Loading...

Божидар Лукарски: Една от задачите на Министерството на икономиката е намаляване на административната тежест, особено върху малкия и среден бизнес

Водещ: Министърът на икономиката Божидар Лукарски, добър вечер.

Божидар Лукарски: Добър вечер.

Водещ: Как един неикономист управлява икономиката?

Божидар Лукарски: Въпрос вече с история.

Водещ: Да, защото така започна Вашето управление – с този въпрос.

Божидар Лукарски: Всъщност най-важното за икономиката, което е и основен проблем е правилата, спазването на правилата, липсата на такива правила. Това е изцяло от компетенцията на един юрист – да имаме правила, които да следваме, за да се създаде бизнес климат – климат, който да способства за развитието на икономиката.

Водещ: Да де, но Ви критикуват, че всички останали назначения са партийни там, а няма професионалисти в тази област.

Божидар Лукарски: Това съвсем не е така и биографиите на хората, които са назначени в министерството го показват много добре.

Водещ: Въпросът е, г-н Лукарски, понеже Вие се превърнахте в първата кадрова въпросителна на това правителство, нали така? Питаха Ви дори кой Ви назначи. Имате ли твърдо подкрепата на “Реформаторският блок”, на Вашата политическа формация зад Вас?

Божидар Лукарски: Абсолютно.

Водещ: Категорично?

Божидар Лукарски: Категорично.

Водещ: Тоест на въпроса кой Ви назначи как се отговаря? “Реформаторският блок”?

Божидар Лукарски: Абсолютно да. Предложение на лидерите на “Реформаторският блок”.

Водещ: Не Ви ли се струва, обаче, че всички вие, но най-вече “Реформаторският блок” затъва в кадрови въпроси? И от кадрови въпроси ще Ви остане ли време за реформи въобще?

Божидар Лукарски: Въпросът за реформите е много по-важен, разбира се, особено в настоящия момент от кадровите въпроси.

Водещ: Ама Вие с това ли се занимавате?

Божидар Лукарски: Не. Аз затова съвсем нарочно се опитвам да се съсредоточа върху реформите в Министерство на икономиката и да се отстраня от кадровите назначения и от проблемите, които се обсъждат по отношение на тези кадрови реформи. Лично като председател на Съюза на демократичните сили и като министър на икономиката мога да кажа, че ние в СДС нямаме проблем и нямаме такива изрични настоявания за кадрови назначения. Наистина в момента най-важното е да се съсредоточим върху реформите, а не това кой какъв пост ще заеме.

Водещ: Да де, ама медиите са пълни с Вашите сръдни – кой не бил областен управител, кой станал зам.-министър и т.н.

Божидар Лукарски: Аз отговарям за Съюза на демократичните сили и за себе си. Сръдни от тази страна няма.

Водещ: Как, като икономиката е частна, защо ни е министерство на икономиката?

Божидар Лукарски: Въпрос, който много интересно може да бъде застъпен по отношение на това, че колкото по-малка е намесата на държавата в икономиката толкова по-силна е икономиката, има разбира се такава теория.

Водещ: И по-излишно е министерството.

Божидар Лукарски: Министерството със сигурност не е излишно предвид факта, че то се занимава с това да създаде по-благоприятна среда за развитието на бизнеса – да намали лицензионните и разрешителните режими, да насърчи, включително и чрез ОП „Иновации и конкурентоспособност”, която е в ресора на министерството, конкурентоспособността и развитието на малкия и среден бизнес и в следването и реализацията на стратегия – националната стратегия за насърчаване на малкия и среден бизнес, който е основата на европейските икономики, а в нашата държава за съжаление в нашата икономика заема много малка част и средната продължителност на живот на предприятията от малкия и среден бизнес е едва три години. Нещо, което трябва да променим именно чрез тези режими и именно чрез насърчаване на конкурентоспособността. Това е ролята на Министерството на икономиката.

