Loading...

И пак приватизация. Какво ще се продава?

Водещ: Уважаеми зрители, здравейте. Не само аз, но и много зрители, слушатели, читатели, най-общо казано българи, които отдавна живеят в тази страна остават с впечатлението, че дъждовете през миналата и тази година са доста по-различни от дъждовете преди три, пет или да кажем десет години. Защо? Защото и тогава валеше не по-малко от 2013-та, 2014-та или 2015-та, обаче толкова много наводнения нямаше. Напоследък, ако падне пороен дъжд всяка вада, ручей, река, язовир или водоем е заплашен от преливане. И никой не дава обяснение на какво се дължи тази фундаментална разлика в небесната вода преди и сега. Как преди дъждовете се отичаха, а сега стават причина за непрекъснати бедствия? Не съм чул климатични експерти да твърдят, че валежите днес са много, много повече от 1990, 2000, или 2005г. Тогава каква е тази аномалия, какъв е този парадокс? А може би няма никакви парадокси или аномалии. Ако вие, уважаеми зрители, забравите чешмата да тече и наводните съседа под вас кой ще опере пешкира, кой ще плати щетите? Вие, разбира се. Ако, обаче прелее язовир и потопи няколко села виновни никога няма. Нито знаем кой стопанисва язовира, нито знаем собственика, а и да узнаем, виновни пак няма. А щетите струват пари. Много пари. Кой ги плаща? Вие, уважаеми зрители и ние. В очакване на поредното бедствие „Още от деня” започва.

Водещ: Започваме с министъра на икономиката Божидар Лукарски. Добре дошли. Здравейте. Чухте текста ми, който споделих с нашите зрители в началото. Признавам, вътре имаше и малко белетристика.

Божидар Лукарски: Това ви е и работата все пак.

Водещ: Но в крайна сметка това е и самата истина.

Божидар Лукарски: Тъжна истина.

Водещ: Напоследък малко дъжд и веднага наводнение. Като че ли ние не знаем кой отговаря за тези водоеми, за тези язовири. Сещаме се пост фактом. Знаете, всички тези бедствия, които се случиха от миналата година и в крайна сметка не знаем кой предизвика всичко това. Макар, че не е във вашия ресор все пак дайте някакво мнение, някакво заключение.

Божидар Лукарски: Това е работа и на Министерски съвет. Не може да се каже, че не е в моя ресор. Работа е на всички ни. Аз не съм метеоролог, нямам нужната експертиза. Аз обичам природата и ходя, наблюдавам. Нивото на реките наистина е доста високо и валежите според специалисти са повече от нормалното за минали години и специално за тази част на годината. Факт е, че проблемите са най-различни и в Министерски съвет ги обсъждаме, правим преглед на собствеността на язовирите. Много от тях, действително, трябва да кажа точната дума, се крият. Но в крайна сметка ще има изводи и ще се назоват виновните. Голяма част от проблема е свързан с общините и с това, че голяма част от реките, които се вливат в язовирите минават през едни обществени поръчки, чиито възложители са общините и се провеждат по най-различни начини, но водят до това, че голяма част от коритата на реките са непочистени. Съответно, реките преливат и като се влеят в язовирите се получава това, което в момента се получава. И за съжаление можем само да гадаем кога ще бъде следващия такъв момент.

Водещ: Като Министерски съвет имате много задачи в тази посока. Сега, към вашия предмет и вашите правомощия. Обявихте национална стратегия за приватизация. Естествено, не за първи път се обявява подобна стратегия. Естествено, ние веднага попитахме нашите зрители трябва ли да продължи приватизацията на държавните дружества, колкото и да са те? 68% казват не, а само 32% ви подкрепят. Аз лично очаквах този резултат, защото вие знаете, че в последните 15 години приватизацията стана като че ли мръсна дума. Хората като чуят приватизация веднага подозират, че се крои някакъв план за източване на пари, за някаква кражба, за предоставяне на безценица на държавно имущество на някой, който не го заслужава.

