Loading...

Министър Караниколов направи първа копка на германския завод за автомобилни кабелни инсталации Леони

Министър Караниколов направи първа копка на германския завод за автомобилни кабелни инсталации Леони

Инвестиция от 32 млн. евро и осигуряването на 2000 работни места предвижда да направи германската компания за автомобилни кабелни инсталации Леони в региона на град Плевен. Това стана ясно по време на първата копка на завода, на която присъстваха още вицепремиерът Томислав Дончев, заместник-министърът на икономиката Лъчезар Борисов, кметът и областният управител на гр. Плевен Георг Спартански и Мирослав Петров, изпълнителни директори на Леони и др.

„За нас е от особена важност, че Леони реши да инвестира в региона на гр. Плевен. Изборът им отговаря на активната политиката, която провеждаме и ангажимента, който поехме за стабилизиране и укрепване на Северна България“, заяви министър Караниколов. По думите му тази инвестиция ще стимулира икономическото развитие и ще допринесе за повишаване на ефективността и конкурентоспособността на пазара на труда в областта. В тази връзка, той подчерта, че само за последните няколко седмици инвестициите вече са над 100 млн. лв, напомняйки за новооткрития завод за самолетни части преди дни в Пловдив.

От българска страна инвеститор и основен строител със сключен дългосрочен договор за наем е „Хоризонт-Иванов“, който е инвестирал в проекта 16 млн. евро. Светослав Богалински – директор „Бизнес развитие“, обяви, че “Днешният старт на строителството на този завод е плод на двугодишния ентусиазъм в работата на Хоризонт-Иванов. Благодарим на Леони за партньорството и доверието. Това е успех не само за нас като строително-инвестиционна компания, а и за България и Северозапада”.

Икономическият министър поясни още, че България и Германия се радват на рекорден стокообмен и през последните години той надхвърля над 7 млрд. евро годишно. Според него това, от една страна, е ясен знак, че двете страни развиват повече от успешни двустранни взаимоотношения, а от друга, че България има висок потенциал да привлича инвестиции, чрез предприетите мерки в тази посока, като въвеждането на елементи на дуалната система за обучение, издаването на т.нар. „сини карти“ с цел преодоляване на недостига на работна ръка, намаляването на административната тежест, развитието на индустриалните зони и др.

Министър Караниколов напомни, че от началото на 2018 г. по Закона за насърчаване на инвестициите (ЗНИ) са издадени 15 сертификата, а предвидените инвестиции възлизат на близо 700 млн. лв., като се очаква да се разкрият 1316 нови работни места. Голяма част от тези проекти ще се осъществят във високотехнологичния и производствения сектор, където ще се реализират стоки и услуги с висока добавена стойност. Той допълни, че към настоящия момент имаме 56 инвестиционни проекта в процес на сертифициране за близо един милиард лв. и се очаква да се разкрият 4327 нови работни места.

Свързана медия

Споделете