Служебният министър на икономиката Теодор Седларски беше на официално посещение в Германия като част от делегацията, ръководена от президента Румен Радев.
В Берлин министър Седларски се срещна с Уве Бекмайер, парламентарен държавен секретар във Федералното министерство на икономиката и енергетиката и председател от германска страна на Германо-българския съвет за коопериране и с Хелге Толксдорф, шеф на отдел „Разширяване на Европейския Съюз, Югоизточна Европа и Турция“ във Федералното министерство. По време на срещата бяха обсъдени приоритетите на икономическото сътрудничество между България и Германия с фокус върху по-нататъшното развитие на германските инвестиции в България в секторите автомобилна промишленост, машиностроене и високи технологии. Специален акцент в разговора беше сътрудничеството между страните в развитието на актуалната тема – дигитализация на производствата чрез симбиоза между наука, производствени процеси и високи технологии – тенденция налагана с цел по-бързото навлизане на Индустрия 4.0 в България. В резултат на срещата беше решено да започне подготовка на международна среща в София, на която да бъдат обсъдени предизвикателствата на Четвъртата индустриална революция и използването на предимствата, които тя предлага. Беше обсъдено и предстоящото българско председателство на ЕС през 2018 г. и възможностите за споделяне на опит и подкрепа от страна на ФРГ по ключови теми в тази област, които могат да бъдат решени с активното участие на Министерство на икономиката в рамките на председателството.
След разговора с държавния секретар Бекмайер министър Седларски проведе срещи с г-н Флориан Ньол, председател на борда на Асоциацията на германските стартъпи и с представители на Федералната асоциация на малкия и среден бизнес.
По време на срещата с г-н Флориан Ньол бе идентифициран общ интерес за развитие на партньорствата, контактите и обмяната на опит между стартъп общностите в двете страни. По предложение на министър Седларски беше постигнато съгласие да се предприемат стъпки по подписване на Меморандум за сътрудничество между представители на стартъп екосистемите в България и Германия като първа подобна инициатива за активизиране на партньорствата. Асоциацията и членовете й са поканени и ще участват на международната конференция WebIt Festival 2017, която предстои да бъде проведена през м. април 2017 в София Тех Парк.
Пред министър Седларски представителите на Федералната асоциация на малкия и среден бизнес /Bundesverband mittlestandishe Wirtshaft/ изтъкнаха, че тяхната организация е най-голямата доброволна асоциация на ФРГ, обединяваща малкия и среден бизнес в Германия с над 50 хиляди малки и средни предприятия и със свои задгранични представителства в над 27 страни по света. От страна на асоциацията беше декларирано желание за откриване на тяхно представителство в България, за което получиха подкрепа. По предложение на министър Седларски ще бъде организирана бизнес делегация в България с представители на асоциацията с цел проучване на инвестиционните и конкретни бизнес възможности за сътрудничество с Изпълнителната агенция за насърчаване на малки и средни предприятия /ИАНМСП/. Министър Седларски изтъкна, че подкрепата за малкия и среден бизнес е един от най-важните приоритети на българското правителство и опитът на Германия, в която малките и средни предприятия представляват 99,6% от нейната икономика, за нас е много важен.
В рамките на визитата министър Седларски участва в откриването на Икономически форум за България. В събитието, което е организирано от Германската индустриално-търговска камара, участваха представители на над сто германски компании.
„България е наш дългогодишен приятел и традиционно добрите отношения между страните ни се отразява и в разширяването на потенциала на търговско-икономическите връзки, което ни кара да ви разпознаваме като наш надежден партньор. Страната ви е с най-ниските производствени разходи сред нашите европейски партньори, с добро геостратегическо разположение и с атрактивна данъчна система. Впечатлен съм от ръста на БВП от 3,5% за миналата година.” – заяви заместник-главният управител на Германската индустриално-търговска камара д-р Фолкер Трайер при откриването на форума.
Присъстващите приветства и д-р Гернот Ерлер – председател на Германо-българския форум, който изрази задоволството си от дългогодишното присъствие на германския бизнес в България, в резултат на което в момента 5000 германски фирми са стъпили и работят у нас, и цитира изследване, според което в България се поддържа 65% ниво на симпатия спрямо Германия. Д-р Ерлер подчерта и факта че 620 хил. германски туристи са посетили страната ни през изминалата година, а почти 7 хил. български студенти се образоват в Германия. Като предизвикателства пред двустранните търговско-икономически отношения д-р Ерлер изтъкна поддържането на политическа стабилност в страната, изпълнението на препоръките в Механизма за сътрудничество и оценка, както и решаването на проблема с нивото на бедност в страната ни, което в момента е 22%. Гернот Ерлер препоръча да положим повече усилия за задържане на талантливите млади хора в страната ни, тъй като в момента България е на 142-ро място от 144 страни според последното международно изследване на талантите, а това би могло да се превърне в сериозен проблем пред амбицията за повишаване на конкурентоспособността на българската икономика. Председателят на Германо-българския форум предложи подкрепата на своята страна и на организацията си при решаването на тези проблеми.
Федерална република Германия е водещ външнотърговски партньор на България. За периода януари-септември 2016 г. износът за Германия е в размер на 2,364 млрд.евро /13.7% от общия износ и ръст от 8.3%/. Вносът от Германия е в размер на 2,530 млрд.евро /13.4% от общия внос и ръст 1.1%/. Двустранният стокообмен е в размер на 4,894 млрд.евро /13.6% от общия стокообмен и бележи ръст от 4.5%/.