Това заявиха по време на срещите си с министъра на икономиката Теодор Седларски представители на бизнеса от Североизточна България
Министърът на икономиката Теодор Седларски и част от неговия екип посетиха в края на изминалата седмица няколко от най-големите индустриални предприятия в Североизточна България: „Солвей Соди” АД , „Девня цимент” АД, „Агрополихим” АД, „Алкомет”АД и „Амилум България” ЕАД. По време на срещите си министърът се запозна със сегашното им състояние и планове за развитие, както и с проблемите, чието решаване би ги направило още по-конкурентоспособни. Най-големият сред тях се оказа проблемът с намирането на необходимите за развитието им кадри. Въпреки че всяко от дружествата търси свои начини за решаването му, всички участници в срещите изразиха тревогата си, че ако въпросът с кадрите не бъде решен, това ще създаде сериозни, дори непреодолими проблеми пред реализацията на бъдещите им планове.
По време на посещението си в eдно от най-големите индустриални предприятия в България и най-голям завод в Европа за синтетично производство на калцинирана сода – „Солвей Соди” АД – министърът на икономиката бе запознат с историята и дейността на предприятието, което осигурява около 1% от износа ни и захранва със суровина производствата на стъкло, перилни препарати, соди бикарбонат и др. По време на срещата с изпълнителния директор на дружеството Спирос Номикос и с други представители на ръководството на предприятието бяха обсъдени възможността за кандидатстване по Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“, бъдещите планове за разширяване на дейността на предприятието, водоснабдяването на индустриалните предприятия в района, бъдещето на пристанище „Варна-Запад“ и др. Основен акцент по време на дискусията беше образованието и необходимостта от привличането на млади хора, включително завършили в чужбина, както и начините за повишаване на интереса на учениците и студентите към инженерните специалности.
Министър Седларски и представителите на Министерството на икономиката се запознаха с новите инвестиционни проекти на „Солвей Соди“ АД, сред които дестилационната инсталация, открита през 2015 г. и новия котел на циркулиращ кипящ слой, произведен по изключително модерна технология, който се очаква да бъде официално въведен в експлоатация през тази година. Гостите посетиха контролната зала и музея, в който е представена историята на стария и новия содов завод. В края на визитата на министър Теодор Седларски бе връчен медала на Солвей във връзка със 150-годишнината от създаването на компанията.
В „Девня цимент“ АД представителите на Министерството на икономиката се срещнаха с ръководството на завода и с генералния директор Стефано Коста, които представиха корпоративния профил на „Хайделберг Цимент България“. Дружеството е лидер на местния пазар с производствен капацитет от 2 млн. тона цимент годишно, като от влизането си на българския пазар през 1998 година в компанията са инвестирани над 670 млн. лв. за придобиване и модернизация на процесите и на производствените мощности. Министър Седларски и останалата част от екипа бяха запознати и с развитието и постиженията на „Девня цимент” АД, както и с бъдещите планове за развитие на предприятието. Сред обсъдените въпроси бяха по-нататъшното засилване на диалога между бизнеса и държавните и местни власти, подобряването на съществуващата организация за оползотворяване на отпадъците, както и на нивото на информираност на общините и населението за ползите от използването на RDF-горивото. И на тази среща беше обсъдена възможността за участие в оперативните програми на ЕС, както и бъдещите планове за развитието на пристанище „Варна-Запад” като ключов елемент за развитието на всички фирми, работещи на територията на община Девня. На представителите на Министерството на икономиката бяха представени последните разработки на иновативни продукти на „Девня цимент” АД и възможностите, които предоставят, като прозрачен бетон. Министър Седларски и екипът му посетиха новата производствена линия и разгледаха завода от 120-метровата височина на топлообменната му кула.
По време на посещението си в „Агрополихим“ АД министър Седларски и екипът му се срещнаха с двама от изпълнителните директори на предприятието – Искър Искров и инж. Красимир Бербенков. Гостите бяха запознати с направените инвестиции в нови съоръжения и с модернизирането на производствените технологии. Бяха обсъдени перспективите пред развитието на предприятието, което е водещ производител на азотни торове в Югоизточна Европа и лидер в производството на фосфорни торове на Балканския полуостров. Поставените въпроси бяха свързани с взаимодействието с държавната и общинска администрация, както и с възможностите за финансиране на проекти за енергийна ефективност по Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“. И по време на тази среща отново беше поставен проблемът с недостига на кадри и бяха обсъдени начините за решаването му. Ръководството на „Агрополихим“ АД е инвестирало в обучението на 200 инженери и редовно предлага стажове на желаещи младежи, които са в процес на обучение. За решаването на проблема с кадрите се подготвя и изграждането на обучителен център за предприятието. Двамата изпълнителни директори поискаха съдействие от държавата за привличане на кадри от съседни и близки до България страни.
По време на посещението в „Алкомет“ АД – предприятие лидер в производството на алуминиеви, валцови и пресови изделия с 35-годишна история – министър Седларски и екипът му се срещнаха с председателя на Надзорния съвет г-н Фикрет Индже, който запозна гостите с дейността на дружеството. Фирмата произвежда пълната гама алуминиеви полуфабрикати – домакинско, техническо и контейнерно фолио, листа и ленти. Подробна презантация за направените инвестиции през годините и за намеренията за предстоящи нови вложения и разширяване на производствената гама направи директорът на завода Иван Папазов. Компанията се нарежда сред 100-те най-добри български фирми по приходи от дейността и ръст на печалбата, както и сред 20-те най-големи български износители. Над 90% от продажбите са насочени към страните от ЕС, главно Германия, Полша, Италия, Австрия и Дания.
На срещата присъства и изпълнителният директор на Българо-турската търговска индустриална камара Венцислав Венков, който представи дейността на неправителствената организация.
По време на разговора бяха обсъдени необходимостта от законодателни и нормативни промени, както и намаляване на административната тежест за бизнеса. И тук, обаче, най-важният поставен въпрос засягаше липсата на кадри и необходимостта от осигуряване на квалифицирана и образована работна ръка. Министър Седларски разказа за инициативите на министерството за решаването на този проблем и прояви интерес към предстоящата инвестиция в завода за близо 40 млн. евро, както и към социалната програма на „Алкомет“АД. С новата инвестиционна програма на предприятието за периода 2016-2017 г. се предвижда разкриването на около 100 нови работни места. След презентацията гостите направиха обиколка в трите производствени цеха – леярен, валцов и пресов.
Част от обиколката на министър Седларски беше и завод в „Амилум България“, лидер на Балканския полуостров, покриващ най-високите международни стандарти за качество на дълбочинна преработка на царевица по безотпадна американска технология. Председателят на Управителния съвет Светлозар Караджов разказа най-важното по цялата технологична линия от момента на постъпване на изходната суровина до получаването на крайните продукти. Той подчерта, че за последните осемнадесет години в завода са инвестирани над 70 млн. евро, а среднодневният капацитет на мелене е увеличен близо четири пъти. В дружеството е въведена система за управление на безопасността на труда DuPont – една от най-модерните системи в САЩ и Западна Европа, даваща възможност за включване на служители от всички нива в управлението на безопасността на труда. Пред министъра и неговия екип бяха обсъдени перспективите за развитие на „Амилум България“, предстоящи инвестиционни проекти, както и настоящи предизвикателства, касаещи бизнеса.