Loading...

Божидар Лукарски: Складовете на ВМЗ са едни от най-сигурните в България

Водещ: С тези реторични въпроси на главния прокурор в студиото на „120 минути“ влизаме в следващата тема. Както казах и тогава, доста е тъжно, че главният прокурор задава тези въпроси, част от отговорите на които е и той. В студиото сме вече с министър Божидар Лукарски, друг човек, който трябва да носи отговори. Добре дошли

Божидар Лукарски: Добре заварили.

Водещ: Ако продължим този патос, каква е тази държава, която живее от Миджур през Горни Лом, а сега и Сопот. За щастие няма жертви. Какъв би бил вашият отговор?

Божидар Лукарски: Първо, не е Сопот, а е Иганово. Има доста голяма разлика, защото това е складова база, която е доста далеч и няма общо с производството. Няма общо и със споменатите от вас взривове, които са в частни предприятия и преди са свързвани действително с един много дискутируем момент от оръжейната индустрия, а именно утилизацията на боеприпаси.

Водещ: Обаче, освен частните горят и държавните. Ето ви връзка – взрив, хора в паника.

Божидар Лукарски: Вижте, случва се навсякъде. Днес говорих с група специалисти, които отдавна се занимават и са правили много проверки, във всякакви заводи. Те ми казаха, че във цял свят се случва, и че разликата е в начинът, по който прилагаш превенцията и в начинът, по който реагираш, за да няма жертви.

Водещ: Точно превенцията.

Божидар Лукарски: Мога да кажа, че складовете на ВМЗ, един от тези, които горя – Шести холандски в Иганово, са най-сигурните в България. Те са със специално покритие, направени така, че когато се взривяват такъв тип боеприпаси да летят нагоре, а не настрани, както се случи в Горни Лом. Кратери за разлика от Долни Лом няма на самото място. Има все още запазена продукция. Има запазена част от склада. Действаше се изключително професионално, така че да се ограничат щетите. От самото начало не е имало никаква опасност за човешки жертви. Там не са работили работници, пак да подчертая.

Водещ: Добре. Защо тогава гърмят 2 000 неуправляеми…

Божидар Лукарски: Както казах вече, не гърмят, защото голяма част от тях са запазени. Освен това, държа да отбележа, продукцията е била застрахована. Можем да говорим всякакви хипотези, но в крайна сметка са взети мерки. На място работят само двама охранители, които своевременно единият от тях е подал сигнала и те своевременно са евакуирани. Действано е изключително адекватно, за да бъдат ограничени щетите и да не се допусне по никакъв начин нито за момент да има съмнение за някаква опасност.

Водещ: Чист късмет е, че тези хора не са загинали. Нали така?

Божидар Лукарски: За тези двамата не е чист късмет, защото те са реагирали адекватно още в самото начало, когато са забелязали някакви искри в началото на пожара. Така че пак казвам, действано е адекватно. Случват се такива неща, когато става дума за боравене и складиране на бойни взривни вещества. За съжаление никога няма сто процента гаранция и наистина трябва да се прилагат правилата. При боравенето до сега, по заключение на специалистите, това нещо във ВМЗ Сопот се спазва. Ще видим какво е заключението на експертите за това каква е причината. До тогава каквото и да си говорим ще са абсолютни хипотези.

Водещ: Добре. Да обсъдим някои от хипотезите щом казвате, че са най-сигурни тези складове.

Божидар Лукарски: Не. Хипотези няма нужда да обсъждаме, защото трябва да оставим на експертите да кажат каква е причината. Те влизат утре сутринта в завода, в складовете, в Шести холандски склад и след като излезе заключението вече можем да обсъждаме каквото и да било.

Водещ: Кажете ми, след като предприятията от военнопромишления комплекс са под ваше ръководство, колко смени са направени в това ръководство на различните предприятия?

Божидар Лукарски: Различни предприятия… общо взето има такива, които търгуват и такива, които произвеждат. Основното, което произвежда е ВМЗ и аз съм сменил двама от Борда на директорите. Изпълнителният директор е там от много години. Не е партийно назначение, а и дори и да е бил, аз не смятам да го сменям и не съм го сменил, понеже съм преценил, че той е човек, който върши добре работата си. Вчера дейността на г-н Стоенчев на място беше абсолютно адекватна.

Водещ: Добре. Но вашите политически противници веднага биха контрирали, казвайки, че сте сменили от ръководството на ВМЗ експерти, защото били членове на Социалистическата партия.

Божидар Лукарски: Експертите са на една доста пределна възраст за експерти. Единият беше председател на БСП-Сопот, другият беше председател на БСП-Карлово. Отзвуците от тяхната работа не бяха никак добри, за това ги смених.

Водещ: Защо? Какво има общо тук възрастта?

Божидар Лукарски: Не. Казвам, че отзвуците за тяхната работа не бяха добри. На много места все още кадри, които са назначавани от БСП и ДПС аз не съм сменил, поради факта, че си вършат работата.

