Водещ: Министърът на икономиката Божидар Лукарски в “Седмицата”. Здравейте!
Божидар Лукарски: Добър ден!
Водещ: Спрян ли е за България “Южен поток” или не е спрян? Понеже така Ви цитираха да сте казал след новината от Турция, че за нас не бил спрян.
Божидар Лукарски: Все още нямаме официално уверение от руска страна, така че при това положение би следвало да го тълкуваме като “не е спрял проекта”.
Водещ: Ще подготвите ли до вторник правен, икономически и финансов анализ на документите по “Южен поток”, както поиска премиера?
Божидар Лукарски: Щом ни е задал премиера тази задача...
Водещ: Понеже и двамата сме юристи, Вие също практикувахте. На мен това ми звучи в сферата на невероятното да се направи правен анализ на такъв сложен казус, който да е готов за редовното заседание на Съвета на ЕС по транспорт, телекомуникация и енергетика, точно в частта енергетика.
Божидар Лукарски: Министерство на енергетиката, което е подопечно на г-жа Петкова има достатъчно квалифицирани юристи и финансисти, така че ще се получат нещата до вторник.
Водещ: Да излезем от чисто енергийната тема, какво ще загуби икономиката на България, ако този проект не бъде осъществен?
Божидар Лукарски: Вижте, това е много сложен въпрос. Аз лично не бих искал да се разпростирам по “Южен поток” предвид факта, че все пак това е един енергиен проект и касае едно министерство, макар и близко до моето, но определено най-малко това, че ясно е, че ще строят български фирми. Няма да идват да строят фирми от Русия…
Водещ: 2000 работни места.
Божидар Лукарски: Да.
Водещ: И свързаното вливане в икономиката на тези пари.
Божидар Лукарски: Дори самия факт, че ще има отчуждителни процедури и хората, през чиито земи би трябвало да мине проекта ще бъдат обезщетени, това все пак е някаква печалба за България и за българския народ, но точно каква и колко е много спекулативно да се говори и тези 400 млрд., за които говори г-н Путин са малко ефимерно число.
Водещ: Предшественика Ви, министър Стойнев говореше, че за периода 2016-2040 г. 831 млн. евро данъци плюс 500 млн. евро ДДС ще загуби България.
Божидар Лукарски: Това не е съвсем ясно и пак Ви казвам – числата са спекулативни и не е моя работа да ги цитирам.
Водещ: 200 мнл. лв. били изхарчени по проекта. Но това ще кажете, че е в енергетиката.
Божидар Лукарски: Да.
Водещ: Тази информация. 100 млн. евро за преноса на руски газ към Турция, 54 млн. евро транзитни такси според Васил Щонов, а пък Путин 400 млн. Как си обяснявате тази разлика.
Божидар Лукарски: 400-те милиона на господин Путин са едно доста спекулативно число, което той изчислява все едно, че проектът е избил всичките си разходи, което не е съвсем така. Уважаван политик, но аз съм резервиран по отношение на това число и ние в Министерство на икономиката и енергетиката не мисля, че така трябва това число 400 милиона да се размахва като знаме на някаква грандиозна загуба. Нека да видим обаче все пак какво ще се случи с проекта, да направим сериозния анализ и тогава да говорим наистина. Бих искал тази тема да я оставя на госпожа Петкова.
Водещ: А няма ли да спечели повече икономиката на България, ако изгради собствена инфраструктура за по-голям транзит на газ? Ако разшири съществуващите тръби, които минават през българска територия и те да си останат българска собственост?
Божидар Лукарски: Хипотетично, да. Така зададен въпроса, отговорът е ясен. Но пак ви казвам, нека да не изместваме от “Южен поток”, да не изместваме фокуса, защото все още има вариант “Южен поток” да се извърши като проект. Пак казвам обаче, ние винаги в “Реформаторският блок” сме го заявявали, а това го има и в програмната декларация, това трябва да стане по европейските директиви и при ясен анализ, че е финансово изгоден за България.
Водещ: А кое е по-вярно от двете тези в коментарите през тази седмица – Русия шантажира България, или ЕС саботира проекта на Русия?
