Loading...

Национална индустриална стратегия за преработващата и минната промишленост 2025-2030 г.

Национална индустриална стратегия за преработващата и минната промишленост 2025-2030 г. ще бъде стратегически документ, който ще очертае насоките за развитие на индустрията в България. В стратегията ще бъде отразена визията за развитие на индустриалната политика, съответната индустриална база, включително индустриалните паркове. Тази визия ще отрази вижданията на заинтересованите страни, за да подкрепи повишаването на технологичното ниво на българската индустрия и нейната конкурентоспособност, създаването на партньорства и съкращаването на веригата на доставките, развитието на уменията, спазването на екологичните норми, подобряване на индустриалната инфраструктура и привличането на стратегически инвеститори. Документът ще бъде разработен чрез финансовата подкрепа на инструмента за техническата помощ (TSI) към ГД “Реформи” на ЕК.

Целта на Националната индустриална стратегия е да повиши конкурентоспособността на българската индустрия, като се основава на три приоритетни области:

  1. Подобряване на нормативната среда;
  2. Ускоряване на двойния преход – зелен и цифров;
  3. Изграждане на съвременна индустриална инфраструктура.

В първата приоритетна област мерките на стратегията следва да доведат до оптимизиране и опростяване на процедурите за издаване на разрешителни за производствени проекти, включващи технологии с нулеви нетни емисии – т.н. нулева нетна индустрия, както и за издаване на разрешения и финансиране на проекти за критични суровини през целия цикъл на добив и преработка до рециклиране и повторна употреба.

Във втората приоритетна област ще се формулират мерки за преодоляване на пречките пред двойния преход в следните области: подкрепа за технологична модернизация на производството; създаване на предпоставки за равен достъп до ноу-хау; климатично неутрални енергийни източници; умения и преквалификация на заетите.
В третата приоритетна област мерките на стратегията трябва да включват стъпки за развитие и изграждане на индустриална инфраструктура – индустриални паркове за осигуряване на достъп до енергия с ниски или нулеви емисии, подходяща цифрова инфраструктура, условия за индустриална симбиоза, услуги, подпомагащи зеления и цифровия преход и подходяща социална инфраструктура, привлекателна за инвеститори.

Дейностите по разработване на стратегията започнаха на 10 октомври 2024 г. с официална встъпителна среща в сградата на Министерството на икономиката и индустрията на която присъстваха министърът на икономиката, представители на ГД „Подкрепа на структурните реформи“ на ЕК, изпълнителя Ърнст енд Янг България и над четиридесет представители на ключовите заинтересовани страни от публичния и частния сектор. На срещата беше представен проекта, беше обсъдена проектната методология и участниците от страна на бизнеса и публичните институции споделиха своите становища по ключовите въпроси, пред които са изправени целевите сектори.

В периода ноември 2024 г. – февруари 2025 г. бяха проведени редица допълнителни работни срещи с представители на заинтересованите страни, сред които Българската агенция за инвестиции (БАИ) и администрацията на Министерския съвет, с които беше обсъдена структурата на стратегията, изискванията към мониторинга на ключовите показатели за ефективност (KPIs) и създаденото стратегическо управление. Извършените до момента дейности по разработване на анализите включват кабинетни проучвания, анализи, индивидуални консултации и полуструктурирани интервюта с представители на публичните органи, онлайн проучване и фокус групи с участието на водещи експерти от отделните браншове.

В периода от 10 декември 2024 г. до 28 януари 2025 г. бяха организирани четири фокус групи, в т.ч. за добивната промишленост, за тежката промишленост, за леката промишленост и с публични институции.

Споделете