Божидар Лукарски: Съществува такова мнение. Такова е битувало и в Германия, когато е започнала приватизацията, но в крайна сметка приватизацията в Германия е довършена. Това, че ние толкова години се забавихме с този процес, който е свързан с прехода, смятам, че е и наша грешка – на всички, които са управлявали по време на предишните мандати и по времето на дългото съществуване на Агенцията за приватизация. Когато аз работех в тази агенция имахме идеята и тогава се говореше, всъщност, че приватизацията трябва да приключи и агенцията не трябва да работи по-дълго от 2000-2001г. Фактът, че толкова дълго време се проточи този процес и не е довършен не говори добре и за институциите, и за България като държава. Истината е,ч е миналата година нямаше никаква визия. През 2014-та правителството на Орешарски нямаше никаква визия за приватизация.

Водещ: Те нямаха и време да се сетят за приватизация.

Божидар Лукарски: Не е точно така, защото тази национална стратегия, както аз я наричан, е един план за приватизация на дружествата, който се изготвя от Агенцията за приватизация и се приема, предстои да бъде одобрен от всички политически сили, които участват в надзорния съвет за приватизация следващия вторник и да бъде представен на икономическата комисия в НС за съгласуване на моята амбиция, въпреки че не е така по закон, това да се превърне в една стратегия, която да бъде разгледана и представена и на НС, и вярвам, че ще бъде така.

Водещ: За какъв период?

Божидар Лукарски: Аз вярвам, че тази година, 2015-та.

Водещ: Само за тази година?

Божидар Лукарски: Само за тази година. Аз си поставям краткосрочни цели, защото в крайна сметка краткосрочните цели са тези, които реално пълнят бюджета. 2014-та година нямаме никакви постъпления от приватизация. Това са продажби на миноритарни и мажоритарни пакети, които биха донесли доста сериозен икономически ефект върху така тежкия дефицит на България и така тежкия бюджет, който България има.

Водещ: Ще вадите ли обекти, държавни дружества от т.н забранителен списък?

Божидар Лукарски: Аз съм изключително внимателен и не мисля да правя резки движения в този аспект. От синдикатите, от работещите и от управляващите, особено държавните дружества, които са под ръководството на Министерство на икономиката ми задават много въпроси. Твърдо мога да кажа, че в идеята ми за предприятията от военно промишления комплекс, които са стратегически такива като ВМЗ-Сопот, като предприятието, което е свързано със сделките, които се извършват с оръжия „Кинтекс”, не предвиждам и не мисля, че е редно да се пристъпва така изведнъж към приватизация. Има и други предприятия в списъка, но има достатъчно…

Водещ: Военно промишления комплекс го вадим настрана. Което е продадено е продадено.

Божидар Лукарски: Не като цяло. Но тези предприятия, за които става дума, особено за ВМЗ, на този етап… Разбира се това подлежи и на решение от икономическа комисия, от НС, но това е лично мое мнение, като човек, който ръководи приватизацията, че тези предприятия на този етап не трябва да бъдат приватизирани.

Водещ: Защото могат да бъдат и печеливши? А и повечето от тях са печеливши.

Божидар Лукарски: Така, приватизацията във военно промишления комплекс дава и положителни примери, така както е с „Арсенал”-Казанлък. Но, примери има и в двете посоки, тъй като става дума за стратегическо производство, което е свързано не само с българската, но и със световната сигурност и трябва да се подхожда изключително внимателно. Разбира се, има достатъчно предприятия, които тази година са залегнали в плана за приватизация, които биха могли да донесат сериозен финансов ресурс и, към които има интерес, така че на дневен ред няма нужда да пристъпваме към такива предприятия като военно промишлените, които са в забранения списък.

Водещ: Добре. Сега да ви попитам кой ще купува и как ще купува, т.е да кажете дали имате идея за процедурата за приватизация. Ще ви кажа, че във Facebook имаме Красимир Кунчев, Пенка Кацарова, Драгомир Минев, Диана Иванова, Таня Младенова. Няма да чета всичко, което са написали, но всичко във връзка с вашата идея е отрицателно. Тези хора, които са ни писали във Facebook смятат, че тези дружества трябва да си останат държавни, защото при приватизацията държавата ще изгуби повече отколкото ще спечели.