Божидар Лукарски: Надявам се, че нито едно от двете не е вярно. Второто със сигурност не е вярно.
Водещ: Това е тезата на унгарския премиер Виктор Орбан.
Божидар Лукарски: Господин Орбан не знам на какво основание казва, че Европа саботира проекта, това че една общност такава голяма като ЕС иска нейните закони да бъдат изпълнявани на територията й, не мисля че може да се нарече саботаж.
Водещ: А да търсим ли в това преориентацията на България вече и в икономически смисъл от Русия към САЩ?
Божидар Лукарски: Аз не мисля, че България някога е била много обвързана в последните години с руската икономика чак толкова, или може би, че сега прекалено ще се обвърже с щатската. За България е важно да отстоява своите интереси и интересите на общността в която се намира, а именно ЕС. В това отношение за нас е важно европейските закони да се спазват от България по отношение на всички енергийни и всякакви други проекти.
Водещ: Като казахме САЩ, подкрепяте ли това трансатлантическо търговско инвестиционно споразумение, партньорско, между ЕС и САЩ? Понеже Меглена Кунева правеше изказвания, които бяха изтълкувани, че всъщност подкрепяме.
Божидар Лукарски: Ние подкрепяме преговорния процес. Това е процес, при който има да се изглаждат доста казуси и на първо място, не на последно, това е процес, който е неособено добре информационно изчистен и прозрачен по отношение на общностите, включително и всички други страни-членки на ЕС. Има така недобър достъп на журналистите и на широката общественост до клаузите на евентуално споразумение до преговорния процес и това е нещото, с което трябва да се започне. Аз, преди три седмици бях на Съвет по външна търговия в Брюксел, където обсъждахме именно трансатлантическото споразумение /TTIP/ и там всички колеги, без изключение, казаха, че на първо място трябва да има по-широк яснота.
Водещ: Вие сложихте ли изискване визите за българи да паднат?
Божидар Лукарски: Не сме сложили като основно изискване, не трябва да се тълкува, че това е условие. Ние разглеждаме отпадането на визите в контекста на факта, че евентуалното им отпадане би спомогнало за по-пълното прилагане на клаузите на TTIP и българите да могат да се възползват, нямайки визи за САЩ в пълното и в по-голяма степен от свободното движение на хора, стоки и услуги. В това отношение е хубаво да отпаднат визите, но не трябва да го тълкуваме, че е основно условие.
Водещ: Как бихте описал състоянието на българската икономика в момента?
Божидар Лукарски: Как бих описал…? Значи, първо икономически има растеж, особено в последните няколко месеца.
Водещ: Процент и половина, според НСИ…
Божидар Лукарски: Да, точно така, прогнозно. Иначе състоянието на икономиката е пряко обвързано с правната рамка и състоянието на цялото българско общество и определено мога да кажа, че е затруднено от неефективните действия на администрацията, от корупцията, от недобре действащата съдебна система. Тук, във вашето студио аз съм казвал, че излагайки програмите на Реформаторския блок, че без правила, без прилагането и спазването им, реално няма икономика. Това е нещо, върху което трябва да се съсредоточим и да създадем един климат, за да може икономиката да се развива по-добре, защото отдавна отминаха времената на плановата икономика.
Водещ: Как си обяснявате, че хората предпочитат да държат парите си в банки, даже загубват пари в банки, дават им част от тях в момента гарантираните влогове и те отново огромната част от тях ги връщат в банки, вместо да ги инвестират в бизнес, който да им носи доходи?
