Loading...

Божидар Лукарски: По естествен път ще подобрим представянето си

Господин Лукарски, на всички ни омръзна непрекъснато да ни поставят в долната половина на основните международни бизнес класации. Как може това да се промени?

В интерес на истината, без това да звучи успокоително, в две от най-авторитетните международни бизнес класации, България заема места в горната половина на листата. Това са “Правене на бизнес” (Doing business) на Световната банка и „Индекса за глобална конкурентоспособност“ на Световния икономически форум. Според класацията на Световната банка “Правене на бизнес” 2015 (Doing business 2015), България заема 38-о място сред 189 страни по условия за осъществяване на бизнес. Следим класацията и вярваме, че изпълняваните мерки за подобряване на бизнес средата и намаляване на административната тежест за бизнеса ще допринесат за изкачването ни нагоре.

В „Индекс за глобалната конкурентоспособност“ 2013-2014 г. България не само подобрява позицията си спрямо предходната година, но отбелязва и повишение на показателите си измерващи конкурентоспособността на страната. За 2013-2014 г. ние се нареждаме на 57-мо място от 148 страни, което е подобрение с 5 места в сравнение с предходната година. Решени сме да направим всичко, което зависи от нас, за да продължи тази възходяща тенденция.

Кои от класациите са най-важни според Вас за привличането на инвеститори. Имат ли класациите друго отражение?

Всяка от изброените класации се следи от чуждестранните инвеститори преди да инвестират в една страна. След като проучат условията за бизнес и спецификите на всяка страна те избират локацията, която най-пълно отговаря на изискванията на конкретния инвеститор и предоставя най-добри условия. Затова и международните бизнес класации са от особено значение за привличането на чуждестранни инвестиции.

Важните класации, които определят най-привлекателните локации за бизнес,са на водещи световни консултантски компании, като Global Services Location Index на A.T.Kearney, Attractiveness Survey Europe на Ernst & Young, Global Location Trends на IBM, Top Outsourcing Countries на SourcingLine.

Страната ни е на 12-то място сред европейските страни, според проучването на Ernst & Young Attractiveness Survey Europe 2014, като се придвижва с 2 позиции напред в класацията спрямо 2012 г. Първите места се заемат от Великобритания, Франция и Полша. От страните в Югоизточна Европа преди България са само Сърбия (5-то място) и Румъния (10-то място).

Отстъпваме с една позиция до 14-то място сред първите 20 страни в света за 2013 г. по брой създадени работни места на 1 милион жители, в резултат на преките чуждестранни инвестиции, е записано в годишния доклад на IBM Global Location Trends 2014. По същия показател и за същата година , България се нарежда на 10-то място сред страните в Европа след Сърбия, Унгария, Ирландия и Латвия. От класацията са изключени страни с население под 1 млн. жители.

Ние сме на 9-то място за най-привлекателна аутсорсинг дестинация сред 51 страни в света през 2014, според последното изследване Global Services Location Index 2014 на A.T.Kearney, като се придвижваме с 8 позиции напред в класацията спрямо 2011 г. и сме първа от страните в Европа. Индия, Китай и Малайзия продължават да са водещи.

На 2-ро място сме в Европа (след Естония) и на 5-о в света (след Индия, Индонезия, Естония и Сингапур) сред първите 38 страни в света в класацията за най-привлекателните аутсорсинг дестинации (Top Outsourcing Countries) на американската компания SourcingLine.

Може ли България да повтори случилото се с Грузия и Сингапур и бързо да се придвижи нагоре?

Нашата цел е България не просто да продължи да се изкачва в световните икономически класации, а това да се осъществява на базата на реално подобряване на бизнес средата и намаляване на административната тежест за бизнеса. Министерство на икономиката ще продължи да работи по конкретни мерки, свързани с областите, определящи конкурентоспособността на България. Така по естествен път ще подобрим представянето си. Разбира се, бихме се радвали на по-бърз ръст, като залагаме на развитие на иновациите и секторите, осигуряващи висока добавена стойност.

Мислите ли, че идва период на сериозно реформаторство в икономиката, можете ли да посочите най-важните области?

Да, категорично идва период на сериозно реформаторство, като основната цел на всички наши усилия ще бъде създаването на благоприятна и устойчива бизнес среда и ръст на икономиката.

Едно от първите неща, които ще направив и е в рамките на нашата компетентност е изготвянето на нов Закон за обществените поръчки, който да осигури устойчивост, прозрачност и справедливост при провеждането на процедури. Основният акцент в новия закон ще бъде електронизация на целия процес от стартиране на процедурите, до тяхното приключване, включително целия обмен на информация между възложителя и участниците.

Много важно за бизнес средата е и намаляването на административните и лицензионни режими, а там, където те остават, да бъдат оптимизирани сроковете за издаване на всички документи, необходими за осъществяване на бизнес в страната. Това е един от основните приоритети на министерството.Другият е подкрепата на малките и средните предприятия.

Предлагаме промени в Закона за нормативните актове. Целта е да се оценява въздействието на всички законодателни промени в нормативни актове върху малкия и среден бизнес, да не се допуска влошаване на бизнес средата.

Друга съществена мярка, върху която работим е увеличаване на прага за задължителна регистрация по ДДС. Целта на тази мярка е намаляване на разходите за счетоводни услуги на микропредприятията и облекчаване на тяхната дейност. Европейската комисия позволява прагът за задължителна регистрация по Закона за ДДС да бъде до 100 000 евро.

Министерството е заложило като мярка ускоряване на процедурата по регистрация в Агенция по вписванията, в рамките на 3 дни. Надяваме се тази мярка да стимулира предприемачеството.

Кои са Вашите съюзници в амбицията Ви да се представя по-добре икономиката, което ще ни постави и по-нагоре в бизнес класациите?

В нашата работа основен съюзник е бизнесът. От него идват най-добрите предложения за оптимизиране на нормативната уредба и процедурите. Затова решихме да възстановим работата на Съвета за икономически растеж, под името Национален икономически съвет, където ще дискутираме всички теми от значение за бизнеса.

Смятам, че по-нагоре в класациите ще ни изстрелят не реформите за самите реформи, а промените, продиктувани от бизнеса. Целта ни е да провеждаме политики, които ще бъдат от полза за цялата икономика, за подобряване на условията за осъществяване на бизнес, за насърчаване на предприемачеството и увеличаване на преките инвестиции.

Споделете