Loading...

Отзвук в руските медии от посещението на министър Лукарски в Москва

Москва. 26 май. ИНТЕРФАКС

Българският министър на икономиката не е обсъждал въпроса за санкциите по време на визитата си в Москва – интервю за “Интерфакс”

България няма намерение да моли Москва да смекчи руските санкции по примера на Унгария, Кипър и Гърция.

“Не, в хода на визитата в Москва не сме обсъждали този въпрос. Никога не сме го поставяли в тази форма”, – каза в интервю за “Интерфакс” намиращият се в Москва министър на икономиката на България Божидар Лукарски.

По неговите думи, “санкциите (ЕС срещу Русия – ИФ) и контрасанкциите (от страна на Руската федерация – ИФ) оказват негативно въздействие върху стокооборота между нашите страни”.

“Вчера в хода на разговора с първия заместник-министър на икономическото развитие господин (Алексей) Лихачов се договорихме, че трябва да направим така, че политическите въпроси да не пречат на търговско-икономическото и научно-техническото сътрудничество на двете страни”, – каза той.

“Главната цел на моето посещение в Москва е възобновяване работата на междуправителствената комисия. Договорихме се, че работни групи в ускорен порядък ще разгледат всички въпроси, стоящи между България и Русия, за да можем да проведем заседание на междуправителствената комисия в края на октомври или средата на ноември”, – каза министърът.

На въпроса имало ли е препятствия за неговата визита в Москва, събеседникът от агенцията отговори: “Напротив, премиер-министърът изрази голяма подкрепа за моето посещение в Москва”.

Москва. 26 май. ИНТЕРФАКС

България не губи надежда за реализацията на проекта “Южен поток” – министър на икономиката

София не губи надежда, че проектът за строителство на газопровода “Южен поток” може да бъде реализиран, но във всички случаи ситуацията с проекта не трябва да повлияе на двустранните отношения с Москва.

“Ние имаме определен интерес проектът “Южен поток” да се реализира. Доказахме, че България е надежен партньор по отношение на Русия, що се отнася до транзита на газ от Русия в Европа”, – заяви в интервю за “Интерфакс” намиращият се в Москва министър на икономиката на България Божидар Лукарски.

В същото време той изрази надежда, че историята с “Южен поток “не трябва по никакъв начин да се отрази на търговско-икономическите отношения между двете страни”.

България получава почти целия газ от Русия транзитно през Украйна.

През декември 2014 година Русия обяви спирането на проекта за газопровода “Южен поток”, който трябваше да мине по дъното на Черно море и през България да доставя горивото за балканските републики, както и за Унгария, Австрия и Италия. Вместо това беше решено да се строи газопровод до Турция и и да се създаде на границата с Гърция газов хъб за потребителите от Южна Европа.

Междувременно “Газпром” обвини за провала на проекта именно България. “Решението (за отмяната на “Южен поток” – ИФ) беше взето в рамките на визитата на президента на Руската федерация Владимир Владимирович Путин в Турция по време на преговорите му с президента на Турската република господин Ердоган”, – заяви ръководителят на “Газпром” Алексей Милер.

“Именно в този ден в Черно море излезе съдът, който полага тръбите, за да започне да осъществява дейностите по полагането на тръбите. Но как може да се осъществяват тези дейности, когато България не е издала разрешително за строителство в териториални води, в изключително икономическата зона, и не е издадено разрешително за строителство на сушата? Съдът просто е излязъл в морето. Без разрешително, при това трябва да се обърне внимание, че липсва именно разрешително за строителство. А трябва да отбележим, че тези пълномощия, тези решения – това е решение изцяло на българската страна. Няма какво да се оправдавате с Еврокомисията”, – каза ръководителят на “Газпром”.

Междувременно съдът за полагане на тръби на италианската фирма Saipem и до този момент се намира в българско пристанище, наскоро “Газпром” премахна прекъсването на договора. Според думите на член на управлението – началника на департамента на “Газпром” Олег Аксютин, морското полагане на “Турски поток”, чийто маршрут съвпада на две трети с маршрута на “Южен поток”, може да започне още през юни. Въпреки това Турция към настоящия момент не е дала разрешение за провеждане на проучвания по проекта в свои води – да не говорим за разрешително за строителство.

Споделете