Божидар Лукарски: Това е сега, нека тук да направим едно разграничение. Това е общоевропейски проблем и неслучайно идеята на Плана за стратегически инвестиции на ЕК, така наречения “План Юнкер” е съсредоточен именно върху това, че трябва спящите пари в банките да се раздвижат и да бъдат насочени към изключително и по-високо рискови иновативни инвестиции, а не да стоят и да трупат гарантирани лихви и да няма никакъв рисков инвестиционен процес. Много икономисти твърдят, че и в България е така, но аз на един форум наскоро влязох в спор с господин Хампарцумян, който много уважавам и считам за един от стратезите и хората, които разбират от банкова система и той ми извади една статистика, че всъщност в България общо взето парите, които се вкарват в банките, и парите, които се дават като кредити за инвестиции са едно към едно. Така че, в България може би, аз съм склонен да се съглася и не искам да споря с него по числа, може би в България не е чак толкова характерен този въпрос и все пак има някакъв инвестиционен процес за сметка на задържането на парите в банки. Но определено това е европейски проблем, след като и хората в ЕК са го констатирали.
Водещ: ГЕРБ се опита да постави въпроса за данък лихва донякъде през тази призма. Ако го има, може би някой да инвестира в бизнес, вместо да държи парите си в банки.
Божидар Лукарски: То това е идеята, идеята е да се премине към инвестиции, към процес, който определено е по-рисков от влагането на пари в банки, но нали това е идеята на икономиката и по принцип на инвестиционния процес. Парите не трябва да се задържат, трябва да се въртят.
Водещ: Коя да е главната инвестиция, която да направи България с 300-те милиарда, тоест, с част от 300-те милиарда…..на Юнкер?
Божидар Лукарски: Те са 315 милиардите на Юнкер…. Тук, между другото, вчера се прибрах от Съвета по конкурентоспособност, където на работен обяд, обсъждахме Плана Юнкер. Там идеята е за една мултипликация от влагането на хипотетично едно евро и мултиплицирането му в 15. Идеята е да се насочат чрез публични финанси да се раздвижат и частните. Коя да бъде основната инвестиция за България все още не може да кажем. Факт е, че ние в България за разлика от други колеги, други страни-членки, все още сме малко назад информационно по отношение на това какво точно представлява и как може да бъде използван Плана Юнкер. Направи ми впечатление, че и други колеги, включително и от Великобритания, имат доста неясноти. По принцип Планът Юнкер все още е на зелено. Така че, не мога да ви отговоря на този въпрос в момента съвсем категорично. Но, планът на пръв поглед изглежда добър и България трябва да се подготви, за да може да извлече максималното за инвестиционни процес.
Водещ: Какво става с програма “Конкурентоспособност”?
Божидар Лукарски: Програма “Конкурентоспособност” става това, че ние бяхме едни от първите, които почти веднага, след избирането на новото правителство успяхме да подготвим проекта за нашата нова програма “Иновации и конкурентоспособност”, както тя се нарича. Неслучайно има иновации в заглавието, защото идеята е да се помага главно на малкия и среден бизнес, който се занимава с иновативни производства. Изпратили сме в Брюксел нашият проект за програма и имаме уверението, че в най-скоро време ще получим ответен отговор, като през цялото време колегите от министерството са работили с колегите от Брюксел и мисля, че няма да имаме проблем.
Водещ: Какъв тип ще са първите проекти, първите схеми, които ще заработят?
Божидар Лукарски: Аз ви казах, нека първо да бъдат одобрени наистина… Аз не обичам да говоря хипотетично. Нека да бъде одобрен проекта или да видим какви забележки може да има от Брюксел. Но, принципно, аз казах вече, че първите проекти ще бъдат насочени към развитието на високотехнологични проекти и проекти, свързани с иновации.
Водещ: Как бихте описал 25-те години на СДС?
Божидар Лукарски: О, този романтичен въпрос, благодаря че ми го зададохте. Как бих ги описал…
Водещ: Поводът е, че сега отбелязвате… Четвърт век СДС.
Божидар Лукарски: Да, поводът е, че отбелязваме. Използвам повода да поканя всички седесари на празненствата, които ще се състоят в централата, подготвили сме доста добро иновативно шоу, да го наречем. Романтика, романтика, това са 25-те години, които реално промениха България.
Водещ: Какво отговаряте на това, че свързват СДС с.., да използвам израз от “Преса”…. бившият главен прокурор Никола Филчев – криминален преход към капитализъм? Нечестна приватизация…
Божидар Лукарски: Аз не мисля, че трябва да се използват такива термини. Какво значи честна или нечестна приватизация? Аз като юрист деля нещата на законни и незаконни. Нека господин Филчев, също като юрист, да каже какво значи честно и как дефинира като юрист легално определението честно. За мен тези 25 години имаха много проблеми, но в България има законност.
