Loading...

Зам.-министър Везиева: България е атрактивна инвестиционна дестинация и перспективен пазар

Зам.-министър Везиева: България е атрактивна инвестиционна дестинация и перспективен пазар

“България подкрепя двустранните и многостранни сътрудничества на Балканите.” Това заяви заместник-министърът на икономиката Даниела Везиева, която взе участие в Публична сесия на Общото събрание на Асоциация „Конфиндустрия Балкани” на тема „Нова интернационализационна стратегия. „Конфиндустрия Балкани” и Източна Европа: предизвикателства, възможности и перспективи”, което се проведе в Букурещ днес. На форума в румънската столица, организиран от „Конфиндустрия Балкани” участие взеха министри от Румъния, Сърбия и Албания.

Зам.-министър Везиева обяви, че българското правителство си поставя цели и приоритети, които да утвърдят страната ни като атрактивна инвестиционна дестинация и перспективен пазар. „България предлага конкурентни предимства и заема водещи места в редица международни класации за инвестиционна привлекателност, в това число трето място в световен мащаб за най-добра дестинация за инвестиции в производството, трето място сред първите 36 страни в света по привлечени преки чуждестранни инвестиции в аутсорсинг сектора и първо място сред страните от Европа“, допълни тя.

Тя изтъкна, че повишаването на диалога между страните от балканския регион, изграждането и модернизиране на транспортните и енергийни връзки, повишаване на атрактивността на Балканите като единен пазар, който да бъде привлекателен за чуждестранни инвеститори, както и насърчаване на иновациите и предприемачеството като основа за по-бързото възстановяване от последствията от световната финансова и икономическа криза, са сред предизвикателствата пред регионалното сътрудничество и ключови фактори за осигуряването на икономически растеж и просперитет в региона.

По нейни думи България подкрепя двустранните и многостранни сътрудничества на Балканите, като приоритет в работата на министерство на икономиката е развитието на секторните икономики, а секторните и регионалните политики са част от общата политика на Балканите, която би довела до икономически растеж. „България приоритизира търговско-икономическите отношения на Балканите като единен пазар. За нас е особено важно да изграждаме енергийни и транспортни инфраструктури, през култура и образование да налагаме социална икономика, така че този единен пазар да е привлекателен за чуждестранни инвестиции“, каза още тя.

Зам.-министърът на икономиката обяви, че България е приела Стратегия за Интелигентна специализация, в която са откроени четири тематични области, в които потенциалът за растеж е най-голям. Тези области включват: Информационни и комуникационни технологии; Мехатроника и чисти технологии; Индустрии за здравословен живот и биотехнологии и Нови технологии в креативни (творчески) и рекреативни индустрии. „В рамките на тези четири тематични области ще се развиват и екосистемите, като пример за такава екосистема тя посочи София Тех парк – място където се представят високи технологии и иновации и където се срещат на едно място наука и бизнес“, посочи тя.

Везиева заяви, че за българската страна, утвърждаването и разширяването на търговско-икономическото и инвестиционно сътрудничество на двустранна и многостранна основа е елемент от дългогодишната и последователната подкрепа на страната ни за европейската перспектива на балканския регион. „България се е позиционирала в редица сектори в балканските страни като например банково дело в Албания и Македония, преработка на тютюн и фармацевтика в Босна и Херцеговина, хранително-вкусова промишленост в Македония и Сърбия, строителство в Косово, козметика в Сърбия и изключително добри индустриални отношения с Румъния“, каза още тя.

Зам.-министърът на икономиката бе категорична, че многостранното регионално икономическо и инвестиционно сътрудничество в Югоизточна Европа и подкрепата за европейска перспектива на страните от Западните Балкани е от ключово значение за постигането на просперитет и повишаване на икономическото развитие на региона в дългосрочен план. „С дейността си „Конфиндустрия Балкани” ще даде своя принос за задълбочаването и развитието на тези процеси“, завърши тя.

Споделете