Божидар Лукарски: Много от тези предприятия не са в много цветущо състояние и въпреки всичко могат да бъдат приватизирани. Веднага давам пример с едно от предприятията от дружествата, което е в списъка за приватизация за 2015-та година, а именно „БДЖ-Товарни превози”. Аз не мисля, че „БДЖ-Товарни превози” може да загуби от приватизацията и не е предприятие, което като държавно такова е в много добро състояние. За това, разбира се, няма да навлизам в темата кои са причините, не е и тема на този разговор. Но има дружества, които реално не работят, има активи, има интерес към тях и в момента общо взето стоят така.

Водещ: Интерес от България или от чужбина?

Божидар Лукарски: Има интереси и от България, и от чужбина. Не съм навлизал в подробности за всяко едно дружество какъв интерес има, но нашата стратегия заедно с изпълнителния директор на Агенцията за приватизация Емил Караниколов, с който сме говорили многократно, и който работи много добре, е дружествата да бъдат извадени за приватизация. Съответно ще видим какъв интерес и какъв ресурс можем да съберем като нашата амбиция наистина е тези дружества, към които така или иначе има интерес да бъдат извадени и да видим дали ще можем да съберем пари за хазната.

Водещ: Добре. Как ще ги приватизирате? Инструментите? Касова приватизация, открити търгове, закрити търгове, през борсата, с компенсаторки?

Божидар Лукарски: Всички от тези инструменти ще бъдат използвани. Естествено, не можем да кажем, че, примерно, компенсаторните записи ще бъдат основния начин на плащане. В никакъв случай. Но те освен, че са разрешени от закона, са все пак, да не забравяме, едно законово средство, с което много от хората, свързани с реституцията бяха обезщетени. Един неособено приятен процес в миналото, който всъщност целеше хората да бъдат реституирани, да бъдат обезщетени за неправдите, които са направени преди 10 ноември. Така, че след като законът го позволява, в зависимост от вида дружество, ще има и такава приватизация, но няма да е основната. Основната приватизация ще бъде касовата и разбира се, основно ще се използват..

Водещ: Ще търсите свежи пари.

Божидар Лукарски: Ще търсим свежи пари, разбира се, това е основното, което ще правим. Търсим свежи пари и естествено, чрез открити търгове. Сега, много от дружествата са, примерно, Българска фондова борса, към която има определен интерес, БВФ естествено, че най – вероятно ще се приватизира касово. Нормално е, по този начин, да се приватизира. Но пак ви казвам, в зависимост от дружеството, се подхожда персонално.

Водещ: Добре. Още информация сигурно ще дадете, когато тази стратегия мине през НС. Тя детайлизирана ли е изцяло или работите още върху нея?

Божидар Лукарски: Може да се каже, че е детайлизирана на 95%, готова е, изпълнителният директор я е подготвил, внесена е в Надзорния съвет, ще се разглежда от Агенция по приватизация и ще бъде одобрена, вярвам, другия вторник, след което ще бъде представена веднага, на следващия ден в икономическа комисия, където ще бъде разгледана. Аз мисля, че като, че като предложение, като план той е добър и не виждам причини политическите сили да имат нещо против. Поне това са уверенията ми, от сондажите, които съм правил с представители на всички парламентарно представени сили.

Водещ: В началото на годината, говорите така с доста голяма доза оптимизъм, за очакванията ви, икономическите най – вече за 2015г. Убеден ли сте в това, че 2015г. като икономика, като растеж, като заетост, ще бъде по – добра от 2014г. От къде идват тези ваши уверения?

Божидар Лукарски: То между другото, от 2014г. е трудно да не бъде по – добра, поради много съображения. Аз ако не съм оптимист и, ако не съм убеден, по – добре да ставам и да си заминавам, да си подавам оставката. Убеден съм, тези хора, които ме познават, знаят, че аз съм винаги оптимист и вярвам, че мерките и средствата, които взимаме за облекчаване на икономическия климат, ще доведат до икономически растеж, до насърчаване на инвестициите най – вече, местни и чуждестранни и ще имаме по – добра финансово и икономическа година.

Водещ: С Пламен Димитров снощи говорихме тук, в това студио, той е много притеснен и даде вчера специална пресконференция, заради дефлацията, която ни преследва тук миналата година и тази година. Мислите ли, че дефлацията ще бъде преодоляна също като икономически стагнатор на пазара?

