Водещ: „Здравей България“, Божидар Лукарски ни е на гости.
Водеща: Министърът на икономиката е гост в нашето студио. От дълго време чакаме да се състои това интервю и директно с въпросите. Добре дошли
Божидар Лукарски: Добре заварили.
Водеща: Цитирам данни на БНБ. И според тези данни оповестени на 14.05.т.г. преди по-малко от месец: „…Парите, които са пратени у нас от българите, които живеят зад граница надвишават близо два пъти и половина парите, които държавата е успяла да привлече като чуждестранни инвестиции за същия период от време.“
Божидар Лукарски: За кой период става въпрос?
Водеща: Става въпрос за първите 3 мес. на 2014г., излизат преди 3 седмици данните.
Божидар Лукарски: Така. Веднага ви казвам, понеже аз съм си написал домашното и съм проверил, за първият период на 2015г., свързан с управлението на сегашното правителство, 317 млн. са инвестициите, 204 млн. са парите, които са преведени по банков път от българите в чужбина.
Водещ: Официално? Може би са повече тези, които пращат…
Божидар Лукарски: Официално. Това са данни на НСИ, те съвпадат горе долу и с данните на БНБ. Ако погледнем, значи общо взето същото, което българите са превеждали миналата година, превеждат и сега, но инвестициите са скочили 3,5 пъти.
Водеща: Т.е.вие от както сте министър на икономиката и отговаряте за чуждите инвестиции, 3,5 пъти повече инвестиции сте довели в страната? Дайте пример за сериозен инвеститор?
Божидар Лукарски: Ами има доста инвеститори. “Фьост Алпине”, открихме една голяма поточна линия и една доста сериозна инвестиция…
Водеща: Това е станало по време на вашето управление?
Божидар Лукарски: Да, да. Това е станало по времето на управлението на сегашното правителство. Откри се една доста сериозна инвестиция, която предстои да бъде и разширена с допълнително финансиране от „Берхел термоконтрол”, една известна немска фирма, която произвежда таблата за контрол и контрола на климатични инсталации на всички автомобили.
Водещ: Имат ли проблем с това, което стана като скандал и с френският посланик, че нямат доверие, че тук дори можеш и собствеността да си опазиш…
Водеща: Не можеш…
Водещ: …ако попаднеш на гнила ябълка? Променя ли това нещо?
Божидар Лукарски: Не бих казал, че е минало проблемите остават. Понеже непрекъснато, една от основните задачи е да се срещам с потенциални чуждестранни инвеститори и с посланици, това което насърчава инвестициите, което те виждат като положителен климат, който да насърчи чуждестранните инвестиции е стабилността на управлението.
Водещ: От корупция оплакват ли се?
Божидар Лукарски: Това обаче, от което се оплакват е, да разбира се, корупцията и все още неизвършената реформа в съдебната система.
Водещ: Конкретни примери дават ли? Конкретни оплаквания смеят ли да ви дадат или вие не смеете да ги оповестите? Защото всеки си знае къде…
Божидар Лукарски: А не, защо да не ги оповестявам. Има конкретни примери. Миналата седмица с вицепремиер Кунева имахме неформална среща с немския посланик и с представители на едрия немски бизнес, някои от които са вече в България, други които искат да бъдат…
Водещ: От каква корупция и къде се оплакват?
Божидар Лукарски: Имат притеснения, ще ви дам един конкретен казус, с който се борим. Казуса, той е в полето на Министерство на енергетиката, една сериозна немска фирма като “Кварцверке”, която е закупила „Каолин“, има там едни търкания, има съдебно дело по отношение на това, концесията дали ще продължи да бъде собственост на германците или не. И те имат…
Водеща: И какво точно казват те?
Божидар Лукарски: …те имат притеснения, че може да бъде въздействано по някакъв начин върху съда и, че няма да бъде….
Водещ: А с кого спорят съдебно?
Божидар Лукарски: Съдебно спорят с държавата и с предишния собственик, да не влизам…Проблемът е, че много от чуждестранните инвеститори все още нямат доверие в българската правосъдна система.
Водеща: Още някакъв пример какъв ви дадоха тези германски инвеститори или кандидат инвеститори?
