Loading...

Министър Седларски откри кръгла маса на тема: „Информационните технологии в полза на потребителите”

Министър Седларски откри кръгла маса на тема: „Информационните технологии в полза на потребителите”

„Цифровата икономика е един от най-перспективните отрасли на модерната икономика, който се развива много бързо в световен мащаб. Това е най-важният двигател на иновациите, конкурентоспособността и растежа, чието развитие следва да бъде насърчено и същевременно да се обърне внимание на защита на потребителите в условията на цифровата икономика“. Това заяви министърът на икономиката Теодор Седларски, който откри кръгла маса на тема: „Информационните технологии в полза на потребителите”. Поводът е отбелязването на Световния ден на потребителите – 15-ти март. Тази година отбелязването на този ден е посветено на правата на потребителите в условията на цифровата икономика и онлайн среда.

На кръглата маса, организирана от Министерството на икономиката и от Комисията за защита на потребителите, бяха обсъдени възможностите и предизвикателствата на цифровата икономика за потребителите и бизнеса. В дискусията се включиха Комисията за регулиране на съобщенията, ГДБОП, държавната агенция “Електронно управление”, Европейският потребителски център, Българската асоциация по информационни технологии, Българската асоциация за електронна търговия, Българската уеб асоциация, потребителски и браншови асоциации.

Министър Седларски посочи, че Министерството на икономиката насърчава дейностите, свързани с предоставянето на знания и повишаване на осведомеността на потребителите, които им позволяват да бъдат пълноправни участници в пазарната икономика, да бъдат информирани за стоките и услугите, предлагани на пазара, за да могат да вземат решения в свой интерес.

По думите му новите цифрови технологии оказват значително въздействие върху потребителите в цял свят, предоставяйки им много нови ползи, включително по-добра комуникация, достъп до информация и по-голям избор и удобство. В допълнение министърът подчерта, че всичко това е възможно само при условие на гарантирана сигурност.

„Укрепването на доверието на потребителите в цифровата икономика е изключително важно. То ще допринесе за оптимално използване на огромните възможности, свързани с цифровите технологии и значително ще засили икономическия растеж“ – каза още министърът на икономиката и изтъкна, че на европейско ниво се предприемат амбициозни законодателни инициативи за хармонизирани правила за предоставяне на цифрово съдържание и онлайн продажба на стоки от разстояние.

Министър Седларски бе категоричен, че предприетите законодателни инициативи на европейско ниво, от които ще се възползват и българските граждани, ще допринесат за увеличаване доверието на потребителите в Единния европейски пазар чрез установяване на единни, ясни и хармонизирани правила за предоставянето на цифрово съдържание и за продажбата на стоки онлайн и от разстояние. Тези дейности от своя страна ще създадат по-благоприятна среда за осъществяване на стопанска дейност.

„Министерство на икономиката следи и участва активно в обсъждане на новото европейско законодателство за защита на потребителите по отношение на договорите за цифрово съдържание и на договорите за онлайн продажба на стоки, за да гарантира правата и сигурността на потребителите при оптималното използване възможностите на цифровите технологии“ – завърши министърът.

Председателят на Комисията за защита на потребителите Димитър Маргаритов заяви, че предизвикателството днес е да бъдат защитени правата на потребителите в дигиталния свят, който е вече е факт и се развива с бурни темпове и у нас. Той цитира данни на “Евростат”, според които през миналата година над 1,3 млн. българи са пазарували онлайн, като са реализирали оборот от над 400 млн. лв. „Потребителското доверие в последните две години трайно нараства, като през 2016г. достигна своя връх. Според мен този показател е пряко свързан с развитието на информационните технологии и улесняването на достъпа, който те дават на потребителите по отношение на информацията и възможностите за избор“ – допълни Маргаритов.

На кръглата маса бяха обсъдени новите възможности и предизвикателствата, които споделената икономика поставя пред съвременните потребители и институциите. Представени бяха новости от европейско законодателство за защита на потребителите в областта на цифровата икономика и онлайн продажбите на стоки. Дискутирани бяха и предстоящите промени в сферата на телекомуникациите по отношение отпадането на роуминга и ползването на платформи за предплатени услуги, като и рисковете в киберпространството и възможностите за преодоляването им.

Споделете