Актуално към 26.03.2021 г.
Какво е дружествен дял?
В дружествата с ограничена отговорност (ООД) всеки съдружник има дял от имуществото на дружеството и този дял се нарича дружествен. Размерът на дружествения дял обикновено се определя съобразно дела на съдружника в капитала на дружеството, като е възможно в дружествения договор да се уговори друго (чл. 127 ТЗ). Дяловете на съдружниците не могат да бъдат по-малки от 1 лв., а размерът им се определя в дружествения договор. Така, когато дружеството има капитал 50 лв., е възможно той да бъде разделен на два дружествени дяла по 25 лв., на 10 дружествени дяла по 5 лв. и т.н., стига общата сума на дяловете да е равна на капитала на дружеството.
- Възможно е дяловете на отделните съдружници да бъдат различни по размер – напр. един съдружник да има един дял в размер 25 лв., а останалите петима съдружници да имат дялове в размер на 5 лв.
- Задължение на всеки съдружник е да изплати или внесе дела си, като начинът и редът за това се уреждат в дружествения договор. Когато се прехвърли дружествен дял, който не е внесен/изплатен, новият притежател отговаря заедно с досегашния за дължимите към момента на прехвърлянето вноски в капитала.
- Съдружниците не могат да изискват своя дял от имуществото на дружеството, докато дружеството съществува.
- Дружественият дял дава право на съдружниците да получат част от печалбата съразмерно на дяловете, ако друго не е уговорено (чл. 133 ТЗ).
Как се прехвърля дружественият дял?
Дружественият дял може да бъде прехвърлен чрез договор (продажба, дарение и т.н.), като законът изисква договорът да бъде сключен пред нотариус – с нотариално удостоверяване на подписите и съдържанието, извършени едновременно (чл. 129, ал. 2 ТЗ).
Съдружникът може да продаде всичките си дялове или част от тях на някой от останалите съдружници или на трети лица (лица, които не са съдружници в дружеството). Когато един съдружник прехвърли всичките си дялове, той престава да участва в дружеството.
Важно е да знаете | |
Важно е да се отбележи, че когато продава дружествения дял, съдружникът може да определи различна цена за него от номиналната му стойност в капитала на дружеството. Така напр. дружествен дял с номинална стойност 25 лв. може да бъде продаден за 5 лв. (напр. когато дружеството търпи загуби) или пък за 50 лв. (когато дружеството генерира печалби и дружественият дял носи ползи на притежателя си). |
Когато дружествени дялове се прехвърлят на трети лица, законът предвижда допълнителни изисквания, които защитават интересите на дружеството и на новия притежател на дружествен дял:
- Дружеството следва да няма неизплатени изискуеми трудови възнаграждения, обезщетения и задължителни осигурителни вноски на работниците и служителите, включително и на работниците и служителите, трудовите правоотношения с които са прекратени до три години преди прехвърлянето на дружествения дял.
- Следва да бъдат спазени изискванията за приемане на нов съдружник. Това означава, че е необходимо третото лице да подаде писмена молба до Общото събрание, в която заявява, че приема условията на дружествения договор, след което Общото събрание да вземе решение, с което се дава съгласие за прехвърляне на дружествен дял и се приема нов съдружник. Решението се взема с мнозинство от притежателите на повече от ¾ от капитала на дружеството, като е задължително да се състави протокол с нотариално удостоверяване на подписите и съдържанието, извършени едновременно, освен ако в дружествения договор е предвидена писмена форма (чл. 137, ал. 4 от ТЗ).
Задължително е прехвърлянето на дружествения дял да бъде вписано в Търговския регистър (чл. 129 ТЗ). Вписването става по заявление на управителя на дружеството по Образец А4. Заявлението може да бъде подадено онлайн с квалифициран електронен подпис, като дължимата държавна такса в този случай е по- ниска. Към заявлението се прилагат следните документи:
- препис от нотариално заверения договор за прехвърляне на дружествения дял;
- дружествен договор, в който е отразено прехвърлянето на дела;
- документ за платена държавна такса (държавната такса е в размер на 30 лв., когато заявлението се подава на хартиен носител на място в Агенция по вписванията и в размер на 15 лв., когато се подава по електронен път.
Когато дружественият дял се прехвърля на трето лице, освен горепосочените документи, се представят още:
- молбата на третото лице до Общото събрание, в която е заявено, че приема условията на дружествения договор;
- препис от нотариално заверения протокол на Общото събрание, с което се дава съгласие за прехвърляне на дружествен дял на нов член;
- декларация за липса на неизплатени изискуеми трудови възнаграждения, обезщетения и задължителни осигурителни вноски на работниците и служителите, включително и на работниците и служителите, трудовите правоотношения с които са прекратени до три години преди прехвърлянето на дружествения дял (Декларация по чл. 129, ал. 2 във връзка с чл. 129, ал. 1 от Търговския закон). Следва да се отбележи, че за декларирането на неверни данни може да понесете наказателна отговорност съгласно разпоредбите на Наказателния кодекс.
Повече информация | |
Повече информация за прехвърлянето на дружествени дялове и свързаната нормативна уредба можете да откриете на страницата на: |