Водещ: А назначените? На тяхното място не могат ли да се назначат военни експерти? Например шефът на СДС-Карлово на мястото на шефа на БСП-Карлово? Дава ли по-голяма експертиза в тази област?

Божидар Лукарски: Тук можем да си говорим хипотези „кой какво“. Според мен в промените, които съм направил са по-адекватни от хората, които преди това са били.

Водещ: Имат ли експертиза в тази област?

Божидар Лукарски: Да. Да.

Водещ: И образование, и експертиза?

Божидар Лукарски: Да. Това, което се изисква по длъжностна характеристика те го имат. И пак да ви подчертая, Съветът на директорите не управлява технологично завода. Изпълнителният директор и техническите директори са тези, които изпълняват специфичната дейност за ВМЗ. Включително и такава по складирането на боеприпасите, какъвто е случая вчера.

Водещ: Добре. Споменахме за назначения и рокади. Първанов още преди две седмици ви обвини в преяждане с власт целия Блок, но аз искам да обърна малко въпроса. Има ли самоизяждане на партиите във вашия блок и стремеж към властта, така че да подреждате хора от вашите партии на различни постове?

Божидар Лукарски: Не. Не бих казал, че има такова нещо и не знам защо г-н Първанов прави такива изявления. Има и доста хора от АБВ, които са назначени, включително и от мен, на различни постове, където съм преценил. В крайна сметка ние в Реформаторския блок сме казвали многократно и преди евроизборите, че имаме достатъчно кадрови потенциал и хора експерти. Не виждам защо тези хора, които ние виждаме като експерти да не ги назначим, независимо от това, че са от партийна принадлежност. В крайна сметка, когато назначавам хора от Националния изпълнителен съвет на СДС, които са били на някаква длъжност там, те са били в този Национално изпълнителен съвет, не защото са рибари или водопроводчици, без да искам да обиждам хората с тези професии, но са имали някаква експертиза, за да попаднат и на ръководни длъжности в партията. Така че, аз не виждам някакъв проблем човек да бъде едновременно и партиец, и експерт.

Водещ: Добре. Тази комисия… с Радан Кънев разменихте няколко реплики.

Божидар Лукарски: Комисията се казва Комисия за защита на потребителите.

Водещ: Точно така. По вашия разказ Радан Кънев ви предложил, вие сте отказали, пък петима души от СДС влезли в комисията. Какви са тези неща?

Божидар Лукарски: Тези неща, първо, са спекулация. Това, което казвате в момента изобщо не отговаря на истината. Петима човека от СДС не са влизали в комисията.

Водещ: А колко?

Божидар Лукарски: В момента няма нито един човек от СДС. Те са напуснали партията както изисква закона.

Водещ: Но са били свързани?

Божидар Лукарски: Да. Но двама са, не са пет.

Водещ: Добре.

Божидар Лукарски: Като използваме числа нека да бъдем точни, да прочетем закона и така. Той казва колко са изпълнителния директор и зам.-изпълнителните директори и председатели, в конкретния случай на КЗП. Двама от заместник-председателите са бивши членове на Националния изпълнителен съвет на СДС.

Водещ: не мога да разбера, вие търсите хора за определените постове или постове за определените хора?

Божидар Лукарски: Аз, ако търсех постове за определените хора щях със сигурност да съм сменил абсолютно всички назначения, които са проведени от правителството на Орешарски. Вярвайте ми, процентът на назначенията от правителството на Орешарски в тогава МИЕТ са в пъти повече отколкото назначенията, които така обвиняваният в преяждане Реформаторски блок прави. Това го казва и г-н Кънев в едно свое интервю. Пак казвам, ние претендираме, че имаме достатъчно кадрови експертен потенциал, който да е по-добър от потенциала на управлявалите преди това. И пак казвам, не сме правили смени на килограм.

Водещ: Има ли ревност и между вас, партиите в Реформаторски блок за това кой е по-рейтингов? Например, министър Петър Москов е много харесван според сондажите. Вие къде сте в тази класация?

Божидар Лукарски: По средата.

Водещ: Не помня цифри, извинете.

Божидар Лукарски: Аз помня. По средата съм.

Водещ: По средата сте. Има ли такава ревност?

Божидар Лукарски: Ревност по отношение на рейтинг е малко залитане по отношение на ПР. Не, няма ревност. Има ревност по отношение на това кой от нас като министър да си върши по-добре работата. Да, в това отношение има някаква надпревара между нас и мисля, че това е за добро. А иначе, по отношение на партиите в Блока ние сме си един колектив. Може от време на време да прилитат искри, може да имаме неща, които /…/, но в крайна сметка ги изглаждаме. Така, както в стана и случая с КЗП.

Водещ: Добре. Искам да ви задам последен въпрос за местните избори. Има ли нещо като пакт за ненападение с ГЕРБ?

