Loading...

Зам.-министър Павлов: Членството в ОИСР открива нови възможности за провеждане на икономическата политика на България

Зам.-министър Павлов: Членството в ОИСР открива нови възможности за провеждане на икономическата политика на България

За последните три месеца дружествата от групата на „Национална компания индустриални зони“ са привлекли инвестиции за над 450 млн. лв.

Инвестиционният климат и регионалното развитие в България, са ключови елементи за икономическия растеж на страната ни. Това заяви заместник-министърът на икономиката и индустрията Николай Павлов по време на Международен форум на тема „България и ОИСР в контекста на националното икономическо развитие и зеления преход“. Форумът, организиран от Дипломатическия институт към МВнР. Събитието се проведе в Стара Загора и събра представители на институциите, централната и местната власт, академичните среди и бизнеса от региона.

В рамките на първия ден бяха обсъдени различни аспекти на икономическото развитие на страната и един от основните външнополитически приоритети на България, какъвто е присъединяването към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).

„Членството в ОИСР открива нови възможности за провеждане на икономическа политика, в основата на която са повишената конкурентоспособност, отвореността на пазара и участието в световните вериги за създаване на стойност“, подчерта зам.-министър Павлов. По неговите думи присъединяването на България към ОИСР ще служи като гарант за доверието от страна на международните инвеститори и ще подпомогне напредъка към балансирано развитие по начин, способстващ за това регионите да се възползват от пълния си икономически потенциал.

В първата работна сесия на тема „ОИСР – членство на България, цели и напредък. Инвестиционен климат и регионално развитие“ Павлов поясни, че Министерството на икономиката и индустрията е сред най-силно ангажираните институции в процеса на присъединяване към ОИСР. То има водеща роля по 4 и партниращи функции по 9 от общо 25-те технически прегледи, които комитетите на ОИСР правят за преценка на готовността на България за присъединяването“, изтъкна Павлов.

Икономическият зам.-министър посочи, че Комитета по стомана отчита напредъка на България в трансформирането на сектора. Комитета отбелязва също и придържането към справедлив и пазарен подход и запазване на конкурентоспособността в сектора. „Проведен е и преглед от Комитета по потребителска политика. До края на тази година се очаква докладът на Секретариата на ОИСР за отвореността на пазара в България, който ще засегне важни аспекти като намаляване на административната тежест, обществени поръчки, околна среда, интелектуална собственост, правителствена подкрепа, цифрова търговия, координацията с местното управление и други“, посочи Павлов като допълни, че предстои преглед и в Работната група по експортните кредити и кредитни гаранции.

Зам.-министър Павлов: Членството в ОИСР открива нови възможности за провеждане на икономическата политика на България

По време на форума Павлов обяви, че само за последните три месеца дружествата от групата на „Национална компания индустриални зони“ ЕАД /НКИЗ/ към Министерството на икономиката и индустрията са привлекли инвестиции на обща стойност от над 450 млн. лв., които ще разкрият близо 1300 нови работни места. „Преобладаващата част от тези инвестиции са в Индустриална зона Загоре – Еленино, в която акционери са НКИЗ и Община Стара Загора, където бяха привлечени две високотехнологични инвестиции в заводи за производство на обща стойност от близо 400 млн. лв., които ще разкрият около 1000 работни места“, посочи Павлов. Той допълни, че компаниите, които инвестират са, както чуждестранни, така и български от сектори като фармацията, биотехнологиите, производства на иновативни и екологични материали, лазерни машини, производство на автомобили и други.

Споделете