„Мебелната промишленост е сред секторите, които се развиват плавно и устойчиво през последните години в България. Тя има значителен потенциал за създаване на добавена стойност и осигуряване на заетост. Политиките на Министерство на икономиката за стимулиране на инвестициите и развитието на малки и средни предприятия са ключови за сектора“. Това заяви заместник-министърът на икономиката Лъчезар Борисов, който участва в откриването на специализираното изложение Техномебел и Светът на мебелите, което се проведе в Интер Експо Център – София. На събитието присъстваха проф. д-р Иван Палигоров, зам.-министър на земеделието и храните, Стамен Янев, изпълнителен директор на Българската агенция за инвестиции, Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България, Николай Стойнев, зам.-председател на Столичния общински съвет, Галин Господинов, председател на УС на Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост и Ивайло Иванов, управител на Интер Експо Център.
Заместник-министър Борисов посочи, че понастоящем производството на мебели в България обхваща около 1.7% от стойността на индустриалното производство и създава 2.5% от добавената стойност в индустрията. „Браншът осигурява заетост на около 20 хил. души, което е 4% от заетите в промишлеността, а в производството на мебели работят около 2 100 фирми“, поясни зам.-министър Борисов, като добави, че средногодишната стойност на произведена продукция е около 900 млн.лв., докато индексът на промишленото производство и този на оборота в сектора се увеличават съответно с 5.3% и 4.9% през 2016 г.
Икономическият заместник-министър отбеляза, че предприятията от мебелната промишленост са изключително конкурентоспособни като голяма част от тях са експортно ориентирани. „Съживяването на производството на мебели се отразява върху динамиката на износа, като водещите страни, за които изнасяме мебели са Германия, Полша, Италия, Китай, Франция“, посочи зам.-министър Борисов, като добави, че по отношение възможностите за увеличаване присъствието на българските производители на мебели на вътрешния пазар, политиката провеждана от Министерство на икономиката, е свързана с подобряване на условията за бизнес – чрез намаляване на административната и регулаторната тежест, стимулиране на инвестициите в модерни технологии и иновативни производства и продукти. „Считам, че засилването на диалога и сътрудничеството между държавата и бизнеса ще допринесе за формирането на по-ефективни политики за трайно стимулиране на българската икономика, в частност за подкрепа на производството в България, каквото е мебелната индустрия“, отбеляза зам.-министър Борисов.
В Света на мебелите близо 90% от участниците са български производители, финансирани от Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия (ИАНМСП), част от която е за покриване на разходите за участие в изложението.
От друга страна Галин Господинов, председател на УС на Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост обяви, че по време на двете изложения продуктите си ще покажат над 180 фирми, а броят на представените компании е повече от 350. Той добави, че най-новите технологии и изделия в сектора на дървообработването и мебелното производство ще бъдат изложени в шест изложбени зали на обща площ от 14 500 кв.м. „За трета поредна година заедно с Интер Експо Център организираме баерска програма, каним партньори и потенциални клиенти от други страни да посетят нашето изложение и да се запознаят с възможностите на българските производители.“, поясни Господинов, като добави, че за първи път в рамките на Светът на мебелите и Техномебел ще се проведе конкурс сред изложителите за най-добър щанд „ЩандЪТ“, по този начин производителите ще бъдат стимулирани да изложат продуктите си по най-атрактивния начин. През тази година ще се проведе и седмото издание на конкурса Българска мебел на годината. В него участват 25 компании, те представят 30 от най-добрите си и иновативни продукти, демонстрирайки креативност и предприемчивост.