– Г-жо Везиева, последните данни за инвестициите, които са от март, показват спад. Защо?
– Зависи за кои инвестиции говорите. Ако е за преките, да има спад за първите три месеца от януари до март. Но все повече има ръст в така наречените финансови сделки, те качват ръста в БВП. Ще вмъкна още един елемент, за да оборя това твърдение. Никой не говори за това, че ние освободихме около 300 млн. лв., които са средства за реинвестиране за тази година
Това е по линия на Закона за корпоративното подоходно облагане.
– Те влизат ли в сметките?
– Те влязоха в сметките и в момента тече процесът на реинвестиране. Така че не трябва да вземаме само чистите числа, които влизат като данни, а трябва да разглеждаме процеса.
– И като разгледаме инвестициите като процес, какво ще забележим? До март ли са данните?
– До март са на БНБ.
– А на министерството на икономиката?
– На министерството са до юни. Танденцията е, че запазваме ръста от предходната година. За цялата 2015 г. той бе 22,5%. а общо инвестициите бяха 18,3 млрд. лв. И това говоря за бруто вложения на основен капитал, което за мен е найважното. Това число от 18,3 млрд. лв. се преобразува в 21,2% дял на инвестициите в БВП. Такъв растеж не сме имали от 2009 г.
– И тази година този растеж се запазва ли?
– Към момента нямаме причина да смятаме, че изоставаме.
– Ще кажете ли какви са числата към днешния ден?
– Към момента са 1,23 млрд. лв., в тях са преките инвестиции – 371,3 млн. лв. и 300 млн. лв., които са освободени за реинвестиране. Няма разлика със същия период на предходната година. Пак ще кажа – когато говорим за инвестиции, нека не говорим само за преки вложения, а за това кое е най-важно за нас от гледна точка на икономически растеж.
– И кое е най-важно?
– За мен са основният капитал и работните места. За нас най-важното е да има производство. И следим какво влиза като капитал, като дълготрайни материални активи, като работни места. За миналата година имаме над 7000 работни места през инвестициите
За тази година към момента имаме издадени 5 сертификата, 31 проекта се работят, 123 са потенциалните инвеститори.
– Ще сравните ли с миналата година?
– През 2015 г. през Агенцията за инвестиции са подадени над 600 намерения за потенциални инвестиции, от които са реализирани около половината. За тази година имаме 31 проекта, които са на път да излязат, минали са проучвания, намерени са местата, където ще се установят, тече процедура по съгласуване. Освен това имаме още 123, които са в обработка.
– Кажете по-значимите инвеститори?
– Предстои скоро да бъде сертифицирана фирма „Мултивак България”. Тази компания и „Индустриални зони” са подписали споразумение да се установи в Божурище. Фирмата прави машини за пакетиране. Тя ще инвестира 36,775 млн. лв. и ще открие 153 работни места. Пред издаване на сертификат е „Булпрос консултинг”, инвестицията е 3 млн. лв., ще открие 1085 работни места.
– Какво прави тази фирма?
– Тя е аутсорсинг компания.
– Това обяснява защо с такава малка инвестиция открива 1085 работни места.
– При инвестиция в дълготрайни активи работните места са по-малко. При IT и аутсорсинг компаниите няма големи инвестиции, но има много работни места и висока средна заплата
За аутсорсинга тя е 3600 лв. за миналата година. В сектора „Машиностроене” средната заплата е 2600 лв. И там не е ниска.
– Снощи един шофьор ме вози и ми каза – не познавам хора, които получават по 3000 лв. заплата.
– Не е точно така, в България има доста хора с такива доходи. Не са само тези два сектора. IT секторът винаги е имал много високи заплати. 3000 лв. е минимумът, който може да се получи при тях. Но интересното е, че и в секторите на производството заплатите не са никак ниски.
– Кажете други компании, които ще сертифнцирате или пък са с интересни инвестиционни намерения.
– Фирма „Био-агро ресурс плюс” ще използва космически технологии за преработка на гъби и на компоненти за фураж. До дни тя ще бъде готова за сертифициране.
Установява се в Разград и за нас е важно, че е в Северна България
Тази инвестиция освен като технология, която ще използват, ни е интересна и защото се позиционира в тази част на страната.
– Колко пари ще инвестира тази фирма?
-110 млн. лв. и ще разкрие 400 работни места. Технологиите, които ще използват, са свързани изцяло с преработката на хранително-вкусови продукти. Те ползват технология, по която се изработват и храни за Космоса.
– Това продукт за пазара ли е, или за Космоса?
– Просто ползват технологиите, за да произвеждат продукти за пазара. Друга компания е „Уудуърд България”, тя разширява дейността си. Установи се до летището, произвежда части и компоненти за самолетостроенето – за еърбъс, боинг. Инвестицията е 9 млн. лв. в дълготрайни активи. Другата интересна компания е „СаБа България”, избрали са Димитровград, ще произвеждат фарове за автомобили
Размерът на инвестицията е 8 млн. лв. със 150 работни места. „Кокакола Хеленик” също ще бъде сертифицирана за аутсорсинг център, инвестицията е 1,5 млн. лв., а работните места са 164.
31 са в процес на сертифициране, проектите са за около 800 млн. лв., от тях очакваме към 4000 нови работни места.
Прогнозирате ли ръст на инвестициите?
– Всеки ден имам срещи с по двама-трима чуждестранни инвеститори. И те казват, че всичките им проучвания към момента говорят, че България е най-безопасното място за работа.
– В сравнение с какво, с Европа вероятно не?
– И в сравнение с Европа вече предвид цялата геополитическа обстановка. Много от тези, които от доста време работят в България, също говорят по този начин. И това са фирми като „Кока-кола”, „Хюлет Пакард”, много мога да назова, с които в последните два месеца имаме срещи. И само от нас зависи да запазим това предимство. Ако не се насочим към производство, към висока добавена стойност, ще пропуснем шансовете си.
Можем да правим уникални политики в министерството, но ако не отидат в регионите, ако кметът или областният управител нямат идея как ще се развива един град или район, няма да се получи.