“Информационните и комуникационни технологии, аутсорсингът и бизнес услугите са сред водещите сектори за привличане на инвестиции у нас, както и сред основните двигатели за разкриване на нови работни места в страната”. Това заяви заместник-министърът на икономиката Любомир Ганчев, който участва в дискусия „Цели и предизвикателства пред българския ИКТ експорт за 2017-та“- по време на Шестата годишна кръгла маса “Bulgarian ICT Watch“. Тазгодишното издание на инициативата премина под мотото „ИКТ секторът – експортно ориентиран и генератор на работни места с висока добавена стойност“.
Заместник-министър Ганчев посочи, че IT секторът в последните години се отличава с изключителна стабилност, осигурява трайна заетост, носи висока добавена стойност и от 2015 г. насам формира над 2% от БВП, като по този начин се позиционира стабилно в топ 15 на индустриите в България. „Отчитайки стратегическото значение на сектора, нашият стремеж е последователно да се провеждат адекватни политики и реални мерки за подкрепа от страна на държавата“, каза още той.
Заместник-министърът на икономиката обясни, че Законът за насърчаване на инвестициите дава възможност за целенасочена подкрепа на проекти в сферата на ИКТ и аутсорсинга. Той посочи мерките, които включват възможност за възстановяване на разходите за осигуровки на работодателя за новоназначените служители за определен период от време, както и финансови насърчителни мерки и административното обслужване в съкратени срокове, осъществявано със съдействието на БАИ, които способстват за навременното и успешно осъществяване на проектите в областта на ИКТ и аутсорсинга.
Заместник-министър Ганчев бе категоричен, че предлаганите насърчителни мерки ще бъдат актуализирани съвместно с БАИ, за да се предлагат по атрактивни такива, с които България да привлече повече инвеститори. „Администрацията трябва да бъде по привлекателна и отворена за дебат, това е и целта на Министерството на икономиката. Изпълнителната власт не трябва да се капсулова, трябва да бъде барометър за нуждите на бизнеса и да предприема действия за насърчаване на диалога“, подчерта заместник-министър Ганчев и добави, че със съдействието на министър Теодор Седларски икономическите съвети бяха възстановени на именно за тази цел.
Любомир Ганчев заяви ангажимента на Министерството на икономиката към един от основните приоритети създаването на предпоставки за развитие на страната като център на високотехнологични производства и услуги, отговарящи на очаванията на потенциалните инвеститори за благоприятен инвестиционен климат, стабилност и предвидимост на средата.