Loading...

Зам.-министър Везиева откри Конференция „Взаимодействие между европейските структурни и инвестиционни фондове и финансирането на научните изследвания и иновации”

Зам.-министър Везиева откри Конференция „Взаимодействие между европейските структурни и инвестиционни фондове и финансирането на научните изследвания и иновации”

„Съгласно направените разчети във финансовия план на ИСИС, средствата, предвидени за насърчаване на иновациите и научните изследвания до 2020 г. по различните оперативни програми и фондове са в размер на 1,37 млрд. евро.” Това заяви заместник-министърът на икономиката Даниела Везиева, която откри конференция на тема: „Взаимодействие между европейските структурни и инвестиционни фондове и финансирането на научните изследвания и иновации”.

Събитието за подкрепа на взаимодействието между програмите финансирани със средства от Европейските структурни и инвестиционни фондове /ЕСИФ/ и други програми за насърчаване на научните изследвания и иновации се организира от Министерство на икономиката, Министерство на образованието и науката и Центърът за съвместни изследвания към Европейската Комисия. Участие взеха представители на управляващите органи на Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ /ОПИК/ и Оперативна програма “Наука и образование за интелигентен растеж” /ОПНОИР/, Хоризонт 2020, представители на ЕК, както и представители от бизнеса, академичните среди, неправителствени организации и др.

„Пътят, който извървяхме през последната година и половина, бе изключително интензивен по отношение на това как да съберем на едно място наука и бизнес, така че тази синергия, която ни е необходима, за да постигнем икономически растеж, да сработи”, каза Везиева. Зам.-министърът на икономиката отбеляза, че всички научни изследвания и продукти трябва да са приложими там, където са необходими в бизнеса.

Тя изтъкна, че през последните години основно място в политиката за подкрепа на научните изследвания и иновациите в България заема процеса на интелигентна специализация и разработването и реализацията на Иновационната стратегия за интелигентна специализация – ИСИС. Везиева уточни, че Стратегията е и задължително предварително условие по Споразумението за партньорство с Европейския съюз за усвояване на средствата предоставяни от ЕСИФ.

Зам.-министър Везиева обясни, че общата цел на процеса за интелигентна специализация е свързана с икономическия растеж. Тя изрази надежда Конференцията да помогне на бизнеса да получи отговор на въпроса от къде би могъл да черпи финансови ресурси и как да се подпомогне предприемачеството като процес. “Без да се рискува, няма как да се правят иновации и научни разработки“, допълни зам.-министърът.

„Съгласно направените разчети във финансовия план на ИСИС, средствата, предвидени за насърчаване на иновациите и научните изследвания до 2020 г. са в размер на 1,37 млрд. евро, от които 622 млн. евро от Европейския фонд за регионално развитие, 98 млн. евро от Европейския социален фонд, 237 млн. евро – национално публично финансиране и 409 млн. евро – национално частно финансиране”, посочи Везиева. По думите й средствата са и малко, и много. „Малко ще са, ако успеем да постигнем желаната цел, а именно икономически растеж, много ще бъдат, ако не успеем да ги използваме рационално“, допълни тя.

Свързани документи

Споделете