Божидар Лукарски: Дефлацията, първо да обърна внимание на г – Димитров, той много добре го знае, дефлацията не е само български проблем…

Водещ: Да тя идва и от чужбина, естествено

Божидар Лукарски: Европейски особено.

Водещ: Но при нас е много по – голям процент.

Божидар Лукарски: И световен. Аз мога да поспоря тук за вече за числа, да влизаме защо в България е малко по – високо от Австрия, има си всякакви механизми, които водят до това, но и в Европа е достатъчно висока дефлацията. Знаете, че Япония, една много добре развита, да не кажа по – силна дума, икономически държава, също е в една спирала на дефлация. Но ние имаме инвестиционни мерки и не само ние, цяла Европа, чрез плана „Юнкер”, всъщност се стреми да преодолее именно този проблем, който застрашава икономиките на европейските държави. Ние, естествено, сме скачен механизъм с ЕС, с всички икономики от ЕС и за нас този механизъм също се повлиява, както и плана „Юнкер”, надявам се да повлияе изключително благоприятно.

Водещ: Ако успеем да привлечем достатъчно средства от там.

Божидар Лукарски: Аз съм оптимист, че ще успеем да привлечем достатъчно средства, не виждам защо да не.

Водещ: Малкият и средния бизнес ще се повлияе ли от всичко това? Да кажем дори от програмата „Юнкер”, дори от факта, че може да настъпи някакво съживяване в българската икономика. Малкият и средния, този, който е двигателя на всичко, което се случва в държавата.

Божидар Лукарски: Малкият и средния бизнес е двигател на икономиките на водещите европейски икономики. В България, не е съвсем така. Малкият и средния бизнес, до този момент се задушаваше от едни сериозни административни тежести, от едни забавени процедури.

Водещ: Защо в минало време говорите?

Божидар Лукарски: Ами защото имаме специална програма, по отношение на малкият и средния бизнес, която да олекоти както административната тежест, така и, специално за малкия и средния бизнес, да спомогне както чрез европейските фондове, конкретно ОП „Иновации и конкурентоспособност”, която е насочена изключително към малки и средни предприятия. Между другото, отварям фигурна скоба, планът „Юнкер” също предвижда помощ за малки и средни предприятия, разбира се, не в такава голяма степен, но това лично ще коментираме с комисар Канайнен при неговото идване следващите месеци в България. Та, връщам се за малките и средни предприятия, ние имаме сериозна програма, по отношение насърчаването на развитието на малкия и среден бизнес и конкретно към достъпа на малките и средните фирми към пазари извън ЕС, което според мен е основна поанта в нашата програма. Чрез организирането им в експортни клъстъри, понеже много от тях се опитват единично да изнасят, не знаят къде как и съответно не си сътрудничат.

Водещ: А и няма достатъчно стока, предполагам.

Божидар Лукарски: Ами нямат и обеми и това е една от идеите на клъстърите, защото все пак гоним големи пазари, които са извън ЕС, които искат количества.

Водещ: Добре, приключваме, накрая рано ли е да ви питам, дали се готвите в Реформаторския блок за местните избори?

Божидар Лукарски: Не е рано да ме питате. Аз от тук отивам на една среща, на която точно това ще обсъждаме с лидерите на другите партии в Парламента.

Водещ: Има ли опасност от разединение в Реформаторският блок? Имам предвид не СДС, имам предвид ДСБ и „България на гражданите”?

Божидар Лукарски: Не изобщо няма такова нещо, още повече, в момента работим много добре и с колегите от другите партии в правителството и в партиите на Реформаторския блок, заедно с народните представители…Непрекъснато се спекулира с тази тема от година и половина. То едните, пък другите, па този не харесвал третия, това са неща, нека да ги оставим на жълтата преса.

Водещ: Ама тези спекулации идват на базата на информации, които припълзяват извън Реформаторският блок.

Божидар Лукарски: А, всеки пуска всякакви информации и вижда, копае гроба на Реформаторския блок, но ще се наложи да почакат.

Водещ: Добре, благодаря ви. Ако ви интересува, анкетата накрая – „НЕ” – 74%, „ДА” – 26%, така, че за сега обществената подкрепа не е във ваша полза.

Божидар Лукарски: Важното е, икономическият ефект да бъде в полза на държавата.

Споделете