Loading...

Заместник-министър Любомир Ганчев се срещна с представители на Федерацията на промишлеността и търговията на Китай

Заместник-министър Любомир Ганчев се срещна с представители на Федерацията на промишлеността и търговията на Китай

„Идентифициран е потенциал за привличане на китайски инвестиции в сектори, в които България има традиционни предимства и представляват интерес за китайските партньори, като машиностроене, автомобилостроене, електроника и електротехника, информационни и комуникационни технологии, селско стопанство, хранително-вкусова промишленост и туризъм“. Това заяви заместник-министърът на икономиката Любомир Ганчев, който проведе срещна с представители на Федерацията на промишлеността и търговията на Китай. На срещата присъстваха Чуан Джеджу, изпълнителен заместник-председател на Федерацията, Ли Джантун, председател на Китайската търговска камара за градска инфраструктура, Ван Дзюнхао, председател на Китайската селскостопанска търговска камара, Ли Жанрен, първи секретар в Службата по търговско-икономически въпроси в посолството на Китай в София, Ву Люфен, аташе в Службата по търговско-икономически въпроси в посолството на Китай в София.

„Търсим по-широко присъствие на китайския пазар на стоки, които са традиционни за България и с които тя е известна на пазарите в Азия, като селскостопански продукти и храни, вино и минерална вода, етерични масла и козметични продукти, както и стоки на машиностроенето, електрониката и електротехниката“, подчерта зам.-министърът на икономиката. Той добави, че българският бизнес има траен интерес и търси възможности за ръст на експорта към огромния китайски пазар, в резултат на което през последните години Китай заема второ място сред експортните ни дестинации извън Европейския съюз, след Турция.

Заместник-министър Ганчев заяви, че като член на ЕС България предоставя безмитен достъп до пазара на Съюза, като със своето географско положение е важен транзитен център между пазарите на ЕС, Близкия Изток, Северна Африка, Русия и страните от ОНД. Най-ниските данъчни ставки в ЕС, като данъчният режим, в съчетание с наличието на квалифицирана работна ръка и най-ниските оперативни разходи в Европа, ни нарежда сред най-добрите дестинации за бизнес и инвестиции, допълни той.

Заместник-министърът на икономиката, поясни възможностите за участие на високотехнологични китайски компании в първия научно-технологичен парк в България – „София Тех Парк“, който предоставя добри условия за чуждестранни компании и институти, обмислящи разширяване на техните научно-изследователски и развойни центрове в Европа.

“Целите на Министерство на икономиката не са само за привличане на нови инвестиции, но и за задържане на вече съществуващите. Нашите усилия са насочени към поддържане на добър диалог, откритост, прозрачност, равно третиране и решаване на въпроси възникнали от страна на инвеститорите“, заяви зам.-министър Ганчев като добави, че се работи по актуализиране на мерките за привличане на инвестициите, за да можем България да бъде по-конкурентна от другите държави.

„Подкрепяме инициативата за сътрудничество между страните от Централна и Източна Европа (ЦИЕ) и Китай „16+1”, която е важен механизъм за стимулиране на инвестиционните и търговско-икономическите ни връзки с Китай. Ценен резултат от инициативата е засиленият интерес на Китай към Централна и Източна Европа“, посочи зам.-министър Ганчев.

От своя страна Чуан Джеджу, изпълнителен заместник-председател на Федерацията на промишлеността и търговията на Китай заяви, че България е добър икономически партньор на Китай, между двете страни има отлични политически отношения. Той добави, че през 1949 г. именно страната ни е втората в света признала Китайската народна република. „Бихме желали да материализираме съществуващия активен политически диалог с осъществяването на конкретни проекти и инициативи“, добави Джеджу, като поясни, че Китай се стреми да създаде политика на добро сътрудничество между страните от Централна и Източна Европа. „В сравнение с другите страни китайските инвестициите в България са значително по-малко, целта на нашето посещение е да променим посоката. Заедно трябва да се развираме и изграждаме дългосрочни взаимоотношения, нови стратегии за подобряване средата за сътрудничество и инвестиции“, завърши той.

Свързана медия

Споделете