Loading...

Зам.-министър Борисов участва в дискусия за новите заложени равнища от ЕК на емисии серен диоксид, азотни оксиди и живак

Заместник-министърът на икономиката Лъчезар Борисов участва в дискусия за новите заложени равнища от ЕК на емисии серен диоксид, азотни оксиди и живак. Тя беше организирана от Министерство на енергетиката и в нея се включиха представители на президентството, евродепутати, министерствата на енергетиката, на икономиката и на околната среда и водите, както и представители на топлофикационни дружества, топлоелектрически централи и мините от маришкия басейн и други.

В рамките на срещата зам.-министър Борисов подчерта, че само в този широк формат от заинтересовани страни може да се намери най-доброто решение, което ще способства за решаването на проблема. „Темата е изключително важна за българската икономика и икономическото ни развитие, за енергийната сигурност и социалното развитие на страната“, допълни още Лъчезар Борисов.

Участниците в дискусията бяха единодушни, че България ще настоява за промени в емисионните нива, заложени в готвения нов референтен документ на ЕК за най-добри налични техники за големи горивни инсталации. По този повод нашата страна ще поиска среща на високо равнище в ЕС.

По първоначални изчисления на въглищните електроцентрали, за постигане на новите екологични норми ще бъдат необходими над 1 млрд. лева, съобщи заместник-министърът на енергетиката Константин Делисивков.

Представителите на операторите информираха, че непрекъснатото увеличаване на екологичните изисквания от ЕК в твърде къси периоди от време трудно се вписва в инвестиционните им програми и плаши инвеститорите.

По време на срещата зам.-министър Борисов изтъкна, че освен рискове, свързани със сигурността на енергийните доставки, енергийната независимост и националната сигурност, новите емисионни стойности крият риск и от загуба на конкурентоспособност за икономиката, деиндустриализация и обезлюдяване на цели региони в страната.

Споделете