„Министерство на икономиката търси успешни модели за българската икономика, тъй като страната ни няма повече време за експерименти. Ето защо подкрепяме напълно моделите, които Европейската банка за възстановяване и развитие предлага на България“. Това заяви заместник-министър Любен Петров при среща с екип на Европейската банка за възстановяване и развитие /European Bank for Reconstruction and Development/, воден от директора за България Лариса Манастърли.
Заместник-министърът на икономиката запозна експертите на банката с макроикономическите показатели на България като подчерта стабилността на страната ни, въпреки световната финансова криза и смяната на няколко правителства в България. “Икономиката ни възстановява темповете на растеж, като през 2015 година отбеляза 3% ръст за пръв път от началото на кризата. Разбира се, той е далеч по-слаб от ръста на БВП в предприсъединителния период, когато икономиката нарастваше с до 7.7% на година, но е показателен за процеса на възстановяване”, подчерта заместник-министър Петров. По думите му към момента се наблюдават индикатори, които подсказват нарастване на вътрешното търсене, а от там и увеличаване на приноса на потреблението в растежа. „Намалява коефициентът на безработица, особено в последните две тримесечия на 2015 г. с близо 2 процентни пункта и нарастване на заетите с около 60 хил. заети през 2015 г. Средният ръст на промишленото производство е 2.6%“, допълни заместник-министър Любен Петров. В заключение, той заяви, че Министерство на икономиката високо цени и приветства мисията на Европейската банка за възстановяване и развитие, защото целите на икономическата политика на българското правителство са насочени към запазване на икономическата и финансовата стабилност в страната чрез предприемане на активни мерки за постигане на икономически растеж.
Представителите на EBRD запознаха заместник-министър Петров с възможностите за съдействие от страна на Банката за подобряване на бизнес средата и корпоративното управление в България. Някои от проектите, които в момента разработват екипите на банката са свързани с електронното управление и по-специално улесненията за малките и средните предприятия при кандидатстването им по електронен път чрез портала на Агенцията за обществени поръчки /АОП/, проекти за електронни услуги в областта на правосъдието, техническа помощ за повишаване на експертизата на служителите в някои държавни органи и комисии.
Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) е създадена през 1991 г. с цел да допринесе за икономическия прогрес и да подпомогне прехода към пазарно ориентирана икономика на страните от Централна и Източна Европа, приели да съблюдават принципите на плуралистичната демокрация. Акционери в нея са 63 държави и 2 междудържавни институции – Европейският съюз и Европейската инвестиционна банка. Към момента акционерният капитал на ЕБВР възлиза на 21 млрд. евро, а до 31.12.2012 г. се очаква да приключи записването от страна на акционерите на 9 млрд. евро платимите при поискване акции. Република България участва в капитала на ЕБВР със 165,98 млн. евро, представляващи 16 598 акции, всяка от които с номинал 10.000 евро. От началото на дейността си в България през 1993 г. до 31 декември 2011 г. ЕБВР е инвестирала 2,5 млрд. евро в различни сектори на икономиката на страната (корпоративен, финансов, инфраструктура, енергетика и енергийна ефективност), като същевременно е мобилизирала над 5,5 млрд. евро от други източници на финансиране.