Божидар Лукарски: Не, това беше свързано с правосъдната система, но като цяло това, което казаха като проблем е, че има режим, много разрешителни, много лицензионни режими, които са свързани със забавяне дейността на определени предприятия, нещо което в Германия е много по-олекотено, нещо, с което ние се борим. Бях много доволен и благодаря и на вицепремиер Кунева, че даде тези примери. Ние миналата седмица, МС, голяма част от тези лицензионни режими, не голяма част, но една доста известна част от тях сме ги предвидили за премахване с една програма за намаляване на административната тежест. Даже имаше конкретен пример към един от немските инвеститори, „Аурубис“, той даде, г-н Курт, който е изпълнителен директор, даде конкретни примери. Аз му казах, че един от тези режими вече е отпаднал от миналата есен.
Водеща: Питаха ли ви германските инвеститори: „Защо не борите корупцията, господа управляващи в България?“
Божидар Лукарски: Точно такъв въпрос не са задавали…
Водеща: Е сигурно не така формулиран…
Водещ: Не са като нас…
Божидар Лукарски: Казаха, че ги притеснява проблемът за нивото на корупцията, казаха обаче, че усещат желанието и насоките на управление на това правителство.
Водеща: Усещат го? Ама как го усещат? С какво го усещат?
Божидар Лукарски: Трябва да ги попитате тях с какво го усещат.
Водещ: Ние ще ги попитаме, но сега ще ви попитаме вас. Вие създадохте едно впечатление, че нямате проблем с корупцията, напротив. Имате проблем с тези, които се борят с нея. За Моника Маковей…
Водеща: Позволи цитат. Моника Маковей, жената която вкара в затвора и, чиито идеи бяха приложени в Румъния, така че всякакви политически представители и на бизнеса в Румъния да им се случи това, което трябва да им се случи, когато са злоупотребявали. Какво казвате вие: „Това е едно лице, което не познавам лично, но знам, че в Румъния има изключително негативен имидж, да не кажа и по-силна дума. Към нея има силен негативизъм, който може да прерасне и във физическа саморазправа.“ И аз честно да ви кажа, в началото реших, че това го е измислил Самуил Петканов от „Не! Новините“, обаче се оказа, че не го е измислил той, а сте го измислили вие.
Водещ: Кажете повече?
Божидар Лукарски: Това е малко, това е…Не искам да навлизам в такива жълтини..
Водеща: Защо в това изказване някак си създадохте усещането, че сте в групата на онези, които ги и страх от борбата с корупцията?
Божидар Лукарски: А, не не, в никакъв случай…Конкретният казус по отношение на Моника Маковей не е казус, който и показва отношението ми към..Естествено и аз приветствам пак казвам и ще похваля вицепремиер Кунева, която е основният двигател в министерството с програмата, която тя изготви и, която приехме на МС за борбата с корупцията. За органите, които тя предвижда, специален орган, който да бъде изваден извън контекста на властта…
Водеща: Кажете обаче за Моника Маковей…
Водещ: Борисов каза, че ако е би поканен е щял да отиде. Радан Кънев, Христо Иванов…
Божидар Лукарски: Аз също, ако бях поканен бих отишъл, но не бях поканен.
Водеща: Ама други неща казвате. Казвате: „негативен имидж“…
Божидар Лукарски: Моника Маковей не искам да я коментирам, тя е просто един евродепутат от многото.
Водеща: Ама защо? Само да задам един въпрос…
Божидар Лукарски: Дайте да не казваме, че Моника Маковей е най-големият борец срещу корупцията в световен мащаб, защото има…
Водеща: Какво лошо има да изслушаме една жена, която има опит?
Божидар Лукарски: Разбира се. Няма нищо лошо и доста неща от идеите, които е дала…
Водеща: Усещането беше, че енергията и агресията срещу…
Божидар Лукарски: …Моника Маковей са добри. Някои са крайни, някои са доста реалистични.
Водеща: Какво лошо има в това да се вслушваме в чуждия опит?
Божидар Лукарски: Няма нищо лошо, разбира се. Въпреки, че твърдя, че нашият път–правосъдна реформа и борба с корупцията трябва да си бъде българския път и български опит.
Водеща: Понеже влязохте в общия хор на някои медии и сайтове, които се нахвърлиха ожесточено срещу тази жена, а проблемът не е Моника Маковей, а проблем е корупцията в България.
Божидар Лукарски: Не искам това да го коментирам. Не е. Моника Маковей просто е един евродепутат. Нека да отдаваме прекалено много внимание на Моника Маковей, защото…
Водеща: Усещането беше, че не искате да се говори и изобщо този хор не иска да говори за корупцията в България.
