Мебелната и дървообработваща промишленост е сред секторите, които се развиват устойчиво през последните години в България. Това каза заместник-министърът на икономиката и индустрията Янко Топалов по време на откриването на Годишната конференция на браншовете дървообработване и мебелно производство. По думите му това е и най-голямото и значимо събитие за сектора, което се провежда ежегодно, а в неговия ход се отличават и най-активните компании в сектора.
„Секторът има значителен потенциал за създаване на добавена стойност и осигуряване на заетост“, каза Янко Топалов. По думите му производствата на изделия от дървен материал и мебели създават 4% от добавената стойност в индустрията. Браншът осигурява заетост на около 30 хил. души, което е 4% от заетите в промишлеността. „България има сериозни традиции в този сектор, а продуктите ни са конкурентни на глобално ниво, за което трябва да бъдат поздравени компаниите и заетите в сектора“, подчерта икономическият заместник-министър.
По време на събитието стана ясно, че през 2021 г. браншът отчита ръст от близо 15%. Индексът на оборота на предприятията расте с 27% спрямо предходната 2020 година. Зам.-министър Топалов определи диалога и сътрудничеството между Министерството на икономиката и индустрията и бизнеса като още един инструмент за формирането на по-ефективни политики за трайно стимулиране на българската икономика.
В събитието участие взеха заместник-министърът на земеделието Валентин Чамбов, председателят на Браншова камара на дървообработващата и мебелната промишленост проф. д-р Васил Живков, изпълнителният директор на Камарата Даниела Петрова, представители на Изпълнителна агенция по горите, БСК, АИКБ, Лесотехническия университет и др.