Божидар Лукарски: Съвсем нормално е да има такова нещо. Ние тръгнахме с ГЕРБ преди евроизборите от едни доста разнопосочни и хладни позиции. Особено по време на кампанията за евроизборите прехвърчаха и имаше доста словесно замерване с камъни. Научихме се в Реформаторския блок, че това не бива да се прави и е нормално коалиционната култура, която изграждаме съвместно при управлението на централно ниво да бъде пренесена и на местно ниво и независимо от това, че ГЕРБ ще имат кандидати навсякъде, различни от нашите, ние да проведем една цивилизована, европейска пропаганда и подготовка за изборите, такава, че да не влизаме в конфронтация с нашите коалиционни партньори на местно ниво.

Водещ: Добре. Да включим Мария. Тя цял ден е в движение в района на снощния инцидент. Мария, за последно когато те видях по телевизията беше в село Певците. Здравей, отново.

Репортер: Здравей, Светльо. Този път съм на разклона за село Певците и разклона за този склад, който взриви не само ракети, снаряди, но и спокойствието и нормалния ритъм на живот на стотици хора тук. Аз, нашият екип и тази патрулка в момента сме тук. По-малко движение вече наблюдаваме в сравнение със сутринта, когато представители на военните и на военния завод идваха през известно време, за да ни уверят, че всичко е наред. Разследването върви спокойно. Облетяли са района, заснели са всичко, което трябва да се види. Били са там с т.н пустинни котки – бронирани машини, които обхождат мястото, въпреки опасността и предпазват специалистите, които са вътре. Имаме тяхното уверение, че пораженията не са толкова сериозни, че там няма огромна дупка, както виждаме след последния инцидент в Горни Лом. Искахме да видим как изглежда мястото. Получихме уверение, че това ще се случи. Всичките ни опити от Военното министерство да ни съдействат, за да получим кадрите обаче спряха до момента, в който разбрахме, че Окръжната прокуратура в Пловдив е иззела записа и по преразказани твърдения на хора, които са участвали в тази акция записът е бил изтрит от компютрите на военните. Любопитно е защо са предприети тези мерки при положение, че действително при много по-тежката трагедия в Горни Лом имаме възможност да видим как изглежда мястото, а тук, където ни уверяват, че щетите не са толкова сериозни ни е отнета възможността да погледнем, да видим отблизо какво всъщност се е случило там и какво е останало. Заедно с това отнемане на възможността да видим спряха и коментарите. Всички хора, към които се обърнах с молба сега да информират зрителите на „120 минути“ тук как върви проверката на случая обясниха, че им е забранено да говорят.

Водещ: Това, което казваш е много важно. Благодаря, Мария Цънцарова. Ще те видим отново в централните новини. Защо такава тайнственост?

Божидар Лукарски: Аз не мога да кажа.

Водещ: Иззети кадри.

Божидар Лукарски: Това е инициатива на окръжния прокурор и на ораните на МВР. Сигурно имат своите аргументи и аз съм сигурен, че те са чисто професионални. Това, което знаем е, че те работят на място. Аз получавам информация от изпълнителния директор на завода, макар че действително те са помолили колегите от ВМЗ да не коментират пред журналистите какви са пораженията, но те не са толкова сериозни, колкото очаквахме първоначално. Това, което ви казах е меродавно, а именно, че на мястото няма кратери и част от продукцията все още е запазена и половината част от сградата на Шести холандски склад все още стои на място, неразхвърляна и невзривена.

Водещ: Ясно. Колеги, имаме ли време за два въпроса от социалните мрежи към г-н Лукарски. Добре. Александра, включваме те точно с два въпроса.

Водеща: Един въпрос от Албена Георгиева. Г-н Лукарски, какво мислите за хора, които постигнали целта си да са в изпълнителната власт чакат някой друг да им върши работата? И Соня Т. пита какъв е вкусът на властта?

Водещ: Интересни въпроси.

Божидар Лукарски: Втория въпрос – властта няма вкус и не е по-различна от това да не си във властта, особено ако не се вживяваш особено и водиш същия начин на живот, какъвто си водил преди. Аз се придържам към това. Днес с е разхождах в парка. Хората ме видяха. Правя същите неща, които правех и преди. Виждам се с доста приятели, с които се виждах и преди.

Водещ: Кога се върнахте от склада?

Божидар Лукарски: През нощта се върнах. На първия въпрос. Изпълнителната власт за това се казва изпълнителна, за да се изпълнява, а не да се стои на едно място. След като хората влязат в изпълнителната власт трябва наистина да се вживеят в нея и да я изпълняват, а не да стоят и някой друг да им върши работата.

Водещ: Искам да ви помоля накрая да влезете в нашата Facebook страница. Вероятно има и още въпроси към вас. Моля да им отговорите. Изключително интересно. Това беше Божидар Лукарски в студиото на „120 минути“.


Споделете