Божидар Лукарски: Не, не. Аз съм част от МС, които са приели тази програма.
Водеща: Т.е. никой не ви подшушна тази реакция към Маковей, а тя е била спонтанна?
Божидар Лукарски: Не, спонтанна. Все пак и аз не бях поканен, а все пак обърнахме прекалено много внимание на един евродепутат.
Водещ: А към днешна дата? Смятате ли, че тя е лош образец, натоварен с негативизъм повече или факта, че от Реформаторския блок я приветстват…? Шизофренно е. Радан Кънев говори едно, Христо Иванов говорят едно за нея, а вие друго. И ние се объркахме…
Божидар Лукарски: Христо Иванов принципно не е от Реформаторския блок…
Водещ: …и принципно го свързваме, че е излъчено от Реформаторския блок.
Божидар Лукарски: Ами не, не е излъчено от Реформаторския блок, но това е мой колега, който много уважавам, прекрасен…
Водеща: А вие в какви взаимоотношения сте тогава с Христо Иванов, защото той се срещна тогава с тази лоша жена?
Божидар Лукарски: Не, аз не съм казал, че жената е лоша, аз съм казал, че има полюсен имидж в Румъния, което е факт.
Водеща: Казахте, че искат да я бият в Румъния, това казахте…
Божидар Лукарски: Някои дипломати, които я познават добре, с които разговаряхме ми казаха такова нещо. Сега, това са крайности, дайте да не коментираме Моника Маковей, просто защото…
Водеща: Нормално е наистина да има негативизъм срещу вас, защото много хора са пострадали от нея.
Божидар Лукарски: Да, сигурно…
Водеща: /…/ и медийни магнати в Румъния.
Божидар Лукарски: Още по времето на Чаушеску доста хора са пострадали от нея.
Водещ: Но да приемем, че източника ви на информация…
Божидар Лукарски: …понеже е била прокурор, който е преследвал някои от десидентите. Така, че нещата се променят, Моника Маковей е просто един евродепутат.
Водеща: Ама ето пак влизате в този хор, разбирате ли. Не е проблемът една жена от Румъния, проблема е, че като че ли не искаме или не искате да се говори за големия проблем на България- корупцията. Това е усещането на хора, който слушахме.
Божидар Лукарски: Изваждаме Моника Маковей от /…/, защото тя е един евродепутат с различен имидж, няма значение и 50/50, доста положителни неща е свършила жената както знаем в Румъния. Но това, което искам да кажа, че аз като част от това правителство, подкрепям и действията на вицепремиер Кунева и на цялото правителство за борба с корупцията и тази програма, която тя внесе и ние гласувахме.
Водещ: Трябва ли като говорите, че ги подкрепяте…Можете ли да сте спокоен и уверен, че членовете на правителството могат да докажат всичките си доходи, приходи, вие самият лично?
Божидар Лукарски: Не, аз мога да отговарям само за себе си, за мен нямам притеснения. Не мога да кажа за всички останали, но мисля, че колегите нямат проблеми.
Водещ: Да. Един потребителски въпрос и ще продължим с въпроси, свързани с Реформаторския блок, защото там постоянно усещаме някакво напрежение, дали е борба за лидерство, дали е липса на синхрон в определени моменти..Един потребителски въпрос, много кратко до като сме на тема Румъния. Видяхме, че 9% е ДДС върху храните, от 24 на 9% намален, което вероятно ще доведе до чувствително намаляване на цените на стоките в магазините. Възможно ли е да се направи сметка и да се предложи това в България?
Божидар Лукарски: Вижте, нека да кажа първо, че Румъния дълго време имаше 24% ДДС…
Водеща: Да, от висока ставка тръгнаха, факт.
Божидар Лукарски: От висока ставка тръгнаха. Ние, както каза вчера и премиерът на МС през цялото това време не сме взимали директния данък ДДС от българските граждани в такъв размер, в какъвто са го взимали Румъния. Така, че в този аспект ние можем да бъдем дадени като по-положителен пример от Румъния като данъчно облагане.
Водещ: Сега обаче ще излезе ли сметката, ако го намалите?
Божидар Лукарски: Това е въпрос на хипотези и е повече в полето, не повече, а изцяло, на финансовия министър.
Водеща: Но не се коментира и изобщо такава тема няма?
