Loading...

Министър Лукарски и аржентинският му колега обсъдиха мерки за насърчаване на двустранните ни търговско-икономически отношения

Министър Лукарски и аржентинският му колега обсъдиха мерки за насърчаване на двустранните ни търговско-икономически отношения

„Търговските ни отношения не са достатъчно развити. Надявам се да се подобрят значително след реализираното посещение на официална българска делеция, начело с Президента Росен Плевнелиев, в която участват и 20 представители на успешни български компании.“ Това заяви министърът на икономиката Божидар Лукарски на среща с аржентинския си колега Мигел Браун в гр. Буенос Айрес. Двамата обсъдиха възможностите за насърчаване на двустранните ни отношения в сферата на търговията и инвестициите, като бяха начертани конкретни мерки.

За насърчаване на стокообмена министър Лукарски подчерта, че вече е постигната договореност за провеждане на Петата сесия на Смесената българо-аржентинска комисия за двустранно икономическо сътрудничество. Потвърждение за това, по думите на министър Лукарски, има и от страна на аржентинския президент Маурисио Макри, като се очаква това да се случи до края на тази година. В рамките на планираната сесия министър Лукарски и неговият колега обсъдиха възможността за провеждане и на бизнес форум, който да спомогне за установяването на директен контакт и потенциални нови партньорства между български и аржентински компании. Посещение на Изпълнителната ни агенция за насърчаване на малките и средни предприятия (ИАНМСП) и Българската агенция за инвестиции (БАИ) също бяха сред обсъдените конкретни идеи за стимулиране на стокообмена и реализиране на нови инвестиции на български компании в Аржентина и на аржентински компании у нас.

„Необходимо е да се задълбочат контактите и смятам, че смесената комисия за икономическо сътрудничество е добър формат“, заяви от своя страна Мигел Браун. Отчитайки потенциала в двустранните ни отношения с Аржентина на срещата беше обсъдено към комисията да бъдат създадени работни групи за търговия, транспорт, енергетика, земеделие, наука и образование. Създаването на подгрупа за фармацевтика пък би могло да ангажира експертите със специфични мерки за подкрепа на фирми от този сектор, където България има силни позиции.

На срещата беше обсъден още напредъкът на преговорите за търговско споразумение между ЕС и най-голямата икономическа общност в Латинска Америка Меркосур. „За нас напредъкът по тези преговори е изключително важен, както и развитието на търговските ни отношения с всяка страна-членка на Съюза“, заяви Мигел Браун. Министър Лукарски посочи, че България е поддръжник на Аржентина в този процес и че въпросът за по-нататъшното му развитие би могъл да се постави на следващото заседание на Съвета по външна търговия в Брюксел в края на март.

Споделете