Loading...

Корнелия Нинова: Намесата на държавата в икономиката в момента е наложителна

Корнелия Нинова: Намесата на държавата в икономиката в момента е наложителна

Готови сме да наложим драконовски мерки, за да гарантираме продоволствената сигурност на българския народ, заяви вицепремиерът и икономически министър

„В България има достатъчно слънчогледово семе за производство на олио за тази и за следващата година. Вчера се срещнах с всички производители на олио. Те гарантираха, че произвеждат и работят нормално, имат достатъчно
количество, т.е. предлагането е налице и няма дефицит на стока.“ Това заяви вицепремиерът и министър на икономиката и индустрията Корнелия Нинова в „Денят започва с Георги Любенов“ по БНТ.

„В резултат на манипулации и лъжливи внушения, може би и организирани акции, търсенето обаче се покачи, хората тръгнаха масово да купуват. Няма как това да не се отрази на цената. Затова вчера отправих призив към българските граждани – няма нужда от това, сами си вредим“, добави тя.

Министър Нинова информира, че от 3 дни Комисията за защита на потребителите, Комисията по стоковите борси и тържищата, а вече и Комисията за защита на конкуренцията, правят проверки по магазините, като са проверени над 300 магазина и търговски вериги в цялата страна.

„Има изрядни търговци, но има и много драстични случаи, които ни водят до извод за спекула. Има магазини, в които олиото е доставено с включен ДДС на 2,97 лв., а се продава на витрината за 5,99 лв. Това са 3 лв., които търговецът си е сложил отгоре. В друг магазин – доставено на 2,92 лв., продава се за 4,99 лв. – 2,07 лв. отгоре. Има още много такива случаи. Остро осъждам такава спекула, защото във война, в този недоимък, хората
обедняват и са стресирани, да се опитваш да трупаш печалби за ден-два на гърба на хората, е недопустимо“, заяви Корнелия Нинова.

По нейните думи в Министерството на икономиката и индустрията се прави анализ какви мерки се предприемат по света. „Много държави приемат драконовски мерки. Например забрана за износ на зърно, слънчоглед, вече и олио. И това се прилага в целия свят. Около нас – Румъния, Сърбия и Северна Македония вече наложиха такива забрани. По света – Унгария, Египет и Аржентина. Има и много по-драстични мерки като налагане на таван на цените, такъв наложи Испания. На 10 март във Версай на срещата на върха Европейската комисия предложи общоевропейско решение за таван на цените на тока. Т.е. има меки мерки – проверки, глоби и наказания, както ние сме
започнали, но виждам, че Европа и сета тръгват към много по-драконовски мерки“, посочи министърът на икономиката.

„Българското правителство е готово да задейства чл. 36 от Договора за функциониране на ЕС, в който е записано, че при война, форсмажор или пандемия, всяка държава може да поиска затваряне на износа. Други държави вече го прилагат. Това е предупреждение за всички, които мислят, че за два дена и две нощи могат да изнесат ключови за българското продоволствие стоки, за да натрупат милиони печалби. Държавата няма да го позволи. Нашата грижа е българската храна да остане тук в тези кризи, за да гарантираме продоволствената сигурност на българския народ“, предупреди Корнелия Нинова.

„Намесата на държавата в момента в различни сектори на икономиката е задължителна, тя не е репресия“, категорична бе Нинова и посочи намесата на държавата да помогне на бизнеса с 250 лв. за мегаватчас, както и намесата на държавата да помогне на домакинствата с мораториум върху сметките на българските семейства. „При нас ежедневно идват работодатели и синдикати и казват: „Помогнете“. Ако сега държавата не се намеси, то кога?“, добави тя.

Тя даде и пример за успешно взаимодействие на държавата и бизнеса търсене на общо решение в името на доброто на България: „Земеделските производители имат притеснения за количествата торове, които трябва да осигурим за предстоящата реколта. По този повод се срещнах с ръководството на „Агрополихим“ в Девня и видях отсреща едни изключително националноотговорни хора. Те казаха така: „Бъдете спокойни, ще отложим подписаните си договори
за износ за юни и след юни. До юни ще работим на пълни обороти, за да гарантираме, че на българския земеделски производител няма да му липсват торове.“

Относно критиките, които опозицията отправя към правителството, Корнелия Нинова заяви: „От една страна: „Защо държавата се намесва в пазара?“, а от друга: „Виждате ли обедняването, защо не го виждате?“. Тези две неща си
противоречат. Много добре виждаме и затова предприемаме мерки за борба със спекулата, мерките в бюджета за подпомагане на бизнеса и домакинствата.“

„Макар и вече „остарял“ заради новите събития, това е най-социалният бюджет за последните години. Когато обсъждахме бюджета за 2022 г. ги нямаше тези събития в Украйна, които дадоха отражение върху цените на борсите по света и върху всички икономически процеси. Така че актуализацията на бюджета, която готвим, трябва да отговори на новите реалности“, коментира още вицепремиерът.

„Времето показа, че санкции срещу Русия са вредни за България и за Европа и започна едно омекотяване – няма да има за петрол, за газ, за руски кораби, които пренасят енергоносители. Лидерите на Европа осъзнаха какво означават
такива хард санкции. БСП малко изпреварихме събитията. Анализирахме, че тези драстични санкции ще се отразят най-вече на българската икономика, на българския туризъм и на българските семейства. Водени от тези аргументи и притеснения за България и за българския народ, ние се противопоставихме на санкциите. И Европа, и партньорите ни от управляващата коалиция вече започват да се доближават до позицията на БСП. Премиерът Кирил Петков каза „Ние няма да подкрепим санкции, които България не може да понесе.“ Благодаря на нашите партньори за проявеното разбиране. Ние понякога сме коректив в коалицията – изразяваме различни мнения, но винаги сме водени от държавния интерес“, каза Нинова по темата за санкциите.

Коренилия Нинова бе категорична: „За мен като министър на икономиката и индустрията е приоритет военно-промишления комплекс да се развива, но много по-висш приоритет е мирът и България да не бъде въвличана във война. Всички експерти и анализатори твърдят, че снабдяването на едната страна от конфликта с оръжие означава влизане директно във война“, смята тя.

Тя обърна внимание, че е липса на логика от една страна всички политици да твърдят, че искат спиране на военните действия и започване на преговори, а от друга страна да доставят оръжия, за да продължат боевете. Според нея
тези две неща са абсолютно несъвместими и изрази удовлетворение, че това вече е и позицията на премиера и Министерски съвет.


Споделете