„Министерството на икономиката не подкрепя заложените параметри в Референтния документ за най-добри налични техники за Големи горивни инсталации (LCP BREF). Прекият ефект от ограниченията ще струва 50 хил. работни места, а над 100 хил. души ще бъдат засегнатите в свързаните индустрии“, това заяви заместник-министърът на икономиката Лъчезар Борисов. Той взе участие в кръгла маса на тема „Промените на Референтния документ за най-добри налични техники за Големи горивни инсталации (LSP BREF)” организирана от КРИБ и КТ “Подкрепа”. На срещата присъстваха още представители на държавната и изпълнителната власт, представители на Европейския парламент, синдикални организации, както и представители на работодатели.
Заместник-министър Борисов заяви, че евентуалното въвеждане на новите прагове за пределни нива на емисиите, могат да доведат до затваряне на мощности, което ще има значим икономически и социален ефект. Евентуалните бъдещи инвестиции, чрез които да се постигнат нормите (ако изобщо това е възможно) ще рефлектират в цената на електроенергията и конкурентоспособността на икономиката.
Референтният документ ограничава количествата серен диоксид, живак и азотни оксиди изхвърляни в атмосферата. Водещо ведомство, представляващо националната позиция при вземането на решение, е Министерството на околната среда и водите.
Част от последствията за България коментирани на срещата от промяната на европейските изисквания за емисиите на големите горивни инсталации са както загубата на работни места и потенциален икономически растеж, така и загубата на около 3 – 5 хил. мегавата базови мощности в енергетиката, която е част от националната сигурност.
Участниците в дискусията се обединиха около становището, че приемането на документа би поставило не само енергийния сектор пред значителни трудности, а и свързаните с него индустрии. Необходими са спешни съгласувани действия от всички институции и заинтересовани страни.