Оборотът на услугите в сектора на информационните и комуникационни технологии в България се е увеличил с 300% за последните 7 години и достига 2,5 млрд. евро. Това съобщи заместник-министърът на икономиката Александър Манолев по време на откриването на Европейската конференция “EURONET-среща на италианските търговски камари в Европа – иновация и интернационализация през дигиталното общество в контекста на Българското председателство на Съвета на ЕС 2018“.
„Ерата на цифровата трансформация настъпва скоростно, с потенциал да промени изцяло бизнеса и обществото. Затова трябва да работим с разбирането, че не бива да изоставаме от неизбежните процеси на цифровизация на икономиката“, посочи зам.-министър Манолев. По думите му, доколкото развитието на сектора на информационните и комуникационните технологии е своеобразен барометър за процеса на дигитализация, България има добра изходна база. „По данни на ЕВРОСТАТ брутната добавена стойност на ИКТ сектора е на стойност 1.14 млрд. евро и нараства устойчиво. По последни данни в сектора са заети около 51 хил. души, като броят им нараства с 7%, в сравнение с предходната година“, подчерта Александър Манолев.
Въпреки положителните данни, икономическият заместник-министър акцентира, че това не е достатъчно, защото дигитализацията е слабо застъпена или напълно отсъства в редица отрасли на икономиката ни. „Особено изоставане има в малките и средните предприятия, а именно те са гръбнакът на българската и европейската икономики“, каза той и допълни, че се работи за създаването на обща стратегия за внедряване на продукти, технологии, бизнес модели и процеси от Индустрия 4.0.
В събитието, което е част и от програмата на Българското председателство, участие взеха и министърът на Българското председателство на Съвета на ЕС Лиляна Павлова, Стефано Балди, посланик на Италия в България, Гаетано Еспозито, главен секретар на Асокамерестеро, Огнян Златев, ръководител на Представителството на Европейската комисия в България, Владимир Данаилов, изпълнителен директор на Sofia Investment Agency и др.