Loading...

Зам.-министър Любен Петров представи инвестиционните условия у нас пред високотехнологична компания от Индия

Зам.-министър Любен Петров представи инвестиционните условия у нас пред високотехнологична компания от Индия

Заместник-министърът на икономиката Любен Петров представи възможностите за инвестиции в България пред Mанoхар Редди, изпълнителен директор на индийската ИТ компания „Фюджи (“Feuji” Inc). Фирмата разполага с действащи аутсорсинг центрове в Индия (гр. Хайдерабад) и САЩ (гр. Далас) и обмисля да инвестира и у нас.

„Бих искал да Ви уверя, че България е много добро място за бизнес и инвестиции.“, каза по време на срещата заместник-министър Петров. Той представи предимствата, които страната ни предлага за инвестиции в сектора на аутсорсинга на бизнес процеси. „В провежданата инвестиционна политика предвиждаме специални мерки за стимулиране на инвеститорите съгласно Закона за насърчаване на инвестициите. С най-голяма подкрепа се насърчават инвестициите във високотехнологичните производства и услуги, за откриване на високопроизводителни работни места“, изтъкна зам.-министърът на икономиката. Тези мерки включват ускорени административни услуги, възможност за придобиване на имоти държавна или общинска собственост при преференциални условия, финансова подкрепа за изграждането на необходимата инфраструктура и за обучение на персонал, частично възстановяване на направените задължителни осигурителни вноски, както и пакет от насърчителни мерки за приоритетни инвестиционни проекти от страна на правителството, допълни икономическият заместник-министър. Той акцентира върху данъчният режим, който в съчетание с наличието на квалифицирана работна ръка и най-ниските оперативни разходи в Европа нарежда България сред най-добрите дестинации за бизнес и инвестиции. Заместник-министър Любен Петров изтъкна, че страната ни е обявена за най-добра аутсорсинг дестинация в Европа за 2015г. и трета в света според проучване на американската компания “Кушман и Уейкфилд“. България заема 12-та позиция в годишната класация на консултантската компания „Ей Ти Кърни“ за 2016 г. за най-атрактивна аутсорсинг дестинация. През 2015 г. България заема седма позиция като най-бързо развиваща се икономика в Европа с ръст на БВП от 3%, каза още заместник-министърът на икономиката.

През 2015 г. стокообменът с Индия е на стойност 226 млн. щ.д., отчитайки увеличение от 3.5% спрямо същия период на 2014 г. Износът на България за този период възлиза на 69.3 млн. щ.д. (увеличение от 6.8%), а вносът от Индия е 156.7 млн. щ.д. (ръст от 2.2%).През първите шест месеца на 2016 г. двустранната търговия се равнява на 95.8 млн. щ.д. (намаление от 13.9% спрямо същия период на 2015 г.). Намалението е за сметка на спада във вноса, докато българският износ за периода нараства с 4.8% и се равнява на 31.4 млн. щ.д.

Споделете