Водещ: Здравейте! От днес вече имаме правителство с премиер Бойко Борисов. Двама от министрите в това правителство ще бъдат наши гости днес. Във втората част на предаването ще видите Лиляна Павлова, а сега министъра на икономиката Божидар Лукарски. Здравейте, г-н Лукарски!
Божидар Лукарски: Добър вечер!
Водещ: Нашият разговор преди седмици приключи с вашия смях дали ще ставате спортен министър. Сега разговарям с министъра на икономиката. Кажете кой Ви посочи! Нали знаете, че това е дискусията, която от няколко дена се върти в социалните медии.
Божидар Лукарски: Да. И поради тази причина вчера излязохме с нарочна декларация на единствения орган, който представлява Реформаторския блок, а именно председателството. Аз съм кандидатура на Съюза на демократичните сили, подкрепена от председателството на Реформаторския блок. Г-н Радан Кънев беше всъщност човекът, който даде идеята за това министерство и участието ми в него.
Водещ: Значи, отричате слуховете, че Вие сте се договорили лично с Бойко Борисов за това министерство?
Божидар Лукарски: Не, няма такова нещо. Решението беше взето в общите преговори, когато говорихме кой какво министерство може да заеме.
Водещ: Добре. А тогава как си обяснявате тази декларация ли е, петиция ли е, гняв ли е, който се разпространяваше от вашите съпартийци, приятели и какви ли не още там в Реформаторския блок, гражданския съвет?
Божидар Лукарски: Всъщност, такава декларация реално се оказа, че няма и че никой не я е подписвал. Аз говорих с почти всички, да не кажа с абсолютно всички от така нарочените лица.
Водещ: И какво?
Божидар Лукарски: Голяма част от тях, между другото, прекараха целия ден в парламента с мен и се учудиха, изобщо че се цитират като подписали. В крайна сметка се оказа действително, че такава декларация няма и към настоящия момент, дори днес разговарях с доста от колегите си – всички застават зад министрите и подкрепят, включително и моята кандидатура. Вече работим с някои от колегите и те ми помагат в икономическите теми.
Водещ: Тоест, те отричат да са подписвали това, което медиите вчера цял ден разпространяват?
Божидар Лукарски: Точно така.
Водещ: Е, какво? Това е някаква мистерия, г-н Лукарски.
Божидар Лукарски: Ами, така се получава, да. Колегите вчера се обясняваха по този въпрос, но да не влизам повече в обяснителни режими. Наистина трябва да ги попитате тях, но всеки един от тях твърди, че не е подписвал такова нещо и аз имам всичките основания да им вярвам. Основният орган, който извършва номинациите и представлява Реформаторския блок, има своя декларация, която вчера беше публикувана на сайта на Реформаторския блок.
Водещ: Аз ще ги попитам тях, но ето и Вас ще Ви попитам. Например цитирани са вътре имена, като Мартин Димитров, Трайчо Трайков – хора от икономическия екип на Реформаторския блок. Вие говорихте ли с тях?
Божидар Лукарски: Да, разбира се, говорих. Говорих и с Мартин и с Трайчо. Те не са подписвали такова нещо. Даже, доколкото знам, един цитат на Мартин пред някои от медиите: моля да не ме занимавате с интриги и да не ме вкарвате в интриги. Мисля, че този въпрос е приключил към днешна дата.
Водещ: Добре. А защо смятате, че мнозина се съмняват във вашата експертиза? Казват, че няма да се справите с икономиката.
Божидар Лукарски: Не знам на какво да го отдам. Имам, известни подозрения.
Водещ: Вие сте основен герой на атаките, факт.
Божидар Лукарски: Да, основен герой съм, както Вие добре знаете. Но, според мен, имам достатъчно експертиза, както и поради факта, че съм работил в отрасли, свързани с икономиката. Изкарал съм едно доста дълго време в едно от ведомствата, което поради една или друга причина в момента ми се оказва подопечно.
Водещ: Кое ведомство?
Божидар Лукарски: В Агенция за приватизация съм работил четири години.
Водещ: Да, да. За зрителите искам да уточня. Аз четох вашата биография.
