казвам, това не е изрично условие и това си е… с визите се занимава министър Митов, така че там е в неговата градина камъкът.
Водеща: Да де, но е хубаво това, че го казахте. Аз лично знам ,че дипломатите са смутени, но не мисля, че трябва да се държим все дипломатично.
Божидар Лукарски: Ние искаме да има свободно движение на хора, капитали и стоки, защото това би улеснило търговията и инвестициите. Това е безспорен факт.
Водеща: Да, той Джон Кери ще идва сега на 15 януари. Надявам се да се постави този въпрос под някаква форма от българската дипломация. Но само ми кажете, сега Вие някакви мерки извън това споразумение, за което говорим за стимулиране на малкия и среден бизнес, правите ли вече? Вече трябва да сте министър, който е улегнал.
Божидар Лукарски: Така, чакам одобрението, всъщност основният механизъм, който би спомогнал на малкия и среден бизнес е свързан с ОП “Иновации и конкурентоспособност”. Това е нещото, което би помогнало и там пряк бенефициент са малките и средни предприятия за тяхното създаване, развитие и финансиране на бизнеса. Това, което ние се опитваме да насочим е една от агенциите, която е в портфолиото на Министерство на икономиката да помага на тези фирми първо да си стъпят на краката, второ да развиват производства, които са конкурентоспособни, а това са имено иновативните такива. Не просто да се открие една бакалия и за това да се получат пари от Европа. Да се влага в иновативни, имаме доста такива примери вече на български фирми, които пробиват и на големите пазари и стават…
Водеща: След рекламите продължаваме.
Водеща: Министърът на икономиката Божидар Лукарски. Няколко човека от опозицията, които ми гостува тук казват “Това правителство няма управленска програма, как да му вярваме”. Къде ви е програмата, г-н Лукарски?
Божидар Лукарски: Те чисто технически са прави, а всъщност фактологически не са, защото програмата е готова.
Водеща: А, имате програма?
Божидар Лукарски: Да. Както Министерство на икономиката, така и всички други министерства до средата на декември изготвихме нашите програми и сме ги внесли в Министерски съвет. Програмата е готова, просто технически не е минала през заседание на Министерски съвет, поради натоварената програма, както и натоварената програма на парламента. И съвсем скоро ще бъде видяна от всички парламентаристи, включително и от опозиционно представените такива в Народното събрание. Всичко това е спекулация, защото реално програмата я има, просто не е представена. Съвсем скоро е предмет на представяне.
Водеща: Само с да или не – укроти ли се реформизмът при Вас? Откакто дойдохте във властта или продължавате да сте реформатори?
Божидар Лукарски: Не, реформаторският дух не се е укротил, даже имаме няколко революционни идеи.
Водеща: Дано не го приспите. Че сега по Коледа ми се стори малко приспан. Благодаря за този разговор.
Божидар Лукарски: Е, нормално е, все пак са празници.
Водеща: Благодаря и на вас, че отново избрахте “Лице в лице”.