Водещ: Въпросът е ще премахвате ли лицензионни режими? Сигурно така Ви съветва г-н Каролев, вашият съветник. Той знам че така мисли. Вие как мислите?

Божидар Лукарски: Една от задачите на Министерство на икономиката, с която се занимаваме в момента е да проверим всички лицензионни режими и наистина да вървим към намаляване на административната тежест, особено върху малкия и среден бизнес, което и включва либерализация на разрешителните, лицензионните, уведомителните режими, разбира се там където е възможно и където не засяга здравето, живота, безопасността на българските граждани. Естествено, че когато става дума за лицензионни режими, свързани с производството и експлоатацията на асансьори, предвид всичките случаи, които имахме напоследък не можем да бъдем така либерални и фриволни. Не можем да продаваме оръжие, тези режими са също в Министерство на икономиката, на който си поискаме…

Водещ: Е, това е ясно.

Божидар Лукарски: … въпреки, че това може да бъде добре за икономиката.

Водещ: Ясно е, обаче всички обещавате да премахвате режими, а изключително трудно е да се прави бизнес в България.

Божидар Лукарски: Факт е и проблема е не само в премахването на лицензионните и разрешителните режими, а и в това, че самото издаване на лицензии и на регистрации отнема доста време. Ние след прегледа, който правим в момента ще вървим към по-бърза система за издаване, което е и проблем, разбира се и на държавната администрация, един от основните проблеми на икономиката между впрочем.

Водещ: Кой е Вашият приятел – чуждият инвеститор или българският производител?

Божидар Лукарски: Интересен въпрос. Мой приятел е всеки, който спазва законодателството, плаща си данъците и създава работни места.

Водещ: Ама заемете страна. В момента, между другото, българските производители имат доста голям проблем – руският пазар заради санкциите не приема огромно количество стоки от Западна Европа и те на евтини цени идват в България и българският производител издиша. Тук какво правите?

Божидар Лукарски: Това е проблем, между другото не само за българската икономика в момента, това е проблем изобщо за целия ЕС. Миналата седмица бях на Съвета за външна търговия към ЕС, на който разглеждахме този проблем. Както казах той е не само за България и един от изходите, с който се занимавахме е достъпът, включително и на български производители, към пазари на трети страни – страни на ЕС. В този контекст мога да кажа, че борбата и в Министерство на икономиката, с която сме доста напреднали от предишни правителства, разбира се, е връзките с пазарите и с излизането на нашите търговци и на нашите производители на пазарите във Виетнам и Япония – нещо което е европейски регламент и европейска насоченост, а ние вече действаме по този въпрос. Това е един от начините за излизане от този омагьосан кръг.

Водещ: Не можете ли да им помогнете тук, вместо да ги пращате във Виетнам и Япония?

Божидар Лукарски: Разбира се, че можем да им помогнем и въпросът е свързан и с чуждестранните инвестиции – те създават конкурентоспособна среда, конкурентоспособността е това, което насърчава инвестициите, както чуждите, така и български.

Водещ: А как ще ги докарате?

Божидар Лукарски: С едно по оперативните програми, това става дума за конкурентоспособността, а другото което основно докарва инвестициите – това е създаването на устойчива среда. Именно това се стреми да направи сегашното правителство. Нещо, което беше проблем последните години, г-жа Георгиева също го каза – съзнанието в инвеститорите е, че има устойчивост.

Водещ: Вие как ще отговорите на този въпрос, на който отговори тя – най-големият проблем на българската икономика?

Божидар Лукарски: Тя го каза и аз го казах преди малко – създаването на устойчива бизнес среда. Иначе в подробност аз бих казал, че има няколко основни проблема – неефективната и бавно работеща администрация, наличието на корупция в същата и като извод от тези две неща неефективната съдебна система. Ние затова в “Реформаторският блок” и в нашите програми сме казвали, че без правосъдна и съдебна реформа няма действаща икономика и затова изключително важно за нас е правосъдната реформа, защото правосъдната реформа и правилата са в зародиша и в ядрото на развитието на икономиката.

Споделете