„Ниските данъчни ставки у нас не са достатъчни за привличането на инвестиции. Необходимо е да предоставим допълнителни преференции за инвеститорите и се надявам да го направим през 2016 г.“, заяви министърът на икономиката Божидар Лукарски на Десетата годишна среща на бизнеса с правителството, организирана от в. Капитал. Министърът изрази надежда, че през тази година ще се превърнем в по-желана инвестиционна дестинация.
Министърът оцени 2015 г. като добра за българската икономика, ръстът на БВП е надвишил близо три пъти първоначалните прогнози на международните институции. Той предупреди, че е много вероятно 2016 г. да не бъде толкова добра, както за България, така и за ЕС, предвид редица геополитически фактори. Затова, според него, трябва добре да начертаем програмите си и да се спрем на основните реформи.
На форума бизнесът постави актуални въпроси като издаването на „синята карта”, административните тежести, качеството на образованието, както и създаването на благоприятни условия за ускорен икономически растеж. В отговор министър Лукарски подчерта, че инициативата на Министерство на икономиката за реформата на пазара на труда чрез т.н. „сини карти” е поета от министерствата на вътрешните работи и на социалната политика и се надява да бъде продължена и довършена. „Десет хиляди специалисти ни трябват за ИТ индустрията, има недостиг на тази работна ръка и в световен мащаб”, напомни Лукарски. Министърът приветства развитието на аутсорсинг индустрията, но апелира бизнесът да произвежда иновационни собствени продукти, изработени в България. Като спънка пред инвеститорския интерес министърът посочи образованието, което не генерира достатъчно управленски и изпълнителен персонал, особено в техническите производства.
Министър Лукарски очерта основните приоритети, по който ще работи Министерство на икономиката, за да постигне по-висок ръст на икономиката и на износа. Конкурентните предимства за износа ни, според него са свързани с иновативни стоки, машиностроителна продукция, електротехника, фармацевтична и козметична, хранителните стоки. Друг приоритет за страната ни е разширяване на пазарното присъствие, подобряване на условията за достъп на чужди пазари, изтъкна министър Лукарски. Като перспективни пазари той посочи Китай, Русия, САЩ, както и съседните страни.
Министърът увери, че се работи по намаляване на административната тежест и регулаторната среда. Според него за икономическия растеж ще спомогне и новата Оперативна програма “Иновации и конкурентоспособност”. „Евросредствата са двигател на конкурентоспособност”, категоричен беше министър Лукарски.