Божидар Лукарски: Да. И пет години съм отговарял за петия по големина град в България, това е община „Младост” като зам.-кмет. Отговарял съм за търговската дейност на малки и средни предприятия от т. нар. Семеен бизнес. Към днешна дата голяма част от европейските министри на икономиката са юристи, адвокати по професия, включително и шефката на Международния валутен фонд г-жа Кристин Лагард е адвокат по професия. Самият г-н Саркози преди да стане министър-председател е бил министър на икономиката и е с юридическо образование. В момента министърът на Белгия е с такова образование, както и министърът на икономиката в Австрия. Най-интересно е, че министърът на най-развитата икономика, министърът на икономиката и енергетиката на Германия, всъщност е с единствено образование германистика и специалност гимназиален учител по немски, а виждаме, че германската икономика върви. Така че аз не виждам какъв е проблемът в случая.
Водещ: Колко е брутният вътрешен продукт на страната, г-н Лукарски?
Божидар Лукарски: Това ме кара да се чувствам като на изпит и държа да кажа, че всъщност идеята на Министерството на икономиката е да създава среда, климат за развитието на тази икономика. Иначе, брутният продукт е малко повече от 40 млрд. евро и е корелативен с брутния вътрешен продукт на другите европейски икономики. Проблемът е, че когато европейските икономики увеличават своя брутен продукт, България също го увеличава, но не в такъв диапазон, какъвто би трябвало и какъвто е процентно спрямо другите европейски икономики. БВП на България се понижава доста по-драстично.
Водещ: Не го приемайте като на изпит, но все пак, нали, се появиха съмнения.
Божидар Лукарски: Да, спекулативно.
Водещ: Добре, спекулативно, но аз пак ще продължа тези въпроси…
Божидар Лукарски: Добре.
Водещ: Хайде, кажете сега как ще се отрази фалирането на Корпоративна Банка на българската икономика?
Божидар Лукарски: Ликвидация е точният термин. Той е правен термин.
Водещ: Добре, айде.
Божидар Лукарски: Не би следвало да се отрази чак толкова драстично поради факта, че в крайна сметка банковата система е стабилна. Разбира се, има някои икономически механизми, които се отразяват на икономиката. Те са свързани в част от министерството, което аз оглавявам. Например, част от българските зрители може би не знаят, но 80% от акредитивите по сделките за износ на оръжие, на „Кинтекс”, основната фирма, която изнася оръжие – това е немалко перо в нашата икономика – всъщност, се издаваха именно от КТБ, поради една или друга причина. Така че този бизнес ще бъде затруднен. Разбира се, основното е чисто политически ефект и тук трябва отново да кажа, нашето настояване, на Реформаторския блок, колкото се може по-бързо да спазим европейската директива и да бъдат изплатени от гаранционния фонд гарантираните до 100 000 влоговете на гражданите. Естествено, много от фирмите, които имат над този размер на гарантираните влогове, ще бъдат затруднени, поради факта, че няма да имат налични средства в кеш. Ще бъдат затруднени и това ще се отрази и на икономиката и на вътрешнофирмените разплащания. Другият проблем е, че някои от тези фирми ще бъдат принудени наистина да освободят голяма част от персонала, който в такъв вид фирми е високоплатен и това ще се отрази по някакъв начин на безработицата.
Водещ: Надявам се, че сте проверили, че това, което се… хайде, аз няма да използвам правните термини, икономическите – но тази дупка, която се откри в Корпоративна Банка, съотнесени с брутния вътрешен продукт на страната, е несъизмерим с нито един фалит на никоя банка в света. Тоест, при нас това ще е много страшно и Вие трябва да се срещнете с това лице в лице. Но като казах Корпоративна Банка…
Божидар Лукарски: Така е, но нека да уточня, че всъщност това е основен проблем, с който би следвало да се занимава Министерство на финансите, БНБ и Комисията за финансов надзор евентуално.
Водещ: Но ако повлече икономиката, ще Ви се наложи и на Вас, г-н Лукарски.
Божидар Лукарски: Аз пак Ви казвам, че няма сериозна опасност за повличане на българската икономика, с което искам да успокоя и българските зрители.
Водещ: Аз лично наистина предпочитам да е така. Дано сте прав! Дано не го говорите това само, за да се успокоите! Но така или иначе споменах Корпоративна Банка. Нали реформаторите искахте да дойдете във властта, за да демонтирате модела „Кой?”, а казват, че точно около тази банка е съсредоточен този модел. Вие в икономиката ще правите ли усилие да го демонтирате?
