Loading...

Министър Лукарски: „Насочили сме се към пазари от трети страни извън Европейския съюз. Основен такъв пазар е американският.“

Новият министър на икономиката на бизнес визита в Ню Йорк

Министърът на икономиката от новото правителство Божидар Лукарски пристигна на бизнес-визита в Ню Йорк, по време на която покани най-големия инвестиционен фонд за нови технологии в света Mass Challenge да разшири дейността си и да стъпи на българския пазар. Фондът Mass Challenge осигурява подкрепа на близо 130 новостартиращи бизнеса в рамките на всяка от четирите си програми. Възможностите за инвестиции на фонда в България бяха обсъдени на двустранна среща с технологичния консултант Рой Рахманинов. От пресцентъра на министерството потвърдиха, че г-н Рахманинов, в качеството си на доброволен консултант към фонда, е заявил готовността си да окаже съдействие на страната ни и на български компании в информационния сектор за стъпване на американския пазар. Подобно съдействие бе обсъдено и по повод разширяване на дейността на Булпрос, най-голямата българска компания за ИКТ аутсорсинг, в САЩ. По време на визитата си министър Лукарски посети и традиционния Коледен джаз концерт в Българското консулство, където поздрави българската общност с предстоящите празници и пожела повече позитивизъм към това, което предстои през идната година. А ето и какво още добавиха министър Лукарски и търговският представител на България в САЩ – Иво Константинов в интервю за вестник „България сега“

Каква е причината за визитата ви в Ню Йорк?

Божидар Лукарски: Работни срещи с инвестиционни посредници и потенциални инвеститори в България. Ще представя пред тях и новия план на правителството за развитието на България и на българската икономика.

Разкажете малко повече за новия план?

Божидар Лукарски: Всъщност трябва да започнем от това, че една от основните структурни реформи, които направихме е да се раздели това, което до скоро беше „мега министерство“, обединяващо ресорите икономика, енергетика и туризъм на три отделни министерства. В моите разговори с предишните четирима министри стигнах до извода, че 95% от усилията си те са отделяли за тежките проблеми на ресор енергетика, а за другите аспекти на икономиката в България реално не е останало време. Моята, а и на правителството идея, е да създадем една правна рамка, която да осигури благоприятен бизнес климат, който да насърчава както чуждестранните, така и български инвестиции. Този климат ще осигури развитието на малкия и среден бизнес и засилването на неговата конкурентноспособност, както на пазара в България, така и в износа за други държави. Специално сме се насочили, в бъдеще, към пазари от трети страни извън Европейския съюз. Основен такъв пазар, разбира се, е американският.

Разкажете малко повече за компаниите, с които ще се срещнете по време на визитата си?

Иво Константинов: Това са предимно private equity/venture capital инвестиционни фондове и инвестиционни посредници, които се интересуват от няколко направления на инвестиране в България. Едното е експортно-ориентирано животновъдство – да се отглеждат с американски пари добитък и земеделски продукти в България и да се изнасят към Близкия изток. Това е уникална възможност, която може да донесе много приходи за България и в същото време дори да възроди земеделието у нас. Друга област е енергетиката, но не свързана с държавна подкрепа, а с чисто пазарни принципи и нови енергийни източници директно захранващи сградите, обръщаме сериозно внимание и на секторите на транспорта и информационните технологии. България е вече първа в Европа по IT аутсорсинг. Срещнахме се с представители на Bank of America и Ernst and Young, особено важна е и срещата със Citi Bank, UBS и AIG. Бизнес съветът за международно сътрудничество организира за министър Лукарски и кръгла маса с инвеститори.

Божидар Лукарски.: Секторите, които искаме да развиваме в бъдеще за България и които към момента не са използвани достатъчно пълноценно у нас са IT технологиите и технологично модернизираните иновативни производства. Очакваме специални одобрени за тези сектори грантове по новата оперативна програма „Иновации и конкурентноспособност“, която попада в ресора на Министерство на Икономиката. България е известна с IT специалистите си и главно ги изнася – особено в Щатите, а това, което ние ще се опитаме да направим е да задържим нашите кадри в страната и да изнасяме повече готови продукти и услуги.

Имат ли връзка някои от бизнес срещите ви с тези на президента Плевнелиев тук в Ню Йорк преди няколко месеца?

Божидар Лукарски: Ние с Г-н Плевнелиев наскоро бяхме заедно на първа копка на една от сградите в София Тех Парк, който ще бъде най-големият на Балканите технологичен център. Паркът е държавна собственост и е съфинансиран от Европейския съюз. Това, което г-н Плевнелиев, а и аз правя в рамките на моята визита е да представим София Тех Парк като възможност именно за развитие на иновативни и хай-тек производства с висока добавена стойност, като идеята е да привлечем американски инвеститори.

Споделете