Като част от общите приоритети на правителството е и приоритетът на Министерство на икономиката, който е свързан с подобряването на бизнес и инвестиционната среда. Това каза заместник-министърът на икономиката Даниела Везиева, по време на икономически форум на тема „Предизвикателствата пред българската икономика”, организиран от клуб „Бизнес лейди“. Форумът се провежда под патронажа на вицепремиера Томислав Дончев.
По думите на Везиева, подобряването на бизнес и инвестиционната среда е ключов приоритет и той обхваща оценката на нормативната уредба, влиянието, което тя оказва върху бизнеса, намаляването на административната тежест, подпомагането на предприемачеството и на бизнеса като цяло, промотирането на държавата ни като място за правене на бизнес, преодоляването на регионалния дисбаланс, подпомагането на инвестиционния и иновационния процес. “Това са механизмите, с които държавата разполага в условията на пазарна икономика. В тези условия ние няма как пряко да финансираме конкретен бизнес, но можем чрез своите действия като политики да подпомогнем неговото развитие”, допълни тя.
“Полагаме много усилия и за намаляване на административната тежест с отчитането на изпълнението на Третия план за намаляване на административната тежест, който бе приет още миналата година. Той обхваща 129 мерки, които водят до 30% намаляване на административната тежест и е със срок за изпълнение 3 години. Към момента отчитаме, че ако бъдат изпълнени 27% от мерките за най-голямата тежест, която е свързана с административни мерки в Министерството на финансите и Агенция “Митници”, то ние ще постигнем финансов резултат от около 100 млн. лв.”, каза още тя и добави, че се полагат много усилия, но това е дълъг процес във времето.
Везиева посочи и друг важен момент в подобряването на бизнес средата, който според нея е оценката на въздействието на нормативните актове върху малките и средни предприятия /МСП/. „Въвеждаме т.нар. МСП–тест, който ще подпомага процеса за предварително премахване на проблемите свързани с въвеждането на регулаторни режими върху малкия и средния бизнес“, заяви зам.-министърът.
Тя уточни , че в момента се работи и по въвеждането на мълчаливото съгласие. „Има прекалено много регулаторни и лицензионни режими, които биха могли да бъдат облекчени. Създадена е такава работна група, която ще прегледа къде би могло да се предприеме този подход”, каза Везиева.
Относно мерките за насърчаване на предприемачеството зам.-министърът на икономиката обяви, че съвместно с МОН се работи върху идеите обучение за придобиване на умения за предприемачество. По думите й, част от финансирането на създаване на предприемачески умения ще бъде подпомогнато с една от процедурите от ОП “Иновации и конкурентоспособност”. “Също чрез национални средства ще се подпомага стартиращ бизнес. Към това е насочена и програмата „Техностарт“, която е много успешна и част от проектите по нея вече са в реалното производство”, допълни Везиева.
„България е привлекателна дестинация за инвестиции, заради данъчната и политическа стабилност.“, изтъкна зам.-министърът на икономиката. Тя съобщи, че Българска агенция за инвестиции е направила анализ, според който водещите индустрии към момента са: електрообзавеждане, оптични, пластмасови и каучукови и неметални изделия, машиностроене и хранително-вкусова промишленост.