Водещ: Каква е оценката ви за управлението на премиерите-лидери на СДС – Филип Димитров и Иван Костов?
Божидар Лукарски: Аз мисля, че това е част от управлението и това са управленията, които промениха България. Промениха България към по-добро. За съжаление управлението на Филип Димитров не продължи и не се състоя по начина, по който ние тогава като млади седесари гласувахме и очаквахме да се получи. Но аз мисля, че те, като бивши лидери на СДС и премиери, са дали своя положителен дан за историята на България.
Водещ: Дойде време за добра дума от СДС, от лидера на действащия лидер на СДС за Иван Костов.
Божидар Лукарски: Няма да чуете лоша дума за Иван Костов, За който и да е бивш лидер на партията от мен лоша дума няма да чуете. Аз съм поканил абсолютно всички…
Водещ: А добра дума заслужава ли…?
Божидар Лукарски: …включително и господин Костов утре на празненствата.
Водещ: Най-големият успех на СДС и най-голямата грешка?
Божидар Лукарски: Най-голямата грешка може би беше тогава, когато СДС буквално изпусна властта по времето на Филип Димитров. При това управление нещата още тогава можеха да тръгнат в друго русло.
Водещ: Вотът на доверие, поискан от Филип Димитров – най-голямата грешка на СДС?
Божидар Лукарски: Да, това беше една, ако щете я наричайте и тактическа грешка, която се допусна тогава. Според мен, това управление можеше да продължи и нещата за България да тръгнат още тогава в друго русло. А най-големият успех на СДС се надявам да предстои.
Водещ: Приемате ли да изчезнат отделните партии в Реформаторския блок, включително и СДС и да станат обща партия?
Божидар Лукарски: Не, не го приемам, не го приемам защото специално партията, на която имам честта да съм председател има 25-годишна история, както вече немалко време говорим и има своята самобитност. Може да вървим към единен субект, но партиите вътре трябва да запазят своята идентичност, в това число и СДС.
Водещ: Да останете коалиция?
Божидар Лукарски: Да.
Водещ: А ще участва ли СДС в избор на лидер на Реформаторския блок преди пролетта?
Божидар Лукарски: Когато сме готови с правилата и когато всичките колеги са готови, не виждам защо не.
Водещ: Но вие искате ли това да се случи още февруари, както искат например от ДСБ, или напротив, искате да се отложи това, както искат от Движение “България на гражданите”?
Божидар Лукарски: Аз нямам нищо против това да се случи, когато сме готови и когато е узрял момента за това. В момента моето мнение е, че имаме много по-важни неща за вършене, както в парламента, така и тези, които сме в правителството. Първо трябва да покажем на нашите избиратели, че правим реформи, а не само говорим за тях, и после да има дадем това, което според мен, те не умират от очакване най-вече да видят, а именно кой ще е единния лидер.
Водещ: Как ще излезете от казуса със субсидията “Българска нова демокрация” и “Християндемократическата партия на България”, са също в коалицията, явила се на изборите и Министерство на финансите отказват да плащат субсидията на пет партии, вместо на седем?
Божидар Лукарски: Щом Министерство на финансите го казва, моят колега Влади Горанов е многоуважаван от мен и аз няма да споря с него по тези казуси. В интерес на истината главният секретар на партията движи тези въпроси и аз абсолютно му се доверявам. Мисля, че ще излезем от казуса.
Водещ: Добре, утре СДС отбелязва 25 години. В централата в София, на ул. “Раковски”. Какво е иновативното на отбелязването?
Божидар Лукарски: Няма да издавам, така съм се разбрал с колегите и с ПР-отдела, няма да издавам…
Водещ: Как СДС ще отбележи своя юбилей?
Божидар Лукарски: Да, елате да видите.
Водещ: Божидар Лукарски, министър на икономиката и лидер на СДС в “Седмицата”.