„Единният пазар е допринесъл значително за растежа на европейската икономика, но все още има нереализиран потенциал, който може да стимулира генерирането на добавена стойност, създаването на нови работни места и устойчивото развитие“. Това заяви заместник-министърът на икономиката Любомир Ганчев, който участва в откриването на конференция „Единен европейски пазар“, организирана от Американската търговска камара в България (АмЧам). На събитието присъства Красимира Чемишанска, президент на АмЧам в България.
На конференцията бяха посочени някои от най-важните постижения на Единния пазар, а именно възможността на европейските граждани да живеят, работят и пътуват свободно; премахването на търговските бариери и митническите проверки; въвеждането на общи стандарти за производителите на стоки от всички държави членки и на строги изисквания за тяхната безопасност; създаването на хармонизирана европейска законодателна рамка. По думите на заместник-министър Ганчев с полагането на основите на общия пазар през 1957 година, той се превръща в една от ключовите области за политиките на ЕС. „През 1992 г. единният пазар беше отворен за 345 милиона души в 12 държави от ЕС. Днес, 25 години по-късно, той включва над 500 милиона души от 28 държави членки на ЕС и 30 милиона предприятия, генериращи 14 трилиона евро“, подчерта зам.-министър Ганчев.
Заместник-министър Ганчев заяви, че една от най-обещаващите и изпълнени с предизвикателства области в настоящия момент е цифровият единен пазар. Той може да осигури ползи в размер на 415 милиарда евро, като разкрива нови възможности за насърчаване на икономиката чрез електронна търговия, същевременно улеснява спазването на административните и финансовите правила от страна на бизнеса и засилва позициите на клиентите посредством електронното управление. „Пазарните и административните услуги, разработени в рамките на цифровия единен пазар, се развиват от стационарни към мобилни платформи като предлагат достъп до информация и съдържание по всяко време“, добави зам.-министър Ганчев.
Заместник-министърът на икономиката поясни, че секторът на услугите представлява две трети от европейската икономика и създава 90% от новите работни места в ЕС. „Подкрепяме инициативите за развитие в т.ч. въвеждането на паспорта за услуги, който се очаква да спести време и средства на бизнеса чрез преодоляване на регулаторните различия в изискванията на държавите членки, намаляване на административните пречки и на правната несигурност пред доставчиците на услуги, които желаят да предоставят трансгранични услуги на европейския пазар“, допълни заместник-министър Ганчев. Той добави, че от съществено значение е предприемането на мерки за осигуряване на достъп до финансиране и инвестиции за малките и средни предприятия, както и укрепването и оптимизирането на съществуващите инструменти на Единния пазар по отношение на МСП, с цел насърчаване на трансграничния им растеж.
Заместник-министър Ганчев изтъкна, че сред ключовите фактори за постигане на заложените стратегически цели е политическият ангажимент за намаляването на цялостната регулаторна тежест върху предприятията и премахването на ненужните административни тежести, като се спазват принципите на по-доброто регулиране и се създава законодателство, което е ясно, опростено, съобразено с тенденциите за бъдещето и стимулиращо иновациите. „Успешното функциониране на Единния пазар е свързано и с коректното и в срок транспониране и прилагане на правилата от страна на държавите членки.
От своя страна Красимира Чемишанска, президент на Американската търговска камара в България, поясни, че след 10 години членство в ЕС, ръстът на икономиката се е покачил, затова трябва да отчетем макроикономическите показатели и да разберем как да увеличим новите инвестиции в България.