Заместник-министърът на икономиката Любен Петров в интервю за Агенция „Фокус” на тема възможностите за икономическо партньорство между Индонезия и България.
Фокус: Г-н Петров, какви са възможностите за икономическо партньорство между Индонезия и България?
Любен Петров: Трябва да се има в предвид, че Индонезия е една от най-големите държави в региона и реално след Китай и Индия, тя е най-бързо развиващата се икономика от държавите от групата на Г-20. За нас наистина Индонезия е важен партньор, който може да играе ролята на една входяща точка за страната ни към този перспективен пазар на ASEAN (Асоциацията на страните от Югоизточна Азия). Също така, трябва да се има в предвид, че БВП на Индонезия през 2014 г. се оценява над 1, 4 трилиона щатски долара, което спрямо предходната година е ръст от 5, 4%. Индонезия е много специфичен пазар. Приблизително около 60 % от БВП всъщност Индонезия потребява собствената и вътрешната си икономика. Това позволява на страната да расте много по-бързо и динамично, спрямо своите съседки. Така че, Индонезия наистина може да бъде един сериозен ресурс.
Фокус: В какви сфери се предвижда да си сътрудничат двете страни?
Любен Петров: Реално, миналата година през юни месец в Джакарта се проведе петата сесия на смесената Българо-индонезийска комисия за икономическо сътрудничество, където са коментирани няколко основни направления. Първото и най-важното е търговията и инвестициите, където и двете държави са отчели статуса на Индонезия, която може да бъде входна врата към този пазар от Азия и страните от ASEAN. България пък може да бъде входна врата за Индонезия и техните фирми към перспективния пазар на ЕС. Други сфери са енергетиката, туризмът, селското стопанство и транспортът. Не подред по важност казвам транспорта, тъй като България има две перспективни пристанища – Варна и Бургас, които могат сериозно да съкратят разстоянията от Индонезия към ЕС, тъй като те ползват основно пристанището на Ротердам.
Фокус: С какво страната ни е привлякла вниманието на индонезийските инвеститори?
Любен Петров: Това, което сме коментирали е, че България наистина може да бъде атрактивна за индонезийските инвеститори в съвместни производства, които да бъдат насочени в износ към трети страни. И разбира се, българските инфраструктурни проекти. България наистина може да бъде мост към европейския пазар. Отделно, че България наистина предоставя едни от най-добрите икономически, финансови и данъчни условия в ЕС. Всички знаем корпоративния данък – 10%, 0% за реинвестирана печалба в общини с висока безработица, 5 % данък върху дивидентите и много други такива преференциални условия за сериозните инвеститори. Българското правителство поставя и силен акцент върху изграждането на съвременната инфраструктура и смятаме, че Българи и Индонезия могат да си сътрудничат сериозно в тези процеси. Ние насърчаваме всички тези дейности и се надяваме с ускоряването на обмена на пазарни данни и данни за действащото законодателство между двете държави да дадем сериозен тласък на тези икономически отношения.
Фокус: Какви индонезийски продукти ще бъдат внасяни към страната ни и какви ще бъдат изнасяни от България към Индонезия?
Любен Петров: Мога да кажа към момента какви се внасят, тъй като имаме статистиката от 2014 г. Основно стоки, които се внасят от Индонезия са палмово масло, кафе, аминосъединения с кислородни функционални групи, синтетични прежди, хартия и картони – обикновени и специализирани, полиацетали. Износните стоки, които сме изнасяли към Индонезия през 2014 г. са били семена от анасон, копър, кориандър, кимион, сурови или необработени тютюни, препарати, които се използват за храна за животни, интегрални схеми, медицински, химически зъболекарски инструменти и апарати, валцовъчни машини за метали. Имаме сериозен стокообмен. Това, което отчита статистиката за 2014 г. е, че общият стокообмен с Индонезия е над 80 млн. щатски долара, е увеличение спрямо 2013 г. с 12, 8 %. Надявам се, че тази година това увеличение може да бъде сериозно надскочено и ускорено.
Фокус: Очаква се Министерство на икономиката да изпрати експерт в Индонезия. Какви ще бъдат целите на неговия престой?
Любен Петров: Да, Министерство на икономиката смята Индонезия за много перспективен пазар и затова предвиждаме там да бъде изпратен наш търговски представител, да бъде разкрита нова такава позиция в Индонезия. Надяваме се той да ускори този обмен между български и индонезийски фирми, да се ускорят вносът и износът между двете дестинации. Разбира се, искаме да засилим този интерес, който Индонезия във всичките тези бизнес форуми и срещи проявява към българската хранително-вкусовата промишленост, към нашите вина, тютюни, пшеница. Не на последно място, искам да кажа, че и българската отбранителна индустрия има значителен капацитет и проявяват сериозен интерес в сътрудничеството в областта на отбраната.
Фокус: Какви други възможности ни предлага индонезийският пазар и защо насочваме вниманието си именно натам?
Любен Петров: Индонезия е една от най-големите държави в този регион. За нас приоритет е един такъв огромен пазар, който може да бъде и входна врата към всички съседни пазари. Не трябва да се забравя, че Индонезия е най-голямата мюсюлманска държава в света, въпреки че не е точно в Азия, Централна Азия или в Африка, но тя се развива много динамично. Затова смятаме, че разнообразяването и разширяването на стокообмена, тъй като в момента той е съсредоточен основно в областта на суровините и аграрните стоки и насочва и ускоряването на връзките в малките и средните предприятия. Участието за формиране на бизнеса би довело до сериозен потенциал. Все повече пък ние искаме да увеличим обема на стоките с по-висока степен на преработка.
Фокус: Както и вие споменахте, България е важен транзитен център между Индонезия и ЕС. Ще продължи ли да се увеличава стокообменът на двете страни?
Любен Петров: Да, разбира се. Искам да отбележа, че миналата година на 1 май беше подписано „Споразумение за партньорство и сътрудничество между Индонезия и ЕС”. То е първото по рода си споразумение между ЕС и страна от този регион. С убеденост това ще ускори и тези връзки и взаимоотношения, които има между България и Индонезия, както и между Индонезия и ЕС. Затова смятаме, че разполагаме със значителен потенциал да ускорим тези търговски потоци към ЕС. Смятаме, че България може да бъде такава входна врата. Нашите пристанища да бъдат начална точка между България и индонезийските продукти, съвместни предприятия да могат да работят с индонезийски и български капитали, за да могат да изнасят към целия ЕС. Има огромен потенциал, още повече, че всички тези ускорени връзки на български делегации, индонезийски фирми, които идват тук в България, участието на „Трейд експо” в Индонезия на наши фирми и активната позиция на Индонезийското посолство тук в България ще допринесат за сериозното развитие на този всестранен стокообмен между България и Индонезия.