В Министерството на икономиката се състоя среща на министър Седларски с посланика на Китай в България Н. Пр. Джан Хайджоу. „Повишаването на конкурентоспособността и развитието на иновативния потенциал на българската икономика са наш приоритет“- заяви министър Седларски и уточни, че Китай е добър пример за превръщането на България в една високо технологична икономика.
По време на срещата, на която бяха обсъдени възможностите за разширяване на търговско-икономическото сътрудничество между двете страни, посланикът на Китай изрази задоволство от ангажимента на министър Седларски към процеса за увеличаване на инвестициите в България и към откриването на нови сфери за икономическо развитие. В тази връзка той информира, че предстои посещение на специална китайска делегация от бизнесмени, по време на WEBIT Festival Europe 2017, който ще се проведе в „София тех парк“ в края на месец април тази година и е под патронажа на президента на Република България г-н Румен Радев.
Господин Хайджоу отправи покана за работно посещение към министър Седларски в Китай и обиколка на Джунгуанцун, който е един от най-важните им центрове за научни иновации и хай-тек индустрии. „В областта на иновациите за малки и средни предприятия, както и за насърчаване на бизнес стартъпи, Джунгуанцун заема първите места по цял свят“- уточни още той и увечи, че пекинският високотехнологичен парк Джунгуанцун и китайски научно-изследователски компании и институти са заинтересовани от установяване на тясно сътрудничество със „София тех парк” (СТП). При предстоящо посещение ще бъде обсъдена възможността за партньорство в изграждането на бизнес инкубатор в СТП, чрез който ще може да се увеличи потенциала за превръщането на научните резултати в реалната индустрия. Ще има възможност да се създават съвместни мероприятия и да се засили размяната на стратегии и идеи за развитие.
Обсъдено бе и предстоящото провеждане на Форума за търговия и инвестиции между страните от Централна и Източна Европа и Китай (Инициативата „16+1“) в гр. Нинбо на 9-12 юни т.г. В рамките на форума Изпълнителната агенция за насърчаване на малки и средни предприятия организира поредното национално участие в Изложбата на стоки за страните от ЦИЕ, коeто предоставя добри условия за българските износители да представят своята продукция.
Министър Седларски посочи, че сегашният състав на Министерството на икономиката има за цел да подобри икономическите отношения между България и Китай и не смята, че което и да е следващо правителство би променило тази посока. „В това отношение може да разчитате на дългосрочна стабилност в икономическата област“, добави още той.
По повод развитието на хранително-вкусовата промишленост и транспорта, министър Седларски увери, че ще се ускорят процедурите и ще се направи всичко необходимо за бързото им разрешаване. „Във връзка с китайските инвеститори много ще се радвам да активизираме сътрудничеството, като сме готови да посрещнем и да реализираме съвместни идеи, които ще носят полза и на двете страни“, заключи министърът.
Развитието на търговско-икономическите отношения между България и Китай през последните години се характеризира с увеличаване на българския износ и нарастване на двустранната търговия като цяло. Специално внимание бе обърнато на потенциала за разширяване износа за Китай на български селскостопански стоки и храни. Стартирани са общо 28 процедури за регламентиране вноса в Китай на български земеделски стоки и хранителни продукти, от които са финализирани 4 – за царевица, люцерна, риба и рибни продукти, мляко и млечни продукти. Очаква се скоро да бъде финализирана и процедурата за внос в Китай на комбинирани фуражи и фуражни добавки от България, като предстои посещение у нас на китайски експерти за контрол на качеството.