„Иновационната стратегия за интелигентната специализация /ИСИС/ очертава рамката и пресечните точки, в които се срещат наука и бизнес“. Това обяви заместник-министърът на икономиката Даниела Везиева на регионална информационна среща относно изпълнението на целите на Иновационната стратегия за интелигентна специализация 2014 – 2020 г. в Русе.
Тя посочи, че ИСИС ще бъде реализирана чрез финансовите инструменти на Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“, Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ и Националния бюджет в рамките на тригодишната бюджетна прогноза, Националния иновационен фонд и Националния фонд за научни изследвания.
„Пътят, който извървяхме през последната година и половина, бе изключително интензивен по отношение на това как да съберем на едно място наука и бизнес, така че тази синергия, която ни е необходима, за да постигнем икономически растеж, да сработи”, каза Везиева.
По нейни думи ИСИС определя четири приоритетни области, в които потенциалът за растеж е най-голям и където следва да бъде насочена подкрепата. Тези области включват: Информационни и комуникационни технологии; Мехатроника и чисти технологии; Индустрии за здравословен живот и биотехнологии и Нови технологии в креативни /творчески/ и рекреативни индустрии.
Зам.-министър Везиева обясни, че общата цел на процеса за интелигентна специализация е свързана с икономическия растеж. Тя изрази надежда срещите по региони да помогнат на бизнеса да получи отговор на въпроса от къде би могъл да черпи финансови ресурси и как да се подпомогне предприемачеството като процес.
Тя изтъкна, че през последните години основно място в политиката за подкрепа на научните изследвания и иновациите в България заема процеса на интелигентна специализация и разработването и реализацията на ИСИС. Везиева уточни, че Стратегията е и задължително предварително условие по Споразумението за партньорство с Европейския съюз за усвояване на средствата предоставяни от ЕСИФ.
„Заедно с МОН и представители на местната власт стартирахме поредица от срещи между научните среди и бизнеса, в резултат на които откроихме четирите тематични области на Стратегията за интелигентна специализация. Предстои ни да продължим тази работа, така че да преодолеем регионалните различия и да развием тези тематични области и възможностите за развитие на икономическите дейности в тях“, посочи Везиева.
Зам.-министърът на икономиката заяви още, че ще продължат срещите на ниво бизнес-наука, като това е правилният подход да бъдат постигнати очакваните резултати и да бъдат увеличени средствата за наука и иновации.