Божидар Лукарски: Разбира се. Но срастването на икономическите модели включително и с медиите, е един основен проблем, срещу който програмата на ГЕРБ, Реформаторския блок, подкрепена, разбира се, от АБВ и от Патриотичния фронт, е поставила основен акцент. Но това е един проблем, който също е свързан със създаването на икономическа среда и той е по-скоро правен. В това отношение тук основна роля ще има Министерство на правосъдието и правосъдната система.
Водещ: А не мислите ли, че там са обществените поръчки? Не мислите ли, че там са…
Божидар Лукарски: Да, разбира се.
Водещ: Не мислите ли, че там са търговете?
Божидар Лукарски: Разбира се.
Водещ: Не мислите ли, че към този модел можем да… всякакви възможни влияния на министри и чадър. Вие специално ще положите някакви усилия?
Божидар Лукарски: Факт е, но това, което Вие казвате, всъщност се отнася действително към правосъдната система, защото голяма част от обществените поръчки все пак минават през една двуинстанционност, едно двуинстанционно производство на обжалване и там си има органи, които са извън Министерство на икономиката, които трябва да преценят доколко една поръчка е законосъобразна или не.
Водещ: Добре. Сега обаче министър Христо Иванов направи едно изречение днес. Аз го прочетох, не мога да преценя как звучи, дали не… от нещо се страхува. Но той каза: ако не ми разрешат да направя своята реформа, ще напусна и няма да бъда министър. Което ме кара да си мисля, че ще има някаква съпротива. Още повече, ако си спомняте, Борисов най-много реагираше на тази реформа в началото на преговорите с Вас. А Вие при какви обстоятелства бихте напуснали министерството?
Божидар Лукарски: Аз също, ако не изпълня поставените ми, специално от Реформаторския блок и изгубя подкрепата на колегите, които в момента имам, бих напуснал. И това е наистина джентълменско, както и Христо го е заявил. Аз съм разговарял с него, както и с колегите от ГЕРБ и от Реформаторския блок, голяма част от реформите са свързани с едно по-сериозно квалифицирано мнозинство от обикновеното мнозинство, което ние в момента имаме в Народното събрание и което подкрепя правителството. Може би поради тази причина Христо е направил тази заявка. Абсолютно го подкрепям. Но наистина реформите в правосъдието са доста тежки и ние, специално в Реформаторския блок, винаги ще гласуваме за тях, защото са основна част от нашата програма, от която не отстъпихме и която се радваме, че залегна в общата програмна декларация между нас и ГЕРБ.
Водещ: Казахте задачите, които са ми поставени от Реформаторския блок. Коя е най-важната задача, която Ви поставиха колегите?
Божидар Лукарски: Най-важната задача е да се подобри икономическият растеж на България и ние, като българи да усетим подобрение за джоба си. Това е и мой основен приоритет – развитието на малкия и средния бизнес. Не знам дали знаете, но малкият и средният бизнес всъщност е гръбнакът на водещите европейски икономики, а в България една такава фирма средно продължава живота си около три години. В това отношение се надявам с министъра на финансите да не кръстосваме шпаги, така да се каже, понеже е нормално аз да искам за малкия и средния бизнес примерно някакви данъчни облекчения, а той да иска повече.
Водещ: За едрия бизнес?
Божидар Лукарски: Не, не. Той да иска повече приходи във финансите. В Австрия малките и средни предприятия, които прохождат на пазара, първата една година са освободени от данъчна тежест. Това всъщност, за което аз бих иска да се борим, е да се намали административният натиск върху малкия и средния бизнес и чрез Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност” да им се осигури такъв вид производство, включително и иновативно, за да може те да бъдат конкурентни, както на нашия пазар, така и на чуждестранните пазари. Едно от нещата, които може да се осъществят, е един от второстепенните разпоредители с бюджет, какъвто е Агенцията за малки и средни предприятия, която организира бизнес форуми в чужбина, на които може да се представи бизнесът на малките и средните предприятия. Същото важи и за т.нар. широко популярни търговски аташета, които също са в подопечното министерство. Те би трябвало да спомогнат за конкурентоспособността и развитието на този бизнес.
Водещ: Благодаря Ви, г-н Лукарски! Следващия път ще Ви давам възможност по кратко да отговаряте.
Божидар Лукарски: Благодаря Ви!