Божидар Лукарски: Не сме го коментирали вчера, то е съвсем прясна новина. Може би като пресметнем ползите за българската икономика и това, което носи за румънската това намаляване нищо чудно да пристъпим и ние към такъв…Но това е хипотеза.
Водещ: Има ли много криминални пари в нашата икономика и имате ли данни за това колко е сивия, колко е черният сектор? Тази история, която разказваме от няколко дни за джебчийството, което на пръв поглед ни се струваше нещо малко, се оказа огромна схема, която генерира огромни пари и изникват цели градчета с луксозни къщи. Формално има едни фирми за строителство много често, през които се изпират иначе реалният доход е от джебчийство. Това нещо може ли са се улови по някакъв начин и какво бихте направили вие в конкретната ситуация?
Водеща: Да, вие като министър на икономиката може би разбирате, че икономиката не върви заради тези „икономисти“ от Игнатиево? И заради тях?
Божидар Лукарски: Факт е, че е така, но за съжаление основната борба със сивата икономика минава през данъчното облагане. Това, което е легалното /…/ на сивата икономика е всъщност избягване на данъците, на данъчното облагане. Моята идея и моята цел, и моята борба, която е свързана с този контекст е, малките и средни предприятия, ако може да се вдигне прага за регистрация по ДДС. Голяма част от малкият и среден бизнес е принуден и заради много административна тежест просто да крие данъци и да влезе в сивата икономика.
Водеща: Вчера имаше репортаж на Жоро Георгиев, нашият колега, репортер изключително много малки и средни предприятия затварят врати, фалират.
Божидар Лукарски: Този момент не е от вчера. Нашите данни статистически са, че има ръст в икономическо отношение по отношение на малките и средни предприятия, но и с програмата, която имаме и, която е насочена изцяло към малки и средни предприятия – ОП „Иновации и конкурентоспособност“, аз съм сигурен, че ще им помогне през този 4 годишен период.
Водеща: Конкретно за казуса от Игнатиево, който може да бъде за съжаление приложен и разказан и в друга ситуация в България чрез Игнатово. Какво може да направи държавата в качеството на Министерство на икономиката?
Божидар Лукарски: Министерство на икономиката за Игнатово нищо не може да направи, защото това е абсолютно криминален казус. Става дума за джебчийство, за престъпление по НК, съответно натрупване на доходи в следствие на престъпна дейност, което е работа на МВР.
Водещ: Които се завъртат и вливат в икономиката.
Божидар Лукарски: Въпросът е от къде е произхода. А това е работа на МВР и съм сигурен, че колегите ще си свършат работата.
Водеща: Имате ли данни за частта „сива икономика“, поне това, което е осветено от Министерство на икономиката, колко е сивата икономика като процент?
Божидар Лукарски: Не, това са данни, които се вадят от Министерство на финансите.
Водеща: Но обикновено излизат такива данни и обикновено притеснително говорят политиците, когато излизат такива данни.
Божидар Лукарски: Естествено. Сивата икономика обаче е проблем не само в България. Гледал съм статистика, в ЕС, по отношение на сивата икономика България се намира в средата на таблицата. Което разбира се не бива да ни успокоява в никакъв случай.
Водещ: Времето напредва, от мен последен въпрос може би. „Лидерството на Реформаторския блок“, звучи така досадно вече като тема от някакви теории и практики на опитите за брак…
Божидар Лукарски: Ами то не звучи досадно като тема, защото в момента не е тема.
Водещ: Кой трябва да е лидер, един ли трябва да е лидер или?
Божидар Лукарски: Това не е тема изобщо не я обсъждаме нито с избирателите, нито с хора, които сме виждали. Не сме я обсъждали с нашите политически…
Водещ: Да, трябва да приемем, че не е тема за вас.
Божидар Лукарски: Само да ви кажа, че не сме говорили изобщо от месеци с колегите в Реформаторския блок дали…Темата, която в момента е важна, реформите, които трябва да проведем бидейки в управлението и лидерството на местно ниво, защото именно лидерите на местно ниво са тези, които трябва да дадат добрия резултат на Реформаторския блок и доброто му представяне на изборите.
Водеща: Отделно ще ви каним и за политически интервюта, защото идват и избори.
Водещ: Благодарим ви.
Божидар Лукарски: И аз ви благодаря.
Водеща: Министърът на икономиката беше наш гост.